A legerősebb bajnokság legjei

City-henger, Haaland több mint parádés első angliai szezonja, fantasztikus gólok és hatalmas kudarcok: ez volt a Premier League 2002/23-as idénye. A liga történetének 31. szezonjában a legnagyobb favorit, a Manchester City szerezte meg az aranyérmet, de a dobogóért, illetve a különböző nemzetközi kupákban való indulásért zajló harcban bőven akadtak váratlan fejlemények is.

Az idény eleji esélylatolgatások leginkább a Manchester City és a Liverpool versenyfutását vetítették előre. A 2022 augusztus eleji oddsokra visszatekintve a két együttes után hatalmas szakadék következett, de leginkább a Tottenhamet és a Chelsea-t várták az első négybe. Ehhez képest a két londoni gárda és a Liverpool is erősen alulteljesített, miközben az Arsenal és a Newcastle sokakat meglepve bemasírozott a Bajnokok Ligájába, és a várakozásokra rácáfolva a Manchester United futott be a bajnoki tabella harmadik helyére.

Az előzetes oddsok/jóslatok jelentőségét tovább csökkentve érdemes leszögezni azt is, hogy a kiesésre leginkább sanszosnak tartott három gárda, a Bournemouth, a Fulham és a Nottingham közül végül valamennyi meg tudott kapaszkodni a legjobbak között, a Leicester-Southampton-Leeds trió tagjai közül legfeljebb utóbbi Championshipbe zuhanása volt úgy-ahogy várható.

A szezon meglepetéscsapata: a Brighton

Máris egy olyan kategória, amellyel kapcsolatban heves vitákat is lehetne folytatni. A már említett Arsenaltól – bár az elmúlt években egyértelmű fejlődést mutatott Mikel Arteta irányításával – nem igazán lehetett elvárni, hogy jó darabig vezetni fogja a PL tabelláját, és egészen az idény hajrájáig harcban lesz a Cityvel az aranyéremért. A Newcastle menetelése is megsüvegelendő, ezzel korábban külön cikkben is foglalkoztunk.

A „győztes” azonban nálam egyértelműen a Brighton. A nem feltétlenül patinásnak számító tengerparti együttes 2017 óta szerepel a Premier League-ben. Az azóta mutatott stabilitás, folyamatos építkezés és előrelépes leginkább a klubot több mint egy évtizede irányító Paul Barbernek köszönhető. A vezérigazgató óramű pontossággal tervezi meg a szakmai stáb és más szekciók működését: minden posztra van legalább két-három olyan név a tarsolyában, akik bármikor képesek lehetnek tovább vinni az elődök munkáját. Ilyen a Brighton játékospolitikája is, vagyis mindig tudatosan, az adott rendszerbe és a klub filozófiájába beleillő futballistákat igazolnak, általában jó üzletet csinálva.

Ugyanez igaz a menedzserek kapcsán is: a déliek akkor sem estek kétségbe, amikor szeptemberben a Chelsea elvitte Graham Pottert, a helyére érkező Roberto De Zerbi hamar megtalálta a hangot a csapat tagjaival, a társaság pedig nemcsak hatékony, hanem látványos támadó focit is mutatott. A Brighton úgy írt történelmet (hatodik hely és Európa Liga-indulás), hogy a PL egyik közepes költségvetésű gárdájának számít.

A szezon csalódása: Chelsea

Ezen talán nem igazán lehet fogást találni. Adott egy csapat, amely 2021-ben megnyeri a Bajnokok Ligáját, zsinórban négyszer végez BL-indulást érő helyen, folyamatosan ott van tehát a legjobbak között, ráadásul 2022 nyarán több mint 250 millió fontot szór el különböző játékosok leigazolására. Csakhogy a dolgok nem jól sülnek el, Thomas Tuchellel a csapat nemhogy beragad a rajtnál, de folyamatosan csúszik le a lejtőn. Sem a német helyére érkező Graham Potter, sem a tavasszal vészhelyzeti jelleggel beugró klubikon, Frank Lampard nem tud igazán mit kezdeni a sokszor elképzelés nélkül játszó, nem éppen egységes csapat benyomását keltő Kékekkel. Hiába szerződtettek télen újabb játékosokat mintegy 280 millió fontért (összesen 510 millió fontot feccöltek bele az évbe), a vége egy 12. hely, ami totális csődöt jelent.

(Photo by Darren Walsh/Chelsea FC via Getty Images)

A szezon edzője: Pep Guardiola

Lehet szeretni vagy nem szeretni, fel lehet hozni sok más szimpatikus, keményen dolgozó trénert, de hogy 2022/2023-ban Pep Guardiola volt a legjobb menedzser a PL-ben, azt még a legelvakultabb ellenségei sem kérdőjelezhetik meg.

A katalán szakember kapcsán a károgók már annak idején, a Barcelonánál is azzal érveltek, hogy könnyű dolga volt, hiszen csupa sztárt kapott a keze alá. Ez természetesen ebben a formában nem feltétlenül igaz, hiszen tucatnyi másik csapatra, illetve edzőre is vonatkozhatott volna. Guardiola a Barcelonánál ugyanúgy felépítette a sztáralakulatot, ahogy azt elmúlt hét évben tette a Manchester Citynél. Való igaz, hogy szinte korlátlan mennyiségű pénz állt rendelkezésére (ráadásul ugye a City az UEFA pénzügyi fair play szabályait 115 alkalommal megszegve gazdálkodta ki ezt az összeget), de akár élő példát is tudunk mutatni arra, hogy a sikert nem is olyan egyszerű megvenni. A Chelsea említett idei csődje mellett a szintén olajmilliárdokból fenntartott Paris Saint-Germain sorozatos nemzetközi kudarcai is beszédesek.

(Photo by Shaun Botterill/Getty Images)

Ráadásul Guardiola nem csupán a Premier League-ben juttatta a csúcsra (immár ötödször) a Cityt, kiegészítve egy FA-kupa-serleggel, de a Bajnokok Ligáját is megnyerte a manchesteri kékekkel – először a klub történetében, ezzel hozta azt a triplát, ami legutóbb a másik manchesteri csapatnak sikerül 1998/99-ben (bajnokság, FA-kupa, BL).  

A szezon jelenete: elsős gimis játékos a Premier League-ben

Az ember nem hitt a szemének a szeptember 18-án rendezett Brentford-Arsenal összecsapáson: a 92. percben ugyanis a vendégeknél pályára lépett egy bizonyos Ethan Nwaneri, aki mindössze 15 évesen és 180 naposan a PL történetének legfiatalabb játékosa lett. Mindez még a fiatalokat bátran bevető Ágyúsok, pontosabban Mikel Arteta részéről is elképesztő döntés volt.

(Photo by Alex Pantling/Getty Images)

A szezon gólja: Miguel Almirón találata a Fulham-Newcastle mérkőzésen

A 9. fordulóban, a Craven Cottage-on játszották az összecsapást, amelyen a Szarkák paraguayi játékosa egy elé hulló labdát a levegőből, kapásból lőtt el nem messze a tizenhatos jobb oldali csücskétől, méghozzá úgy, hogy jó adag külsőt is belevitt. Védhetetlen, gyönyörű gól:

A szezon játékosa: Erling Haaland

Abban biztosak lehettünk, hogy a Manchester City tavaly nyáron hatalmasat húzott Erling Haaland leigazolásával, hiszen a norvég játékos 22 éves korára már abszolút bizonyította, hogy a klasszis kategóriába tartozik. A 60 millió euróért megszerzett támadóval kapcsolatban azonban voltak óvatos várakozások is, hiszen nem lehetett tudni, hogy a Bundesligánál egyértelműen előrébb tartó Premier League-ben is ugyanolyan szinten tud-e majd teljesíteni, rögtön az első szezonjában.

Nos, Haaland csattanós választ adott a kétkedőknek, hiszen a Cityben még rátett egy, vagy inkább két lapáttal a német bajnokságban nyújtott produkciójára: 36 találattal zárt, ezzel a PL történetének legeredményesebb gólkirálya lett. Ehhez még két adatot érdemes hozzátenni: egyrészt adott nyolc gólpasszt is, vagyis remek egyéni produkciója mellett csapatemberként is funkcionált, másrészt a különböző további sorozatokban is összehozott 16 gólt (ebből egy tucatot a BL-ben). 

(Photo by Michael Regan – UEFA/UEFA via Getty Images)

Nem lehet kérdés tehát, hogy az év játékosa titulust ebben a szezonban a szőke csatár érdemli ki. Nagy kérdés, van-e innen még feljebb? Felül lehet-e szárnyalni egy ilyen tökéletes idényt? Többek között ez is a közelgő, 2023/2024-es évad egyik izgalmas kérdése.