Nyugodtan mondhatjuk, évtizedek óta nem járt magyar labdarúgó olyan magasságban, mint Szoboszlai Dominik: a válogatott csapatkapitányát vasárnap 70 millió euróért szerződtette a világ legerősebb bajnokságának tartott Premier League élcsapata, a Liverpool.
A 22 éves karmester ezzel a magyar futball valaha volt legdrágább, az angol klub történetének pedig harmadik legdrágább igazolása lett. Ezek után nyilvánvaló, Jürgen Klopp menedzser kulcsszerepet szán neki a Pool újjáépítésében, az egyelőre mégis talány, pontosan hol, milyen pozícióban számít rá a mester?
“Bevallom, nekem mindegy, hol játszom, csak pályán lehessek. Támadó középként mindkét oldalon tudok futballozni, de 10-est is tudok játszani, be tudom futni a pályát tizenhatostól tizenhatosig. Nem én vagyok a leggyorsabb, de elég jól rúgok.”
– nyilatkozta bemutatásakor a játékos, arra válaszolva, hogyan jellemezné magát és milyen szerepkörben mozog a legszívesebben.
Az biztos, hogy a Salzburgból és a Leipzigből indulva rendesen kitanulta azt a presszingre (labdavesztés utáni azonnali letámadás) épülő német iskolát, amire maga Klopp is megalapozta a Liverpool játékát.
Szoboszlai a Lipcsében töltött két és fél (lényegében kettő) évében látványosan fejlődött védekezésben is, a támadások építésekből is aktívan kivette részét, sokszor az övé voltak az első passzok saját tizenhatosa környékén.
A Bundesliga többi középpályásával összevetve is rendkívül biztató számokat hozott: ő lőtt a legtöbbet kapura, a második legtöbbször próbálkozott pontrúgásokból, harmadik helyen végzett a csapattársat talált keresztlabdákat, negyedik helyen a kulcspasszokat tekintve, de szerelni is csak négyen szereltek nála hatékonyabban.
Marco Rose szeptemberi érkezését követően a Leipzig átállt a 4-4-2-es formációra, ebben Szoboszlai a középpálya jobb szélén kezdett, innen húzott középre, csúszott feljebb akár a csatársorba vagy ment át adott esetben a pálya túl szélére. Anno Salzburgban és első évében Németországban hasonló felállásnál szerepelt baloldali középpályásként is, ám mint arról számtalanszor stúdióműsorainkban is beszéltünk, a jobb szél jobban állt neki, helyzetbe is többször került, cselsorozatai és fifikáns megmozdulásai is gyakrabban kerültek előtérbe.
Angliában abból a szempontból biztosan más lesz, hogy a Vörösök főként 4-3-3-as formációban lépnek pályára, három középpályással, akiknek szerepkörük is némiképp eltér a Dominik által mostanában megszokottól, csak Ausztriában és elvétve a válogatottban láthattuk ilyesmi szerkezetben futballozni.
A Poolnál adott egy mélységi középpályás, aki rendszerint Fabinho volt az előző szezon(ok)ban, elvétve Stefan Bajcetic, mellettük még Jordan Henderson, Thiago vagy Trent Alexander-Arnold tűnt még fel itt, ha a szükség is úgy kívánta. Az alapvetően jobbhátvéd Alexander-Arnoldot leszámítva a többiek kicsit feljebb játszottak, azaz a maradék két középpályás pozícióból az egyiket töltötték be.
Szoboszlait angol újságok szerint akár a támadósorban is kipróbálhatja Klopp, Mo Salah, Diogo Jota, Luis Diaz vagy Cody Gakpo alternatívájaként, de ne tagadjuk, egy vonallal hátrébb minden bizonnyal otthonosabban mozogna, például azért is, amit ő maga említett: “nem én vagyok a leggyorsabb”.
Azaz, a középpályás tengelyben kell megtalálja a helyét, Henderson, Thiago, Harvey Elliott, Curtis Jones, Alexander-Arnold, na meg a szintén nyáron érkező világbajnok, Alexis Mac Allister társaságában.
Mivel valószínűleg a vörösmezesek nem fognak minden meccsen két támadóbb szellemű középpályással felállni, ezért elsősorban (pláne a nagyobb téttel bíró találkozókon) Mac Allister, Elliott, netalántán Jones lehet a legfőbb riválisa a csapatba kerülésért.
Egyértelmű, hogy 70 millió euróért nem a padra igazolták a legjobb magyar játékosnak tartott 22 éves labdarúgó garantáltan megkapja az esélyt, főleg a nem minden fordulóban tündöklő Elliott és Jones előtt.
A kérdés tehát annyi: Mac Allister és Szoboszlai közül ki tudja hamarabb megvetni a lábát az együttesben, vagy ha át tudják menteni előző szezonban mutatott formájukat, dönt-e úgy a mester, hogy feláldozza a párosért a csapatkapitány Hendersont, a sokat megélt Thiagót (akiről egyébként azt rebesgetik, kész távozni), esetleg jobban átalakítva a csapat struktúráját Fabinhót?
Kérdőjelekből van pár, ugyanakkor ne feledjük, Szoboszlai Dominik még csupán 22 éves, és magyar futballistaként kellemes teher azon elmélkedni, hogyan fér be Európa, sőt mondhatjuk a világ tíz legjobb klubja között lévő Liverpoolba.