Egy korszakos zseni harca Indiában az elismertségért, nőként – Shabaash Mithu

Sportos témájú filmeket bemutató sorozatunkban ezúttal egy olyan sportág lesz a középpontban, amelyet sokan a földkerekség legunalmasabb, legvontatottabb csapatsportjának tartanak. Pedig a krikett a világ egy jelentős részén kultikus tevékenységnek számít, a legjobb játékosok valóságos nemzeti hősök. Na de mi a helyzet az indiai női krikett képviselőivel? A Shabaash Mithu egy izgalmas film egy korszakos egyéniségről, aki a nők jogainak bővítéséért is rengeteget tett a pályán nyújtott teljesítményével.

Ma, amikor immár hivatalosan is India a Föld legnépesebb országa, azt a sportágat, amely arrafelé toronymagasan a legnépszerűbbnek számít, nem vehetjük félvállról. Márpedig a közel másfélmilliárd lakosú ázsiai államban a krikett mindent visz. A legjobb indiai krikettjátékosok akkora sztárnak számítanak, amekkoráról a mindenkori legnagyobb brazil futballcsillagok is csak álmodozhatnak hazájukban.

Ilyen szempontból a krikett tematikájú Shabaash Mithu című mozi akár garantált kasszasikernek is ígérkezhetett. Csakhogy a rendező, Srijit Mukherji kemény fába vágta a fejszéjét: a sportág női ikonjáról, Mithali Rajról készített filmet, ami 2018, 2019 tájékán, amikor az előkészületek megkezdődtek, valóban merész vállalkozásnak tűnt.

India az ellentmondások országa: a nagyvárosokban folyamatosan fejlődő gazdasági élettel, máshol az európai ember számára elképzelhetetlen nyomorral, és bizony a nőkkel szembeni elnyomás, hátrányos megkülönböztetés sajnos folyamatosan témát szolgáltat. Természetesen a sport területén is jóval nehezebb az érvényesülés a hölgyeknek, és még inkább így volt ez a kis Mithalival, akiben annak idején, a 90-es években még a saját családja sem feltétlenül hitt, hiszen a női krikettnek semmiféle respektje nem volt a férfiak dominanciájáról elhíresült hatalmas országban.

(Photo: Getty Images)

A lány azonban kitartott az álma mellett, és minden nehézség ellenére folyamatosan lépett előre a ranglétrán. Annyira tehetséges volt, hogy 1997-ben, mindössze 14 évesen már benne volt a világbajnokságra készülő női válogatott bő keretében, igaz, végül nem utazhatott. Ami viszont utána következett, minden képzeletet felülmúlt: Raj bemutatkozott előbb az ODI (egynapos), az ún. teszt-, majd a T20-as válogatottban is. (A T20 a krikettmeccsek egy rövidebb verziója.)

Tizenévesen már mindenféle rekordokat döntögetett, a vak is látta, hogy a sportág kivételes tehetségéről van szó. Hamar a nemzeti csapat kapitányává vált, és a pályán nyújtott produkció mellett egyre inkább arra is igyekezett figyelmet fordítani, hogy a női krikett nagyobb megbecsülést és a válogatott jobb körülményeket kapjon.

A film maga a meccsjelenetek mellett legfőképp erről a – néha szélmalomnak tűnő – harcról szól, és persze közben Raj folyamatosan kapja az ívet, mint például: „Szép kis arcod van, menj, inkább házasodj meg és szülj gyerekeket.”

Megdöbbentő és egyben sokatmondó jelenet az is, amikor Raj, miután kiderül, hogy férfi ruhákat kapnak a szövetségtől, személyesen az elnöktől kér segítséget, mondván, a női válogatottnak is szüksége van saját identitásra. A szigorú tekintetű férfi behívatja a takarítót, akit arra kér, hogy soroljon fel pár női krikettjátékost. Aki egyet sem tud említeni.

Maga a film viszont sajnos nem vonul be a mozis történelemkönyvekbe. Csupa kidolgozatlan, semmitmondó karakter, néha vontatott, unalmas cselekmények és gyenge közepes alakítás a főszerepben is: a Rajot játszó Taapsee Pannunál talán alkalmasabb színésznőt is találhattak volna Bollywoodban.

Én magam azonban semmiképp nem bántam meg, hogy megnéztem ezt az alkotást, mert mindezek ellenére át tudtam érezni azt a küzdelmet, elszántságot, amit ez a nem mindennapi nő végigcsinált, Mithali Raj rengeteget tett azért, hogy a női krikett is valamiféle elismertséget vívjon ki magának Indiában. A férfidominancia persze továbbra is megkérdőjelezhetetlen az élet minden területén, de az biztos, hogy a Rajhoz hasonló női sportolók kislányok millióinak nyújtanak reményt és erőt, hogy az álmaik beteljesülhetnek.

Említésre méltó még a kiváló zenei háttér: mint a bollywoodi filmekben általában, a Shabaash Mithuban is hangulatos, hamisítatlan indiai könnyűzenét hallgathatunk, többek között az arrafelé rendkívül népszerű Monali Thakur, Kailash Kher, Anusha Mani és Amit Trivedi néhány slágere is felcsendül a több mint két és fél óra alatt.

A mozit ínyenceknek, különleges sportfilmekre vágyóknak kifejezetten ajánlom!

SHABAASH MITHU

Bemutatás éve: 2022

A film hossza: 156 perc

Írta: Priya Aven

Rendezte: Srijit Mukherji

Zene: Salvage Audio Collective

A főbb szerepekben: Taapsee Pannu, Inayat Verma, Mumtaz Sorcar, Vijay Raaz, Brijendra Kala, Sameer Dharmadhikari