A fél világ szidja a magyar teniszezőt, pedig semmi rosszat nem tett

Meglehetősen nagy port kavart nem csak a hazai, de a nemzetközi hír- és teniszoldalakon a kedden, Budapesten, a női Hungarian Grand Prix-n, a magyar Tóth Amarissa és a kínai Csang Suaj között lejátszott mérkőzés, amit Suaj az első szett 5:6-os állásánál feladott.

Történt ugyanis, hogy 5:5, 15 mindnél a kínai keresztütése a vonalat csípve pattant tovább, Tóth nem adta vissza, vagyis nyerőnek tűnt, csakhogy a vonalbíró out-nak, azaz kintinek ítélte. A kínai játékos a hálóhoz szaladt, hevesen reklamálni kezdett, ugyanis a labda szemre bent volt, ő is úgy látta, hogy a pályán ért talajt.

Ekkor a székbíró lejött, hogy megnézze a labda nyomát, közel ment a nyomhoz, és azonnal mutatta, a labda szerinte is kint volt, vagyis a pont Tóthot illeti, és azt meg is ítélte neki.

A párosban korábban kétszeres Grand Slam-győztes Suaj viszont továbbra sem akarta elfogadni a döntést, azt követelte, jöjjön le a meccs supervisora, azaz ellenőre. Az M4 sport beszámolója szerint ez meg is történt, az ellenőr lejött, megmondta a kínainak, nem az ő feladata, hogy megállapítsa, bent, vagy kint volt-e a labda, így a pont természetesen maradt a magyaré.

A mérkőzés folytatódott, lement még egy labdamenet, amit a kínai nyert meg, ezzel 30:30 lett az állás a game-ben, ám Suaj továbbra is az előző pont miatt reklamált.

Ekkor Tóth odament, és – hiába kiabált Suaj, hogy ne tegye – cipője talpával elsikálta a nyomot, ami kiverte a biztosítékot ellenfelénél.

Suaj kérdőre vonta őt, miért tette ezt, mire a magyar azt felelte, “azért, mert csak gondot okozol”.

A játék ezek után befejeződött, Tóth megnyerte, 6:5-re vezetett. Ekkor a kínai a székbíróhoz ment, kezet fogott vele, közölte, nem folytatja a meccset, majd kezet fogott ellenfelével is, aki így győzött. Suaj láthatóan összeomlott, a sírás kerülgette.

A világranglista 548. helyén álló Tóth legnagyobb sikere ez, élete első WTA-meccsét megnyerte a világranglistán 45., a tornán 2. kiemelt Suaj ellen. Egy pillanatra fel is tette mindkét karját, hogy ünnepeljen.

Csang Suaj feladta, összetört

A nemzetközi és a magyar sajtó egy része másnap meglehetősen keményen ment neki Tóthnak, amiért elsikálta a vitatott labda nyomát: beszámolt az esetről többek között az amerikai FOX Sports, a brit Daily Mail és a Yahoo Sport Australia is, itthon pedig minden nagyobb portál. Sportszerűtlennek, volt, ahol undorítónak nevezték a 20 éves magyar tettét az újságok.

Felhívtuk hát Árvay Sándort, korábbi WTA-, ATP- és ITF-supervisort, magyar teniszkönyvek szerzőjét, aki aktív teniszellenőri karrierje után már újságíróként dolgozik, hogy megtudjuk, mi is történt valójában, jogosan kritizálják-e Tóth Amarissát az elsikálás miatt? Árvay nem volt kint a budapesti meccsen, a videókból és a tudósításokból igyekezett megítélni, mi történt.

“A vonalbíró ítélete után, vagyis hogy a labda kint volt, a meccset vezető székbíró feladata döntést hozni. Le kell mennie a pályára, hogy megnézze a labda nyomát. A székbíró ezt megtette, megerősítette a vonalbíró véleményét, vagyis a labda szerinte is kint volt. A pontot ezek után a magyar játékosnak ítélte, ugyanis a székbíróé az utolsó szó, ő hozza meg a végleges döntést, nincs fölötte senki, nincs fellebbviteli lehetőség”

– magyarázta Árvay.

Suaj a mérkőzés supervisorát is a pályához hívta, ám Árvay szerint ennek sok értelme nem volt, ugyanis:

“A supervisornak nem feladata, hogy megnézze a labda nyomát, sőt, nem is teheti ezt meg. Amit ő tehet, az annyi, hogy beszél a székbíróval, beszél a reklamáló játékossal. Jelen esetben született egy tényszerű döntés, azaz hogy a labda bent volt, vagy kint volt, ez ténykérdés. A székbíró szerint kint volt, vagyis a szabályoknak megfelelően a magyarnak ítélte a pontot. A supervisor a szabályokra vonatkozó kérdésekben dönthet, a székbíró ítéletét nem bírálhatta felül”.

Szakértőnk kitért a sikálásra is:

“Azok után, hogy a székbíró meghozta a döntését a pontról, a játékos odamehet, és a saját térfelén eltörölheti a nyomokat. Ez egy általános szokás, már csak azért is, nehogy legközelebb egy másik labda is arra felé pattanjon, és összekeverhessék egy másik nyommal.”

A labda korai elsikálása a teniszben bevett módon egyébként azt jelenti, a sikáló elismeri, hogy a labda bent volt. A székbíró ilyenkor általában nem avatkozik közbe, ha a szenvedő fél szerint is bent volt, megadja a pontot a másik javára.

Vagyis, ha – tegyük fel –, Tóth azonnal elsikálja a nyomokat, a kínainak adta volna a pontot. Tóth viszont nem rögtön sikálta el a nyomot, hanem megvárta, amíg megnézi a székbíró, sőt, aztán lejátszottak még egy új labdamenetet is, és csak utána ment oda eltüntetni a labdanyomot. Vagyis ebben semmi kivetnivaló nem volt.

Árvay megegyezett velünk abban, hogy a kínainak nem maradt más lehetősége, mint elfogadni az ítéletet, akkor is, ha azt igazságtalannak érezte, illetve akkor is, ha az valóban igazságtalan is volt. A teniszben csak a legnagyobb tornákon van sólyomszem, azaz kamerás ellenőrzés, Budapesten sincs, így megvan az emberi hiba, a bírói tévedés lehetősége.

Most a vonalbíró, még inkább a székbíró hibázott, Suaj pedig nem tudta ezt kezelni.

Utóbbi megállapítással értett egyet Tóth is, akit az MTI idézett a történtek után:

“Úgy gondolom, hogy ő magát készítette ki. Nem értettem, hogy miért csinált ebből ekkora balhét, hogy a bíró döntését felül akarta bírálni. Nem értem, hogy miért nem fogadta el, de hát magának kereste a bajt.”

Tóth csütörtökön az ukrán Katerina Kozlovával játszik a budapesti torna nyolcaddöntőjében.