Emma Watson 2018 decemberében fejezte be a Kisasszonyok Greta Gerwig-változatának forgatását, és azóta sem játszott semmiben. Mondhatnánk, hogy nyugdíjazta magát, de ez nem volna teljesen igaz: idén egy, a Financial Times-nak adott interjújában arról beszélt, hogy még mindenképpen szeretne színészettel foglalkozni, de annak idején azért nem vállalt több szerepet, mert a szakmai élete nem tette boldoggá, úgy érezte, mintha ketrecbe zárták volna.
„Nagyon nehéznek találtam, hogy ki kell állnom, és eladni valamit, amire nem nagyon volt ráhatásom. Hogy ott álljak egy film előtt, ahol minden újságító felteheti nekem a kérdést, hogy ez egybeesik a te nézőpontoddal? Nagyon nehéz volt olyan dolgok arcává és szóvivőjévé válni, amelyekben a folyamat alakításába nem vontak be. […] Úgy tettek rám felelősséget, hogy azt egyre frusztrálóbbnak találtam, mert nem volt beleszólásom.” Ekkor jött rá, hogy ezentúl csak olyan dolgokkal szeretne nyilvánosan foglalkozni, amiért vállalni tudja a felelősséget úgy, hogy közben a tükörbe is tudjon nézni. Nagyon szívesen vállal majd újabb szerepet, de egyelőre elég neki, hogy kivárja a következő, megfelelő lépést. „Meg kell találni a módját, hogy ne essek szét különböző arcokra és emberekre. És nem akarok többé robotként működni.”
Mindez teljesen érthető, ám így is fordulópont volt ez Watson életében, aki addigra már túl volt nyolc Harry Potter-filmen, és több másik, nagy sikerű alkotáson. Fiatal nők millióinak volt példakép, ezzel a szereppel pedig kezdett is valamit: nyilatkozatai, interjúi mentesek voltak a celebkedéstől, megfontolt előadásmódjában egyre nagyobb teret kaptak a feminista gondolatok. 2014-ben az ENSZ jószolgálati nagykövete és kampányarca (HeForShe) lett, arra biztatva a férfiakat, hogy tegyenek meg mindent a nemi egyenlőségek érdekében.
Az ENSZ-ben tartott beszédében saját példáját hozta fel: nyolc éves korában azt mondták rá, hogy követelőzik, de a kifogásolt viselkedést ő a perfekcionizmusa számlájára írta – különben pedig a körülötte lévő, ugyanúgy viselkedő fiúkra senki sem mondott ilyet. 14 éves korában pedig elkezdte szexualizálni a média, ami a többi, egyébként fiú kollégájával nem történt meg. Azt is felhozta, itt az idő, hogy a feminista kifejezést ne kezeljék egyenértékűnek a férfiak ellen érzett gyűlölettel. Egy évvel később Malala Yousafzai Nobel-békedíjas oktatásügyi aktivista azt mondta neki, a beszéde hatására kezdte el magát feministának nevezni. A brit Time’s Up mozgalom egyik alapítója lett, részt vett az ottani filmes-tévés iparági irányelvek kidolgozásában, amelyek biztonságos munkahelyeket hivatottak teremteni mindenkinek, ahol senkit sem zaklathatnak vagy pécézhetnek ki. Támogat női és transzneműek jogait védő csoportokat is. Röviden tehát: Emma Watson energiáit az elmúlt években bőven lefoglalta, hogy egy elképzelései szerinti jobb világ felé terelgesse a meglévőt. Emellett a Kering-csoport egyik igazgatója.