Djokovics – a legnagyobb

Arrogáns, pimasz, ellenszenves, időnként botrányosan viselkedik. Zseniális, fenomenális, temperamentumos, szórakoztató. Nincs itt kérem semmilyen ellentmondás, ugyanarról a személyről beszélünk: Novak Djokovicsról. Aki véleményem szerint – elnézést Roger Federer, Rafael Nadal és más korábbi szuperklasszisok rajongóitól – minden idők legnagyobb egyénisége a tenisz világában, és ma, 36 évesen még mindig a legjobb.

Isten ments, hogy a korommal traktáljam a Kedves Olvasót, de a tények kedvéért: 47 éves vagyok. John McEnroe-n, Ivan Lendl-ön, Jimmie Connorson, Andre Agassin, Pete Samprasen nőttem fel, az elmúlt sok-sok évben jómagam is élveztem Roger Federer, Rafael Nadal és Novak Djokovics rivalizálását, de engedtessék meg, hogy egyiküknél letegyem a voksomat a minden idők legjobb férfi teniszezője kategóriában: nálam Djokovics a legnagyobb!

Tudom, hogy sokan nem szeretik a szerb fenegyereket. Nem az a jófiús típus, mint Nadal és főleg Federer. Sokkal hamarabb elveszíti a fejét, ha kell, ütőt dobál, ha kell, beszól bárkinek, a pályán és azon kívül is. Csak az elmúlt évekből kapásból több botrányát is felhozhatjuk példaként: makacs ellenállását a koronavírus-oltással kapcsolatban, melynek következtében az ausztrál hatóságok kiutasították az országból; „Szerbia Koszovó része” című kijelentéséről az egyik Roland Garros-mérkőzése után; az idei Australian Open alatt édesapja az ukrajnai orosz inváziót éltető szerb drukkerekkel fotózkodott fia meccseét követően, és még folytathatnánk a sort.

Mindezektől függetlenül rengeteg olyan érv van, amiért Djokovicsot a nagyok között is a legnagyobbnak titulálhatjuk. Lássuk ezeket!

  1. Négy olyan év is volt, amikor a négy Grand Slam-tornából hármat is meg tudott nyerni. Összesen tízszer nyerte meg az Australian Opent, hétszer Wimbledont, négyszer a US Opent és háromszor a Roland Garrost.
  2. A legtöbb hetet zárta az ATP-világranglista élén. Azzal, hogy New York-i sikere után visszavette az első helyet Carlos Alcaraztól, immár 389 hétnél jár. Még 2021 márciusában előzte meg e tekintetben Federert (310 hét), Nadal 209-nél jár.
  3. Egy kis aktualitás: a szerb csillag lett a legidősebb US Open-győztes azzal, hogy 36 évesen és 3 hónaposan szerezte meg a serleget. Ezzel az ausztrál Ken Rosewall rekordját adta át a múltnak, aki 1970-ben 35 évesen diadalmaskodott.
  4. Djokovics nevéhez fűződik az egy idényen belül megszerzett legtöbb pont is: 2011-ben összesen 11 tornát nyert meg (köztük 3 Grand Slam-viadalt), és meg sem állt 16 785 pontig, amit azóta sem tudott senki megközelíteni.
  5. Azt, hogy még mindig ő a legjobb és hogy nem igazán fog rajta az idő, fényesen bizonyítja, hogy 30 felett már 12 Grand Slam-tornán végzett az élen. Megint egy kis összehasonlítás: Nadal 30, Federer csupán 4 GS-viadalt tudott behúzni a harmadik ikszben.
  6. A Grand Slam-döntős jelenlétekben is mindenkit maga mögé utasít a Monte-Carlóban élő sztár. Összesen 36 alkalommal lépett pályára a négy legrangosabb viadal egyikének fináléjában, 24-szer győzött is, 12-szer maradt alul ellenfelével szemben. Federernél ez a szám 31, Nadalnál 30.
  7. Sokan gondolják úgy, nem alaptalanul, hogy a nagy teljesítmények nem merülnek ki pusztán a Grand Slam-tornákon való jó szereplésben. Éppen ezért fontos, hogy a teniszezők az ezres viadalokon is remekeljenek, márpedig Djoko idei cincinnati sikerével már 39 Masters-elsőségnél jár, ezzel most már megelőzve Nadalt (38). Federer 28 MS-ezres győzelemmel zárta pályafutását.
  8. Ha már Masters: senki másnak nem sikerült mind a kilenc Masters 1000-es torna mezőnyét zsebre vágnia, sőt Djokovics mindegyiket legalább kétszer nyerte meg. 2015-ben a kilencből hatot. Nadal nem győzött még Miamiban, Sanghajban és a Bercyben (Párizs), Federer dicsőséglistájáról a monte-carlói és a római diadal hiányzik.
  9. A győzelmek-vereségek aránya is Djokovicsnál a legjobb: profi pályafutása 1287 meccséből 1076-ot nyert meg, ez 83,6 százalékos győzelmi mutatót jelent. Nadal ebben azért nem áll messze tőle a maga 82,9 százalékával.
  10. Végül azt is érdemes megjegyezni, hogy a két nagy riválissal szembeni egyéni mérlege egyaránt pozitív: Federert 27-szer tudta legyőzni, 23-szor kapott ki tőle, Nadalt pedig 30-szor múlta felül, 29 vereség ellenében. Igaz, a spanyolnak még lesz lehetősége javítani ezen a mutatón

Tisztában vagyok vele, hogy pusztán számokkal, statisztikákkal nem feltétlenül lehet alátámasztani, hogy ki a legnagyobb egyéniség egy adott sportágban – bár ennél objektívebben azért nehéz lenne érvelni. Más tényezők is szerepet játszhatnak abban, hogy valaki egy adott sportolóra voksol, de ez így is van rendjén. Egy biztos: mi, akik szeretjük a teniszt, szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hogy Novak Djokovicsot továbbra is hétről hétre a pályán láthatjuk, miközben fájlaljuk, hogy Roger Federer már a civilek boldog életét éli.

Jó hír viszont, hogy Rafael Nadal gőzerővel dolgozik a visszatérésén, amire minden bizonnyal jövő év elején kerülhet sor, vagyis komoly esély van arra, hogy 2024 első Grand Slam-tornáján, Melbourne-ben ő is megmutassa magát a közönségnek. Már alig várjuk!