Európa-bajnokság Haaland, Lewandowski és Gyökeres nélkül?

Mától ismét nagyüzem lesz a 2024-es Európa-bajnokság selejtezőin, a Network4 sportcsatornáin is jó néhány mérkőzést lehet majd élőben figyelemmel követni egészen jövő keddig. Vannak csapatok, melyek fél lábbal már Németországban érezhetik magukat, akad azonban pár olyan előzetesen favoritnak kikiáltott együttes is, amelynek nagyon össze kell kapnia magát, ha ott akar lenni a kontinensviadalon.

Mindjárt az A-csoportban elég nagy pácban vannak a norvégok. Pedig az északi együttesben olyan sztárok szerepelnek, mint a világ sokak szerint jelenlegi legjobb futballistája, a Manchester Cityt erősítő Erling Haaland, a Sevilla kapusa, Ørjan Nyland, a Brentford sziklakemény védője, Kristoffer Ajer, a dortmundi Julian Ryerson, a Napolit képviselő Leo Skiri Østigård vagy a Villarreal gólvágója, Alexander Sørloth.

Arra, hogy ebben a kvintettben a spanyolokkal meggyűlhet a skandinávok baja, lehetett számítani, arra viszont kevésbé, hogy a skótok valósággal szárnyalni fognak: Steve Clarke csapata ugyanúgy 5 mérkőzést játszott eddig, de ezalatt 16 pontot gyűjtött, miközben Haalandék csak hetet. Spanyolország eggyel kevesebb meccset játszva kilencnél jár, és a norvégok hátralévő találkozói sem ígérkeznek könnyűnek. Ståle Solbakken gárdája ugyanis még fogadja a hispánokat és utaznia kell Skóciába is. Egyedül a Ciprus elleni idegenbeli összecsapás tűnik könnyebbnek, bár jelenlegi formája alapján Norvégiának ott sem árt majd résen lennie.

Nincs mit szépíteni a dolgon: a norvégok sorsa már nem a saját kezükben van, ha megnyerik mindhárom selejtezőjüket, akkor sem biztos, hogy egyenes ágon ott lesznek az Eb-n.

Az A-csoport állása:

MGYDVSzerzett gólokKapott gólokGólkülönbségPont
1Skócia5500121+1115
2Spanyolország4301163+139
3Norvégia521278−17
4Georgia5113513−84
5Ciprus5005217−150

A D-csoportban eddig komoly csalódást okoztak a walesiek. Tudtuk persze, hogy a brit együttes, amely a 2010-es évek második felében, illetve a 2020-as évek elején komoly tényező volt Európa labdarúgásában, ikonikus sztárja, Gareth Bale év eleji visszavonulása után már nem lesz annyira félelmetes, de azért az eddigi mérsékelt szereplésük az Eb-kvalifikációban igencsak kellemetlen meglepetésnek számít.
Mint ismeretes, Wales 2016-ban, története során először kijutott az Európa-bajnokságra, sőt ott egészen az elődöntőig menetelt, ahol végül a későbbi győztes Portugália tudta csak megállítani. Ezt követően Bale-ék a 2021-es Eb-n is ott voltak, ahol már nem parádéztak, de a csoportjukból azért továbbjutottak, a nyolcaddöntőben a dánoktól kaptak ki.  A széria egy vb-részvétellel bővült: 64 év távollét után a tavalyi, katari tornán szerepelhettek, igaz, ott már nem ment nekik, hiszen utolsók lettek a csoportjukban.
A zsinórban harmadik Eb-kvalifikáció igencsak veszélyben van, hiszen a Rob Page által irányított válogatottat három körrel a selejtezők vége előtt nemcsak a horvát és a török, hanem az örmény csapat is megelőzi, amely ráadásul Cardiffban alaposan elpáholta a walesieket. Jelzésértékű, hogy a Sárkányok öt meccsen mindössze hat gólt szereztek, csak a letteket előzik meg e tekintetben (is), vagyis Bale hiánya az eredményességben is vastagon megmutatkozik.
A folytatásban Wales a horvát-török kettőst fogadja és Jerevánba látogat. Fogalmazzunk úgy, hogy az esélyeik nem a legjobbak.

A D-csoport állása:

MGYDVSzerzett gólokKapott gólokGólkülönbségPont
1Horvátország431091+810
2Törökország531186+210
3Örményország521287+17
4Wales521267−17
5Lettország5005313−100
Bajban Wales (Photo by Tim Goode/PA Images via Getty Images)

Vajon mi történt a lengyelekkel? Az E-csoportban a feje tetején áll minden, hiszen nagy meglepetésre egyelőre az albánok vezetnek. Őket a csehek, majd a moldávok (!) követik, és csak a negyedik helyen szerénykedik Lengyelország – a Feröer-szigeteket megelőzve. Lewandowskiék öt meccsükből csupán kettőt tudtak megnyerni, a többit kivétel nélkül elveszítették.
Elsősorban a gyatra idegenbeli mérleg a problémás, hiszen a gárda Tiranában, Prágában és Kisinyovban is elvérzett, ami Fernando Santos szövetségi kapitány állásába került. A portugál szakembert az eddig szinte kizárólag odahaza dolgozó Michał Probierz váltotta, akinek az irányításával két hazai rangadó vár még a lengyelekre, illetve előtte még most csütörtökön egy feröeri fellépés. Nem kérdés, ha Tórshavnban is pont nélkül marad a kétszeres vb-bronzérmes, alighanem lemondhat az egyenes ági kijutásról.
Furcsa belegondolni, hogy Robert Lewandowskit esetleg nem láthatnánk a németországi tornán, de Wojciech Szczęsny (Juventus), Jakub Kiwior (Arsenal), Piotr Zieliński (Napoli) és Arkadiusz Milik (Juventus) és sok más topligás játékos is legfeljebb televízión nézheti majd az Eb-t, ha a lengyelek így folytatják a továbbiakban is.

Az E-csoport állása:

MGYDVSzerzett gólokKapott gólokGólkülönbségPont
1Albánia531183+510
2Csehország422072+58
3Moldova52215508
4Lengyelország520368−26
5Feröer-szigetek5014210−81
Vajon képesek felállni Lewandowskiék? (Photo by Maja Hitij/Getty Images)

Az Eb-selejtezők citromdíjasa – bár több jelölt is akad – eddig mindenképpen a svéd válogatott. Az F-csoportban a háromkoronások akár már a napokban búcsút mondhatnak az automatikus kijutást érő első két helynek. Miközben a belgák és a várakozáson felül teljesítő osztrákok öt mérkőzésen 13-13 ponttal gazdagodtak, ugyanennyi összecsapáson az északiak mindössze 6 pontot tudtak összekapirgálni – hármat az azeriek, hármat az észtek ellen…
A nagy blamát nem (csak) az jelenti, hogy Janne Andersson együttese a roppant erős Belgium és a veszélyes játékosokkal rendelkező Ausztria ellen három vereséget is összeszedett, hanem az, hogy mindhárom alkalommal tükörsimán intézték el a 2000 óta minden Európa-bajnokságra eljutó, a 2018-as világbajnokságon negyeddöntős svédeket.
Pedig minőségi futballistákból náluk sincs hiány, elég csak Dejan Kulusevskire (Tottenham), Robin Olsenre (Aston Villa), Victor Lindelöfre (Manchester United), Jens Cajuste-re (Napoli), Emil Forsbergre (RB Leipzig) vagy a magyar származású, a gólokat nyár óta immár a Sportingban ontó Gyökeres Viktorra gondolni.
Lehet persze azzal takarózni, hogy az év elején hivatalosan is visszavonult Zlatan Ibrahimovic piszkosul hiányzik a sárga-kékektől, de azért a nevek alapján ennek a sztárok egész sorát felvonultató gárdának jóval előrébb kellene tartania. Talán azon is el lehetne gondolkodni, hogy Andersson kapcsolata hét év kapitánykodás után nem fáradt-e meg a válogatottal.

A svédek jócskán lemaradtak az élen álló kettősről (Photo by Michael Campanella/Getty Images)

Az F-csoport állása:

MGYDVSzerzett gólokKapott gólokGólkülönbségPont
1Belgium5410131+1213
2Ausztria5410124+813
3Svédország5203118+36
4Azerbajdzsán4013211−91
5Észtország5014216−141

Azért egy szalmaszál még sokaknak maradhat…
Mi, magyarok jól tudjuk, hogy egy gyengébbre sikeredett selejtezős szereplés esetén sincs feltétlenül veszve minden. Már a legutóbbi Eb előtt is rendeztek egy playoffot, melyben 12, az automatikus kvalifikációt érő helyekről lemaradó együttes indulhatott, és közülük a három legjobb a kontinensviadalon is szerepelhetett. Marco Rossi gárdája két éve Bulgáriát és Izlandot legyőzve sikeresen teljesítette a pótvizsgát. Erre a Nemzetek Ligája-rangsor alapján a cikkben említett, az elmúlt hónapokban gyengélkedő válogatottaknak is lehet majd esélyük, de az biztos, hogy az az út rögösebbnek ígérkezik, és ott már nem lehet egyszer sem hibázni.

Csütörtök este a felületeinken az E-csoportból a Feröer–Lengyelország (ARENA4, NET4+), az I-csoportból a Fehéroroszország–Románia (MATCH4, NET4+) mérkőzést közvetítjük.