Amerika kedvence volt, bele is rokkant: Brooke Shields

A túlságosan szexualizált tinisztárok története egyáltalán nem ritka. Ismerjük Brooke Shields, Drew Barrymore történetét, láttuk Mara Wilsonnál, legújabban pedig Millie Bobby Brown és Billie Eilish esetében. Az 1965-ben született Shields már csecsemőkorában modellkedni kezdett (mindössze 11 hónaposan), és azóta is a nyilvánosság előtt él – az amerikai álom megtestesítőjeként, aki már gyerekként mesés karrierbe kezdett.

New Yorkban jött világra, Teri Shields egykori modell és Francis Alexander Shields Jr., a Revlon vezetőjének lányaként. 1966-ban kezdett el modellkedni, miután édesanyja közeli barátja, Francesco Scavullo lefényképezte őt az Ivory Soap televíziós reklámfilmjéhez. „Mindig is tudtam, hogy gyönyörű” – mondta az asszony egy régi interjúban. „Abban a pillanatban, amikor hazahoztam a kórházból, tudtam, hogy sztár lesz belőle. Egy sztár.” Innentől anyja forgatásról forgatásra hordta, valószínűleg lányával igyekezve megvalósítani saját álmait.

Első nagy filmszerepét tizenegy évesen kapta meg Louis Malle 1978-as Csinos kislány című filmjében, amely egy gyermekprostituáltról szól a XX. század eleji New Orleansben. Shieldsnek magyarázkodnia kellett meztelen jelenetei miatt (miért neki?), miközben a menedzsereként fellépő édesanyja alkoholizmusának velejáróival is meg kellett küzdenie.

Két évvel később főszerepet játszott a Kék lagúna című filmben, amelyben két fiatal túlél egy hajótörést, együtt próbálnak boldogulni egy lakatlan szigeten, és felfedezik a szexualitást. Az 1980 nyarán bemutatott film Shieldsből szexszimbólumot csinált, pedig még mindig csak 15 éves volt ekkor.

A kék lagúnában, Christopher Atkinsszel

Szerepelt egy Calvin Klein-farmerreklámban, amelyet szexuálisan túlfűtöttnek ítélta nagyközönség, de nem csak a laikusok. A reklámot betiltották a CBS és az ABC amerikai csatornákon egyaránt. Még a Princetonra járt, amikor megírta könyvét On Your Own címmel, és amelyből kiderült, hogy szűz. Összebarátkozott Michael Jacksonnal – talán azért értették meg olyan jól egymást, mert mindketten gyerekként kerültek a szórakoztatóiparba. Két évig tartó viharos házassága volt Andre Agassival. Később férjhez ment és gyermekei születtek Chris Henchy írótól és rendezőtől, és nyilvánosan beszélt a szülés utáni depresszióval való küzdelméről.

A reklám szövege: Tudod mit van köztem és a farmerem közt? Semmi.

A története és élete megihlette Lana Wilsont, aki egy kétrészes dokumentumfilmet készített róla, Brooke Shields: Csinos kislány címmel. Ebből többek között kiderül, hogy húsz évesen egy meg nem nevezett hollywoodi vezető megerőszakolta. Az eset egy vacsora-munkamegbeszélés után történt. „Nem küzdöttem olyan sokat. Nem is küzdöttem. Egyszerűen teljesen lefagytam. Azt gondoltam, hogy elégnek kellett volna lennie, hogy egyszer nemet mondtam. És csak arra gondoltam, hogy maradjak életben és ki tudjak menekülni. Elhallgattam. És Isten a tanúm, tudtam, hogyan kell elszakadni a testemtől.”

Hogy Shieldset mennyire tárgyiasították, szexualizálták és mennyire senkit nem zavart, hogy itt egy gyermekről van szó, jól mutatja, hogy még 1981-ben indult egy polgári per azzal kapcsolatban, hogy Gary Gross divatfotós meztelen képeket készített róla, amikor mindössze 10 éves volt. Az ügyet végül elveszette a Shields-család, annyi kikötéssel, hogy pornográf kiadványok számára nem értékesíthetők a fotók.

Teri és Brooke Shields, a hetvenes évek végén. (Fotó: Lynn Goldsmith/Corbis/VCG, Getty Images)

Shields az Associated Pressnek beszélt arról, mit tanult a filmből, hogyan tette túl magát azon, hogy megszégyenítették döntései miatt, és miként sikerült megtalálnia önmagát. Nehéz olvasni, amikor arról beszél, hogy sokáig kicsinek tettette magát, hogy elnyomta az érzéseit, hogy kedveljék az emberek, és ezért mindenkivel kedves volt. Tudta, hogy csinos és kedves és ez kellett ahhoz, hogy a karrierje folytatódjon, ezért ebbe a szerepbe helyezte magát. „Mindig csak mások elismerésére vágytam a tehetségemmel kapcsolatban, és soha nem gondoltam arra, hogy ezt én is meg tudnám adni magamnak.”

Shields beszélt anyja alkoholizmusáról, és arról, miként kezelte az érzelmeit – mi volt a túlélési technikája. „Szeretsz egy olyan embert, aki nagyon összetört, és akinek olyan betegsége van, amit úgy tűnik, nem tud kontrollálni. De nem engedheted meg magadnak, hogy azt gondold, a szeretetük nem valódi. Szóval megtanulod, hogy nem irányitod a dolgokat, akkor elkezded rendezni az életed egyéb területeid, kitöltöd a Filofaxod, rendbe rakod a zoknijaidat…” Mégis ő győzött: erős nő, újraépítette önmagát, sokat dolgozott azon, hogy anyjával való kapcsolatát fel tudja dolgozni, és megtalálja a saját útját.

BIN

Beginning Is Now (=a kezdet most van) néven Shields egy olyan céget alapított, amely a 40+ – os nőket célozza be. Saját bevallása szerint elhatározta, hogy olyan dolgokról szeretne beszélni, ami másoknak is segítenek. Elmúlt negyven, felnőttek a gyerekei, van egy jó bejáratott élete, amiben lubickol. Ehhez képest azzal szembesült, hogy a világ számára eltűnt, Hollywood leírta, pedig csak középkorú volt.

Szóval ezzel a platformjával szeretné megmozgatni, új irányok felé terelni a hozzá hasonló helyzetbe került nőket. Az oldala egyelőre nem él, csak Instagramon lehet követni, mik ezek az irányok: nem szégyellni a korukat, megőrizni vállalkozó szellemüket, és megengedni maguknak, hogy jól érezzék magukat.

Fotó: Theo Wargo/Getty Images

Szerencsére nem csak olyan filmekben vett részt, ahol kizárólag kinézete miatt választották a szerepre, voltak könnyedebb alkotások is. Ilyen a Drágán add a rétedet, melyben Brendan Fraserrel játszik együtt. A családi vígjátékban Dan Sandlers (Brendan Fraser) ingatlanügynököt dühös állatok zaklatják, miután rájönnek, hogy el akarja venni a területet, ahol élnek, hogy ott házakat építsen. Egy ambíciózus mosómedve segítségével minden erejükkel azon dolgoznak, hogy megakadályozzák a projektet, és a férfi elnyerje méltó büntetését. A filmet a FILM4-en lehet megnézni október 28-án szombaton 20:00-tól vagy 29-én 10:20-tól.