Natalie Dormer: egy nő különleges mosollyal

Natalie Dormer színésznő 2007 óta szinte folyamatosan szerepel valamiben, de amióta csak kérdezni lehet tőle (akár interjúban, akár rajongói fórumon), valami újra és újra felmerül: hogy miért mosolyog úgy, ahogy. Nem véletlenül, hiszen annyira hozzászokott már a közönség a vörös szőnyeges egyenmosolyokhoz, a magazincímlapokon ezer foggal vigyorgó celebekhez, hogy egy másfajta arcot már-már gúnyosnak, de legalábbis kikacsintósnak találnak.

Natalie Dormer 2005-ben (Fotó: Kevin Winter/Getty Images for AFI)

Pedig Dormer arca egyszerűen ilyen, és ezt nem magunktól gondoljuk, hanem ő maga válaszolta erre a milliószor felmerült kérdésre. „Aszimmetrikus a szám. Természetesen csálé a mosolyom. Van, aki szerint dölyfös, de nem, ilyen a természetes mosolyom, ha csukva van a szám” – fejtette ki például, amikor a Redditen válaszolt a rajongók kérdéseire, hozzátéve, hogy az egyik lánytestvérénél ugyanez a helyzet. Egy másik alkalommal, az Irish Timesnak adott interjújában az ezzel kapcsolatos érzéseiről is beszélt.

„Nagyon bosszant, ahogyan az emberek a színészek megjelenését kritizálják. Nem modellek vagyunk. A modellek mások. Dölyfös önelégültséggel vádolnak. Ferde a szám. Nem tudok mit csinálni vele. Így születtem. […] Volt, hogy a sajtósom mondta, hogy ne mosolyogj úgy a vörös szőnyegen, mire én, ilyen a mosolyom.

Igaz, sokszor nincs is kedve mosolyogni egyáltalán, mert a színészlét egyes aspektusait rémisztőnek találja. Szerinte a civilekben teljesen téves kép él arról, mennyire könnyű munkát találniuk, holott az embert könnyen bekategorizálják, és akkor már nem indul olyan jó esélyekkel a castingon. Ő például 16 éves koráig táncolt, így egyenes háttal áll, emellett szépen artikulál, mindezek miatt mindig pedig csak erős női szereplők szerepére választják ki, pedig szívesen játszana gyengét, szánnivalót, törékenyet. „Az a dolgom, hogy kaméleon legyek. Ezért voltam annyira boldog, hogy megcsíptem Az éhezők viadalát, és kiborotvált hajjal, félautomata gépfegyverrel rohangálhattam egy disztópikus jövőben.”

Natalie Dormer during the International Women’s Day march in central London. (Photo by Jonathan Brady/PA Images via Getty Images)

Tény, hogy kezdeti nagy sikereit jórészt kosztümös filmekben aratta: a Heah Ledger főszereplésével készült Casanovában debütált, aztán 2007-től jött a Tudorok, amelyben Boleyn Annát alakította. 2009-ben legalább csak egy századot utazott vissza az időben a Miss Marple kedvéért, 2012-től viszont jött a Trónok harca és a fiktív középkor, 2015-ben pedig a Lady W botrányos élete. De játszott azóta vak zenészt, aki gyilkosság fültanújává válik (Sötétségben), ápolónőt a Hajsza a győzelemértben, orvost a Zéró páciensben, és felbukkan a Sherlock és Watsonban is.

Nálunk legközelebb november 14-én láthatják 12:55-kor a TV4-en, a Miért nem szóltak Evansnek? című Miss Marple-filmben.