Sharon Stone, akinek testi adottságait az Elemi ösztön óta emlegeti a világ egyik fele, nem csak nagyszerű színésznő, hanem nagyvonalú is – Leonardo DiCaprio legalábbis örökké hálás lesz neki. Történt ugyanis, hogy DiCapriót, bár akkor már túl volt az Ez a fiúk sorsán, a Gilbert Grape-en és az Egy kosaras naplóján, a filmstúdió nem akarta alkalmazi a Gyorsabb a halálnál című filmben, pedig Stone ezt nagyon szerette volna. Azt mondták neki, hogy ha annyira akarja, akkor fizesse ki ő.
Így is tett, a sztori pedig belekerült a színésznő 2021-ben megjelent, Kétszer élni, mi lehet ennél szebb című memoárjába. Mint írta, DiCaprio volt az „egyetlen, aki odavágott a meghallgatáson. Ő volt az egyetlen, aki bejött és sírva könyörgött az apjának, hogy szeresse őt, miközben a jelenetben meghalt”.
A történetet nemrég a színész is megerősítette, azt nyilatkozván erről: „sokszor megköszöntem neki. Nem tudom, küldtem-e neki tényleges köszönőajándékot, de nem tudom eléggé megköszönni.” Ráadásul Stone nem csak vele tett így: mivel a producere is volt a filmnek, ezért saját hatáskörben, hasonlóan szerződtette Russell Crowe-t is.
Az 59 éves Crowe is beszélt már arról, mennyire hálás Stone-nak. Például 2020-ban a Late Night with Seth Meyers című műsorban azt mondta, hogy nem lenne az a hollywoodi sztár, aki lett, ha Stone nem adta volna meg neki ezt a lehetőséget. „Azt szoktam mondani, hogy az én elméletem Los Angelesről az volt, hogy óvatosnak kell lenned, mert bár halálosan kedvesek veled, és emiatt azt hiszed, minden jól fog alakulni, aztán X idővel később rájössz, hogy semmit sem kaptál abból a sok kedvességből. Valószínűleg 18 hónapba vagy még több időbe és szó szerint több száz találkozóba került, mire valóban kaptam egy lehetőséget. Csak azért kaptam meg, mert Sharon Stone látott egy filmet, amiben szerepeltem” – emlékezett vissza a műsorban.
Crowe így folytatta: „Valamilyen csörtében volt a film férfi producereivel, és azt mondta: azt a személyt fogom felvenni, akit én akarok felvenni a szerelmi szálhoz. Ha nem lett volna ilyen erős az elkötelezettsége, nem tudom, mennyi idő telt volna el, mire kaptam volna egy amerikai lehetőséget”.
A könyv, amit feljebb említettünk elmeséli, hogy a 65 éves színésznő hogyan jutott el a csúcsra, és milyen halálközeli élményei voltak. Mert több is volt neki, már tinédzserként majdnem meghalt, és a 2001-es agyvérzése után pedig az orvosok egy százalék esélyt adtak neki a túlélésre. A könyvben kitér ikonikus karrierjére, a férfiakkal való számos bántalmazó kapcsolatára (mind Hollywoodban, mind gyerekként) és számtalan hírességgel való összeütközésre.
És, most jöjjenek a sokkoló történetek. 14 évesen egy lovat próbált megszelídíteni, miközben az anyukája teregetett az udvaron. A szárítókötél belevágott a nyakába, Stone pedig lefordult a nyeregből. Az anyja húzta le róla, miközben a ló elkezdte vonszolni. „A nyakamon nyílt seb volt, vizes volt és egyik fülemtől a másikig felszakadt” – meséli Stone. Egy kórházi látogatás és egy plasztikai sebészethez nem értő orvos műtétje után meggyógyult, de egy olyan heggel – ami még mindig megvan -, ami miatt úgy néz ki, mintha egy piros, majd rózsaszín, majd fehér kötél lenne a nyaka köré tekerve.
Ennél talán még sokkolóbb a következtő története. 18 éves volt, amikor első barátja teherbe ejtette. Mivel az ő korában nehéz volt abortuszhoz jutni abban az államban, ahol élt, egy ohiói klinikára utazott barátjával. „Véreztem, és sokkal rosszabbul voltam, mint kellett volna, de mivel ez titok volt, nem volt kinek elmondanom” – írja Stone. „Így hát a szobámban maradtam, és napokig véreztem. Gyenge voltam és rémült”. Amikor végre jobban lett, a véres lepedőket és ruháit egy hordóban gyújtotta fel az iskolában, mielőtt visszament volna az osztályába. Végül megnyílt egy helyi családtervezési központ amely fogamzásgátlóval és tanácsadással látta el. „Mindenekelőtt ez mentett meg: hogy valaki beszélhetett velem, felvilágosíthatott. Ezt korábban senki nem tette meg.”
Talán azt sem sokan tudják, hogy Stone bátyját, aki egyszer túladagolta magát és elájult a lakásában, bebörtönözték drogárusítás miatt. Stone szerint a börtönbe kerülése után megfenyegették a családot, mert nem akarták, hogy felfedje, kinek dolgozott. Stone szerint részben azért támogatták a szülei a szórakoztatóipari karrierjét, mert azt akarták, hogy elmenjen a városból. Ebből a szempontból jól járt – tesszük hozzá.
Aztán ott volt a Salamon király kincse című 1985-ös film, amit Afrikában forgatott. A forgatás közben feltehetően elvetélt, és vérezni kezdett. Kórházba került, ahol a folyosón feküdt egy hordágyon. „Nem volt gyógyszer, semmi, ami elállította volna a vérzést, és nem volt orvos, akinek ideje lett volna rám. Túl sok tragikusan haldokló férfi, nő és gyermek volt: hordágyakon, a padlón, az összes szobában, a várótermekben. Olyan betegek voltak, akik kínjukban vonaglottak, szenvedtek, kiabáltak a fájdalomtól.” – írta. Végül a vérzés elállt, és Stone távozott a kórházból, és talán ez volt a szerencséje, mert kiderült, hogy ott HIV/AIDS-betegeket kezeltek. Az élmény után a HIV/AIDS-edukációért és a betegségek kutatásáért szállt síkra.
És, akkor jöjjön egy Elemi ösztönös történet is – ha már ezzel azonosítja mindenki a színésznőt egy bizonyos kor felett. Szóval van egy jelenet, amiben egy jégvágóval halálra szúr valakit. Stone-ra rászólt a rendező (Paul Verhoeven) hogy erősebben üssön, és még kért művért, hogy legyen minek fröcsögni. Amikor a színész már nem reagált, Stone aggódott, hogy a kellék nem jól működött és tényleg megöltea férfit. Ehelyett az történt, hogy annyiszor ütötte mellkason, hogy partnere elájult. „Elborzadtam, meztelen voltam, és csupa művér” – emlékszik vissza Stone.
Ha nem lett volna még elég a sokkoló élményekből, itt egy másik. A harmincas éveiben járó Stone épp a barátaihoz tartott egy vidéki klubba, amikor kocsijával veszélyesen közel került egy befagyott tóhoz. Donna Evans kaszkadőrdublőr edzésének köszönhetően Stone a víz helyett egy telefonpóznát célzott meg, és felkészült a becsapódásra. „Levettem a kezem a kormányról és a lábam a pedálokról, keresztbe tettem a karjaimat a mellkasomon, vettem egy nagy, mély levegőt, és kifújtam az ütközéskor” – emlékszik vissza, hozzátéve, hogy olyan erősen ütközött, hogy a motor belenyomódott a kocsi középkonzoljába, és elkezdett lejátszani egy kazettát. Az autó totálkáros lett, és a telefonpózna kettétört a szélvédőn, de ő karcolás nélkül megúszta a balesetet.
2001-ben Stone egyik artériája szétszakadt, és stroke-ot kapott. Amikor elhagyta az intenzív osztályt, a jobb fülére elvesztette a hallását, és jelentős mennyiségű súlyt veszített. Azt is leírja, hogy dadogott, színeket látott, a semmiből jövő fájdalmak törtek rá, és azt tapasztalta, hogy elvesztette a rövid távú memóriáját és néhány régi emlékét is. Két héttel azelőtt, hogy John Travoltával együtt lépett fel az Oscar-gálán, még mindig nehezen tudott járni. Végül helyrejött, de sokat kellett dolgoznia érte.
És, ha kétsége lenne, hogy meg tud-e szakadni a szív, Stone bebizonyította, hogy igen. Ugyanis a szívbillentyűje megrepedt, miután elvesztette fia felügyeleti jogát. „Úgy tűnt, hogy a szívem valójában megszakadt” – írja. Mivel titoktartási szerződést írt alá, azt mondja, nem beszélhet a történtekről, bár a gyermekelhelyezési pert büntetésnek kapta, amiért megváltoztatta a nők megítélésének szabályait. Ez idő alatt buddhista oltárt készített a fiának, és azt mondja, buddhista tanítója azt mondta neki, hogy ez az állapot azt tükrözi, hogy a szíve kitágult, hogy elfogadja sorsának ezt a részét.