2024. július 13-án, 53 éves korában, családja körében elhunyt Shannen Doherty. “Fájó szívvel erősítem meg Shannen Doherty színésznő halálát. Július 13-án, szombaton elveszítette a rákkal folytatott küzdelmet, miután sok éven át küzdött a betegséggel” – erősítette meg a színésznő sajtósa, Leslie Sloane a People-nek adott nyilatkozatában július 14-én, vasárnap.
A színésznő 2015. óta küzdött mellrákkal, novemberben pedig már megrendítő interjúban beszélt róla, hogy a negyedik stádiumú betegsége a csontjaira is átterjedt. „Még nem fejeztem be az életet. Nem végeztem a szeretettel. Nem fejeztem be az alkotást” – mondta akkoriban, amikor valószínűleg már a legbiztosabb támogatói sem adtak neki sok esélyt a gyógyulásra, hiszen annak ellenére került 52 éves korára ebbe az állapotba, hogy 2016-ban masztektómián esett át. Ezután sajnos egy műtét felfedte, hogy a rákos sejtek a nyirokcsomókon túlra is átterjedhettek, és bár 2017-ben úgy tűnt, hogy a kemoterápia és a sugárkezelés tartósan tünetmentessé tette, 2020-ban visszatért a mellrákja, az idei év elejére pedig már ő maga nyilatkozott úgy, hogy végstádiumban van.
Doherty Magyarországon valószínűleg két szerepe miatt lett ismert: a Beverly Hills 90210 című sorozat Brendájaként és a Bűbájos boszorkák Prue-jaként miatt sikerült két eltérő generációnak is emblematikus karaktert adnia. Az Instagram és TikTok korában szinte felfoghatatlan, hogy a karrierjét szinte teljes egészében tévés színészként töltő Doherty már ezzel a két szereppel olyan kitörölhetetlen elemévé tudott változni a közös emlékezetnek, hogy amikor 2003-ban levetkőzött a Playboynak, az nemzetközi szenzáció volt (igen, annak idején a pucér képsorozatok a színészi karrier egyik megkoronázásának számítottak).
Karrierje persze ennél azért több: az 1971-ben a Tennessee államban található Memphisben született Doherty kis túlzással élete legelejétől tudta, hogy színészkedni akar. A folytatás ennél meglepőbb, hiszen a szülei úgy döntöttek, ha a hétvéves lányuk színészkedni akar, akkor ennek nem Tennessee lesz az akadálya, és elköltöztek Los Angelesbe, ahol Doherty 1982 és 1988 között kifejezetten gyakran foglalkoztatott gyerekszínésszé vált olyan sorozatokban szerepelve, mint az Egyesült Államokban nagy népszerűséget szerzett Murphy atya. A gyerekszínészi karrier után természetesen ő is mozifilmekről álmodozott, és bár voltak is próbákozásai, a nagy áttörés a már említett Beverly Hills 90210 volt.
Az 1990-től 2000-ig forgott sorozatról érdemes megjegyezni, hogy ezekben az időkben a sorozatsztárság kissé tudathasadásos állapot volt: elképesztő hírnevet és számtalan rajongót tudott hozni, a filmes szakma viszont annyira lenézte, hogy aki ebbe bekerült, az jó eséllyel soha nem tudott visszakerülni a mozikba. Így történt ez a sorozatban csak 1994-ig szerepelt Shannen Dohertyvel is, aki végül sorsát elfogadva különféle sorozatok mellett egy tévéműsort is kapott Breaking Up With Shannen Doherty címmel, a címnek megfelelő módon ő segített szakítani pároknak. A következő igazán nagy dobása a különféle varázserőkkel rendelkező testvérekről szóló Bűbájos boszorkák sorozat volt 1998-ban, amiben három évadot töltött.
Mivel nekrológról van szó, nem illik sokat foglalkozni ezzel, de kitörésén az sem segített, hogy legendásan nehéz természet volt: a Bűbájos boszorkákat a sorozat sikerei csúcsán azért hagyta ott, mert képtelen volt kijönni kolléganőjével, Alyssa Milanóval, de az is sokatmondó adat, hogy a Beverly Hills 90210 utolsó részében egyedüliként ő nem jelenet meg a fontosabb szereplők közül, mivel nem sikerült megegyeznie a producerekkel a szerepéről. Ez jóval később már összejött a 2008-as találkozó idején, talán nem függetlenül attól az epizódonként kapott 40-50 ezer dollártól, amiről az újságok írtak.
Bár Shannen Doherty még 2021-ben is vállalt szerepet az Erőd című filmben többek közt Bruce Willis oldalán, a világ nagyrésze számára örökre legikább Brenda Walsh marad: még 2019-ben is megformálta a karaktert a sorozat hatrészes folytatásában, de eljátszotta már cameo-jelleggel vígjátéksorozatban is. Magyarországról talán nem is érthető igazán, mennyire fontos ikonja volt ő a sorozatgyártás kezdeteinek, de az azért valamit elmond róla, hogy 2007-ben Doherty a 96. helyre került az Entertainment Weekly 100 legnagyobb televíziós ikonját tartalmazó listáján. Elsőre nem tűnik túl jó helyezésnek, de érdemes megjegyezni, hogy ez egy olyan időszakban és kultúrkörben jött össze, ahol minden második kábeltévén futott valami sorozat a napfényes Amerika fiataljainak problémáiról. Talán rá is így a legjobb visszamlékezni.