Ugye mindenkinek megvan, hogy ül a tévé előtt, és várja kedvenc sorozatát? Attól függ, ön mennyi idős, az Onedin családtól a Guldenburgokig terjedhet a skála, mindenesetre az biztos, hogy anno a vetítések másnapján a kávészünetekben gyakori téma volt Blazsej doktor vagy épp Brinkmann professzor élete és munkássága. Vagy épp nők sóhajtoztak a fiatal Udo szőkített tincsei láttán a Nők Lapja felett.
Ott van mindjárt Az Onedin család. A 91 részes, egyenként 50 perces sorozatot a BBC One-on nézhették az angolok 1971-től. Az akkori lapokban Magyarországon csak mint a osztrák tévé műsora jelent meg, hol Az Onedin-ek, hol az Onedin vonal címmel. A vonalra magyarázat lehet, hogy az eredeti cím Onedin line, ami itt inkább a hajótársaságra utal, mint vonalra. A sorozatot a Magyar Televízió csak 1979 elején kezdte sugározni.
A liverpooli történetben nem meglepő módon az Onedin-klán története sejlik fel. James (Peter Gilmore) hajózik, és azon dolgozik, hogy egy egész hajótársaságot hozzon létre, amiben húga, Elizabeth (Jessica Benton) és bátyja is segíti. A terv az, hogy elvesz egy jó asszonyt, Anne Webstert (Anne Stallybrass), aki ugyan idősebb nála, de az apjának van egy hajója. Az üzleti kapcsolat hamar szerelemmé válik, de a szerelem kézenfogva jár a halállal, és a jó Anne hirtelen elhalálozik. Innentől James üzleti ügyei és magánéletének alakulása miatt is lehet izgulni. Fun fact a sorozatról: Gilmore és Stallybrass házastársak voltak, így vélhetően nem okozott nehézséget eljátszaniuk a párt.
Épp véget ért a rendszerváltás, amikor megérkezett a legszexibb pap Magyarországra. A nálunk 1990-ben bemutatott Tövismadarak sorozat egy katolikus pap és egy lány közötti szerelem történetét meséli el. És mivel a történet ausztrál, ezért birkák is bőven akadnak a sztoriban. A Richard Chamberlain és Rachel Ward által megszemélyesített főhősök be nem teljesült szerelmét nyomon követő sorozat akkora sikert aratott, hogy a Gyökerek után minden idők második legnézettebb minisorozata lett az Egyesült Államokban, mindkét sorozat producere ugyanaz volt, a tévés veterán, David L. Wolper. Érdekesség, hogy Meggie Cleary szerepéért számtalan színésznő szállt a pástra, köztük, Lynne Frederick brit színésznő, aki vörösre festette a haját, hátha ezzel megnyeri a versenyt. De olyan nevek is feltűntek a castingon, mint Michelle Pfeiffer, Jane Seymour, Olivia Newton-John és Kim Basinger. A film, bár ausztrál volt, az Egyesült Államokban forgatták, részben Dél-Kaliforniában, részben Hawaii-n.
A Kórház a város szélén a csehszlovák Klinikák. A tévéjátéknak indult, de sorozattá alakult szériát a gazdasági válság idején forgatták. A sorozat egy nem létező város, Bor ortopédiai sebészetén játszódik és mindig nyüzsgő egészségügyi intézmény mindennapjait mutatja be. A hitelesség miatt a sorozatba valódi műtétekről is kerültek be felvételek, a szereplők pedig tisztességes felkészítésen estek át, hogy életszerűen forgassák a szikét. A Sova főorvos szerepére kiválasztott színész még a forgatás legeljén elhunyt, így vált Ladislav Chudík orvossá. 1978. november 5-én mutatták be az első részt, ami hatalmas sikert aratott Csehszlovákiában. Magyarországra csak négy évvel később jutott el, a Magyar Televízió kedd esténként vetítette. Sova doktor később politikai karriert is befutott, a rendszerváltás után Ladislav Chudík kulturális miniszter lett.
Az Isaura mindent letarolt anno. Bár a sorozat címe Rabszolgasors volt, emlékeim szerint mindenki Isauraként emlegette a brazil szappanoperát. A sorozatot eredetileg Bernardo Guimaraes írta, még 1875-ben, és természetesen nem televízióra álmodta, hisz akkor még nem létezett televízió. A romantikus regény ma is kötelező olvasmány Brazíliában, nem a szerelem, hanem a rabszolgaság feldolgozása miatt. Az első film még 1929-ben készült a regényből, aztán 1949-ben követte egy másik adaptáció, míg végül 1976-ban mutatták be a sorozatot. A keleti blokk 1986-tól nézte, Szovjetuniótól a lengyel barátainkig. A történet egyszerű: a fehér rabszolgalány (Lucélia Santos) Rio de Janeiro mellett él, keresztanyja és egyben főnöke, Doña Ester mellett. A lányra nehéz idők várnak, mert hazatér a gazda fia, Leoncio, (Rubens De Falco), aki egyrészt zaklatja, másrészt folyamatosan hangsúlyozza számára, hogy ő csak egy rabszolga. A lány viszont Tobias iránt táplál mély érzelmeket, aki a szomszéd. Na innentől jön a dráma, Leoncio lecsap a gaz széptevőre, és Isaura sem kerülheti el sorsát. Na, de tényleg gyűjtöttek pénzt a magyarok Isaura felszabadítására, ahogy a szóbeszéd azóta is tartja magát? Állítólag igen, egyszer ugyanis Lucélia Santos Magyarországra érkezett, és valamiért meglátogatta a kiskunalasi kötöttárugyárat. A történet szerint az ott dolgozók ajánlottak fel pénzt a felszabadítására, de ezt az akkori igazgató fia cáfolta.
Merőben más tipusú sorozat a Polip, ahol viszont szintén lehetett izgulni hétről hétre. Az 1984-ben Olaszországban bemutatott 10 évados sorozat egészen 2001-ig futott, és a szervezett bűnözés elleni küzdelmet mutatta be. Nem véletlenül az egyik legismertebb olasz sorozat, mely a nyolcvanas évek végén jutott a csúcsra. A természetesen a szicíliai alvilágot bemutató alkotás nem állt messze a valóságtól, a maffia életének feltárása rámutatott arra, mi zajlott Olaszországban, ahol hullahegyek, zsarolásokon, megvesztegetéseken, korrupt ügyvédeken, és meggyilkolt bírókon vezetett út a sikerhez. Már, ha ezt sikernek lehetett nevezni. A tíz évadból négyben Corrado Cattani felügyelő (Michele Placido) harcát meséli el, ő viszont elveszik a csatában, így kollégája, az Egyesült Államokból hazatérő Davide Licata (Vittorio Mezzogiorno) veszi át az aktákat. Ugye senki nem lepődik meg, ha azt írom, ő sem ágyban párnák közt hal meg a sorozatban? A Magyarország című lap 1995 március 24-én arról számolt be, hogy „Silvio Berlusconi tavaly októberben — kormányfőként tett moszkvai látogatása során — leszögezte, hogy az olyan filmek, mint a „Polip”, ártanak Olaszországnak, mert valótlan képet festenek Itáliáról. Az is kiderült a cikkből, hogy Franco Zeffirelli indított támadást a sorozat ellen, aki úgy vélte, hogy az „olasz kulturális életben uralkodó baloldali diktatúra lehetetlenné tette őt Itáliában”. Zefirelli akkor Berlusconi pártjának színeiben be is került a szenátusba, és bár szeretett volna kultuszminiszter lenni, ezt nem érte el. A Polipot viszont leadták.
És ha tettleg szeretne nosztalgiázni, hát bizony ott van A Guldenburgok öröksége, amelynek története egy fiktív német nemesi család Hamburg környéki birtoka és javai, illetve azok hiánya körül forgott (ebben a cikkünkben írtunk róla bővebben). 1987-1990 között ment a ZDF-en, nálunk a kilencvenes évek elején adta a tévé – és most történetesen a MAX4-en minden nap megnézheti, hogyan küzd a néhai Guldenburg családfő özvegye, Christine a gyerekei és a maga jussáért, na meg a család becsületéért.