A skandináv színészek menthetetlenül leigázták a filmipart

Anita Ekbergre már nem emlékszik a fiatalabb generáció, pedig Fellini egyik kedvenc színésznője az elsők között volt, akik Skandináviából betörtek Hollywoodba. Azóta persze vannak trónkövetelők, és úgy tűnik Európa északi része nem csak a gasztronómiában, hanem a színészekben is hasít. Cikkünkből megtudhatja, hogy a jeges fjordok vidékéről származik-e kedvence, vagy a dél-svéd partokon töltötte gyerekkorát.

Ott van rögtön a svéd színészdinasztia-alapító Stellan Skarsgård, akit Lars von Trier filmjei tettek híresé, a Hullámtörés indította be a karrierjét, majd szerepelt a Táncos a sötétben, a Dogville, a Melankólia és A nimfomániás. De számtalan népszerű amerikai filmben is játszott, amelyekben angolul mondta szövegét, a Vadászat a Vörös Októberre-től a Good Will Huntingon át a Mamma Miáig, .ÉS akkor még nem is beszéltünk a Csernobil című HBO-sorozatról, amelyért Emmy-díjat kapott. További elévülhetetlen érdeme a filmipar érdekében, hogy nyolc gyereke közül négyen, Alexander, Gustaf, Bill és Valter is elismert és foglalkoztatott színészek. [Szárnyaló kispapai karrierjének valamikor a 2010-es években vaszektómiával vetett véget – szerk.]

Alexander Johan Hjalmar Skarsgård, aki Stockholmban született, a legidősebb fia. 16 éves koráig színészkedett, aztán úgy döntött, felhagy a műfajjal. A sorkatonaságot arra használta fel, hogy elgondolkodjon a jövőjén. Ennek eredményeként New Yorkba költözött, hogy színészkedni tanuljon, de egy szerelem visszareptette hazájába. Bár annak gyorsan vége lett, visszatért a színészethez, és hamarosan országszerte ismert lett- Egy Los Angeles-i látogatásnak köszönhetően kapott egy ügynököt és egy szerepet Ben Stiller filmjében, a Zoolander, a trendkívüli-ben. Azóta befutott színész lett, jelentős részben a True Blood című sorozatban játszott vámpír-karakterének köszönhetően.

Alexander

Testvérét, Gustafot a Vikingek című sorozatban alakított Floki nevű hajóács-szerepe tette világhírűvé (bár színpadi színésznek indult, és egyébként pár epizódig szerepelt a Westworld című sorozatban is), Bill óriási sikere pedig a Clark című minisorozat, amelyben Clark Oloffsont, a Stockholm-szindróma kiváltóját személyesítette meg – de az arcát (kifestve) Stephen king Az című horror-regényének frissebb adaptációjából is ismerhetik, ő benne Pennywise, a gonosz bohóc. Hamarosan pedig a Holló-remake főszerepében és Nosferatuként is láthatjuk.

Bill, a Clark című sorozatban
Gustaf, a viking

Most jöjjön egy másik, szinte azonos vezetéknevű színész, Peter Sarsgaard, aki ugyan már az Államokban született, ráadásul egy légibázison, de ősei dánok voltak. Ennek oka az volt, hogy apja a légierőnél dolgozott mérnökként. Ugyan az egyetemen irodalmat és történelmet tanult, közben a színészetben is képezte magát, off-Broadway produkciókban lépve fel.

A filmvásznon Tim Robbins Ments meg, Uram!-jával debütált, majd nagyobb szerepeket kapott A világ legnagyobb tölcsére és A vasálarcos című filmekben, mint a John Malkovich által alakított Muskétás Athos szerencsétlen sorsú fia. A művészfilmek közül, pedig A fiúk nem sírnak című filmben, amelyben a kétszeres Oscar-díjas Hilary Swank egy transznemű tinédzsert alakított. A hazugsággyáros egy sor díjat hozott neki, de sorozatokban is folyamatosan játszik. Neje Maggie Gyllenhaal színésznő – akinek, nem fogják kitalálni – svéd gyökerei vannak, meg persze egy Jake nevű, ugyancsak elismert színész öccse. (Ha nézne valamit tőle, tegye meg a TV4-en, szombaton 19:00 órától, az Egy lányról című filmben. A történetben Jenny 16 éves, egyetemre készül, hangszeren játszik és franciául tanul. Ám egy nap elé keveredik a 30 éves David – őt játssza Sarsgaard -, akivel nem csak a szerelmet ízleli meg, hanem bepillantást nyer az éjszakai életbe és a léha életmódba. A film másik főszereplője Carey Mulligan.)

Sarsgaard a feleségével

Ser Jaime Lannister, azaz Nikolaj Coster-Waldau, a Trónok harcával lett ismert. A dán színész debütáló szerepe 2001-ben volt Ridley Scott népszerű filmjében, a Sólyom végveszélybenben. Coster-Waldau Dánia legnépszerűbb szigetének, Zélandnak egy kis falujában nőtt fel. Az elmúlt években feleségével és két gyermekével Koppenhágában élt.

A norvégok Kristofer Hivju sikerének örülhetnek, aki jelenleg valószínűleg a leghíresebb norvég színész Hollywoodban. A nemzetközi közönség előtt leginkább a The Witcherben Nivellenként és a Trónok harcában, Tormundként tűnt fel, utóbbi igazán kihasználta a norvég átlagon felüli (183 centi) magasságát. Az 1978-ban, Oslóban született Hivju mindkét szülője országszerte ismert színész volt. Ráadásul Isabelle Nanty francia színésznő unokatestvére is – bár mindannyiuk közül ma már csak Kristof az, aki valóban felkerülhet a leghíresebb norvégok listájára. Esetleg a neje, Gry Molvær Hivju, aki egykor szépségversenyző volt, ma már pedig tévés és filmes munkái vannak (nem színész, hanem műsorvezető, rendező, dokumentumfilmes és a többi).

Egy másik oslói is felfért a listára, Natassia Malthe modell és persze színésznő 1974 januárjában született. A félig norvég, félig kínai származású Malthe számos nagyszabású akciófilmből, és tévéműsorból lehet ismerni. Az Elektra című filmben egy Marvel-karaktert alakított, mint Mary Fisk. A Knights and Bloodsteel című sorozatban is szerepelt. Malthe játszotta a BloodRayne-Az igazság árnyékában nevű film főszerepét is. Mozgása kecses, nem véletlenül, különböző balettakadémiákra járt Norvégiában és Skóciában, köztük a Norvég Nemzeti Operába és Balettbe.

Egy országgal arrébb, Stockholmban született Rolf Åke Mikael Nyqvist, akinek gyerekkora nem indult egyszerűen. Egyéves korában fogadták örökbe az árvaházból – felnőttként megkereste igazi szüleit, így kiderült, anyja svéd, apja pedig olasz. A jégkorongos karrierre vágyakozott sokáig, ám egy sérülés ennek véget vetett, így felkerekedett és egy évre az amerikai Omahába, Nebraskába ment cserediáknak. Itt lobbant fel benne először a színészet iránti szenvedély. Meglepő, de Svédországba visszatérve azonban felvették a balettiskolába, de egy év után abbahagyta. Útja innek a Malmöi Svéd Akadémiai Színművészeti Iskolában folytatódott. A világsikerre a Millenium-trilógiáig kellett várni, Stieg Larsson sikerkönyvének megfilmesítésével, megkapta Mikael Blomkvist szerepét. Ennek eredményeként két nagy hollywoodi akciófilmben is láthattuk a főgonosz szerepében: Mission: Impossible – Fantom protokoll (2011), mint Hendricks, és a John Wick (2014), mint Tarasov.

Noomi Rapace-nak (aki a trilógia női főszereplőjét, Lisbeth Salandert alakította) és Nyqvistnek is nemzetközi elismerést hoztak a Millennium-filmek. Nyqvist azt mondta, hogy Blomkvist szerepével „felkerültem a nemzetközi térképre”. Ennek eredményeként két nagy hollywoodi akciófilmben is főszerepet játszott a főgonosz szerepében: a Mission: Impossible – Fantom protokoll-ban, mint Hendricks, és a John Wick -ben, mint Tarasov. Karrierjének korai halála vetett véget, 2017-ben, 56 évesen halt meg tüdőrákban.

És ha már Tetovált lány, akkor jöjjön is Noomi Rapace, egy másik svéd, aki Noomi Norén néven látta meg a svéd eget. Hudiksvallban született, anyja színésznő, apja pedig egyrészt spanyol, másrészt flamenco-énekes. A suliban kezdte érdekelni a színészet, de a világhírt ő is a kriminek köszönheti. Rapace angol nyelvű filmes debütálása Guy Ritchie Sherlock Holmes-filmjében volt, az Árnyjáték című filmben Robert Downey Jr. mellett. Érdekesség, hogy gyerekként ugyan csak három évet élt Izlandon, tökéletesen elsajátította a nyelvet, ezenkivül persze angolul és spanyolul is beszél.

És a végén jutunk el a nagyágyúhoz, Mads Mikkelsenhez. A dánok – és világszerte számos nő – kedvence Østerbroban született. Az 1996-os Elátkozott város című sikerfilmben alvilági tolvaj/drogosként kezdte, majd szép lassan Dánia egyik legnagyobb filmszínészévé nőtte ki magát. Hazai sikerei közé tartozik a Gengszterek fogadója, ami után külföldön is felfedezték és Gérard Depardieu oldalán játszott a Dina vagyok című filmben, valamint a Torremolinos 73 – Szex, hazugság, szuper 8-as című spanyol vígjátékban és az Artúr király című amerikai kasszasikerben. 2013-tól 2015-ig nagy sikerrel játszotta Dr. Hannibal Lecter szerepét az NBC sorozatában, a Hannibalban. Legutóbbi nagy szerepe a Még egy kört mindenkinek, aminek végén tánctudását is bemutatja – ez nem véletlen, eredetileg hivatásos táncos.