Nosztalgia minden időben a Tetthely, vagy eredeti címén Tatort sorozat. A németek egyébként is szakmányban gyártották a krimiket, ezek közül az egyik meghatározó a Tetthely, amelyről most megosztunk néhány részletet, amibe, ahogy mi, vélhetően ön sem gondolt bele eddig.
Jó tudni, hogy eredetileg a nyugatnémet televízióban mutatták be az első adást, méghozzá 1970-ben, azaz 54 évvel ezelőtt, de a Tetthely a mai napig gyártásban van, ma már az ARD, az ORF és az SRF közös produkciójaként.
Eddig összesen 1200 film készült, és minden rész egy-egy nyomozást dolgoz fel. Az egyes epizódok német, svájci és osztrák nagyvárosokban játszódnak.
Az első években általában havonta egy rész jelent meg. Az 1990-es évek elejétől kezdve több epizódot forgattak le, most már átlagosan 35 készül évente, 2015-ben pedig 40 új epizód volt a rekord. Az egyes részeket a különböző országokban azonos időpontban tűzik műsorra, így a krimirajongó osztrákok, németek és svájciak együtt örülhetnek.
Volt, hogy 10 millió ember nézte az egyes részeket.
A sorozatban az évek alatt gyakorlatilag szerepelt mindenki aki számít Németországban, 1987-ben és 1994-ben például a Die Toten Hosen nevű, egyébként egyáltalán nem ilyen jól fésült punk-rock zenekar.
De, hogy ne menjünk messzebbre, ott van a nagyszerű Nina Hagen, aki szintén nem egy visszafogott illető. De az elmúlt évtizedekben feltűnt benne Peggy Schwaz műkorcsolyázó, Rudolph Moshammer divattervező (akit 2005-ben meggyilkolt egy Herisch Ali Abdullah nevű férfi, akivel a szexuális szolgáltatás árán veszett össze a divattervező), Gerhard Delling sportújságíró, Jogi Löw futballista, egykor a németek szövetségi kapitánya, Hugo Egon Balder televíziós műsorvezető, Célia Šašić, a német válogatott korábbi csatára vagy épp Friedrich Nowottny televíziós újságíró. A teljes vendéglista itt tekinthető meg.
Mi pedig annak örülhetünk, hogy Szombathely és Bozsok is feltűnik a filmben, lakóteleppel, határral, és nyugdíjasokkal, akik drogot csempésznek.
Azt, hogy mennyire fontos ez a sorozat, jól mutatja, hogy lehet keresni nyomozóra, helyszínre és címre is, ha valaki kedvencét akarja megnézni.
Adja magát a kérdés, milyen nyelven készülnek a filmek, tekintettel arra, hogy mind Svájcban, mind a németeknél, és különösen az osztrákoknál, számos dialektus található. Az újabb epizódokban szinte kizárólag németül beszélnek. A Tatort kezdeti időszakában a helyi színezethez tartozott a cselekmény helyszínén beszélt dialektus is. Annyira, hogy 1982-ben egy részt németalföldi dialektusban vettek fel, és Hochdeutsch (klasszikus németnek lehet talán fordítani) felirat került rá, hogy mindenki értse.
A svájci Tatort-filmeket svájci német nyelven (Schwitzerdütsch) forgatják, és a német és osztrák piacra szinkronizálják. A dialektusos változat csak Svájcban látható. Hogy értsük, mekkora a különbség, és miért kell szinkronizálni, itt vannak egyszerű kérdések német és svájci német nyelven.
Kedvet kapott a Tetthelyhez? Irány a TV4!