Szeretjük a krimiket, nyomozós sorozatokat, nem véletlenül mutatnak be évente egy csomót ilyesmiből. Külön kategóriába tartoznak az FBI, CIA és egyéb, halandók számára szinte ismeretlen szolgálatok munkásságával foglalkozók, amelyekben persze fiktív ügyeket göngyölítenek fel, de közeggel járó titokzatosság és nyomozati izgalmak miatt így is érdekesek. Nálunk is futnak ilyen sorozatok, például az FBI – New York különleges ügynökei. Na jó, de mit csinál ez a szervezet egyáltalán?
Az FBI a Federal Bureau of Investigations rövidítése, vagyis a Szövetségi Nyomozóirodáé. Jelszavaik: hűség, bátorság, integritás. Ez az USA legkiterjedtebb rendőri szerve, az Egyesült Államok igazságügyi minisztériuma alá tartozik, és több mint 200 féle bűntény esetén van nyomozati hatásköre. Az 1908-ban alapított szervezetben ma több mint harmincezren dolgoznak. Cikkünkből kicsit jobban is megismerheti.
Honnan jött?
1908-ban Charles Bonaparte főügyész toborzott korábbi nyomozókat és a titkosszolgálat tagjait egy új szövetségi nyomozói testületbe, „különleges ügynöki erőnek” nevezve azt. Utódja, George Wickersham a következő évben Nyomozó Irodának nevezte el, és 1933 tavaszán beolvasztották az újonnan létrehozott Nyomozói Osztályba, amely a szesztilalmat végrehajtó egységet is magában foglalta. Aztán vége lett a szesztilalomnak, a szervezet tovább alakult, de 1935-ben megkapta végleges nevét, azaz az FBI-t.
J. Edgar Hoover miatt ma már korlátozzák az FBI-igazgatók megbízatását: Hoover 1917-ben, mindössze 22 évesen kapta meg első állását az Igazságügyi Minisztériumban, hét évvel később pedig már az FBI elődjének, a Nyomozó Irodának a vezetője lett. Amikorr 77 évesen meghalt, 48 évet, életének több mint felét töltötte a szolgálat élén. De túl hosszú idő, túl nagy hatalom, ezt nem kockáztatja meg senki – az FBI-igazgatók mandátuma ma már 10 évre korlátozódik.
Top 10
Az FBI 10 legkeresettebb szökevényének reklámkampánya 1950-ben jött létre, szinte spontán, amikor egy riporter megkérte az ügynökséget, hogy adják ki a célpontok listáján szereplő „legkeményebb fickók” nevét és leírását. Az ebből született cikk olyan nagy figyelmet keltett, hogy Hoover úgy döntött, elkezd hivatalos listát közölni. A program kezdete óta a top 10-es listára került 494 bűnöző közül 465-öt fogtak el, vagy találtak meg.
És, hogy legyen valami könnyedebb is, érdekesség, hogy az 1960-as években az FBI laboratóriumának elemzői több mint két éven át vizsgálták a Kingsmen Louie Louie című slágerének szövegét. Amikor az a hír járta, hogy a fülbemászó, de rosszul felvett dallam zagyva versszakai pornográf kifejezéseket tartalmaznak, az aggódó szülők levélben fejezték ki felháborodásukat a kormányzati hatóságoknak. Az FBI válaszul szigorú hangvizsgálatoknak vetette alá a dal különböző változatait, és egy 120 oldalas jelentést készített, amelyben megállapította, hogy a dal semmilyen sebességnél nem érthető.
Miután évekig nyomoztak műkincsrablások ügyében, 2004-ben az FBI létrehozott egy csapatot, amelynek feladata az ilyen típusú bűncselekmények felderítése volt. Tagjai több mint 2600 ellopott tárgyat szereztek vissza közel 150 millió dollár értékben, az észak-amerikai indián műtárgyaktól kezdve Rembrandt, Picasso és Matisse festményein át.
Az 1920-as években három nő – Laska Davidson, Jessie Duckstein és Lenore Houston – szolgált a szervezetben. J. Edgar Hoover hivatali ideje alatt nem is vettek fel többet, és állítólag minden női alkalmazottnak szoknyát vagy ruhát kellett viselnie, és megtiltotta nekik, hogy az íróasztaluknál dohányozzanak, míg a férfiak megtehették ezt. Röviddel Hoover 1972-ben bekövetkezett halála után az FBI Akadémiára két női ügynökjelöltet vettek fel: Susan Lynn Roley-t, a tengerészgyalogság hadnagyát és Joanne Pierce-t, egy volt apácát.
És még néhány érdekesség
Nem meglepő, hogy az FBI saját zsargont, rövidítéseket és szavakat használ, amelyek közül néhányat megismert az egész világ. A téglák az utcán, beépülve dolgozó nyomozókat, az UNSUB egy ismeretlen alanyt, a Bucars az ügynökség által használt járműveket jelenti, a Betty Bureau pedig egy olyan női támogató alkalmazottra utal, aki egész pályafutása során az FBI-nál dolgozott. Eközben az iroda kritikusainak saját becenevük van az FBI-ra; más bűnüldöző tisztviselők állítólag azzal viccelődnek, hogy a kezdőbetűk a híres, de hozzá nem értő (famous but incompetent) rövidítést jelentik.
Az 1950-es évek végén az FBI megvizsgálta, hogy az extraszenzoros érzékelés (ESP), vagyis a hatodik érzék használható-e kémkedés eszközeként – derül ki az ügynökség 2011 áprilisában nyilvánosságra hozott aktáiból. Az egyik ügynök ezt írta egy feljegyzésben: „Felbecsülhetetlen értéket képviselne, ha az FBI számára elérhetővé válna: teljes és észrevétlen hozzáférés a postához, vizuális hozzáférés az épületekhez. A lehetőségek korlátlanok”. 1960-ban az iroda feladta, miután nem talált tudományos bizonyítékot arra, hogy a dolog működhet.
Az FBI-laboratórium, amely ma a világ egyik legnagyobb bűnügyi laboratóriuma, kicsiben indult. Valójában 1932-ben egyszemélyes vállalkozás volt, egyetlen szobában, amely dohányzóhelyiségként is funkcionált. Az egyetlen technikus, Charles Appel különleges ügynök egy kölcsönkapott mikroszkópot, egy lehallgatókészletet és néhány vegyszert használt kézíráselemzéshez és a helyszíni bizonyítékok vizsgálatához. Néhány éven belül további szakértők csatlakoztak a csapathoz, és az FBI egy korszerű létesítményt épített számukra. Az FBI-laboratórium jelenleg 500 tudóst foglalkoztat, és törvényszéki szolgáltatásokat nyújt állami, helyi és szövetségi ügynökségeknek.
És mi tud a mi FBI-unk?
Most pedig vissza a sorozathoz. Az Emmy-díjas Dick Wolf és alkotótársai a New York-i iroda működését mutatják be. Maggie Bell különleges ügynök többgenerációs rendőrcsaládba született, társa, Omar Adom “OA” Zidan a West Pointon végzett, két évet töltött beépülve a DEA-nál (drogügyi részleg), mielőtt az FBI-hoz került. Őket Isobel Castille irányítja, és a csapathoz tartozik még Jubal Valentine megbízott különleges ügynök is, az iroda szíve-lelke, aki önkéntes mediátorként is dolgozik. Találkozhatunk még az okos és szókimondó Tiffany Wallace-szal, illetve társával, Stuart Scolával is.
Ha szívesen merülne el ebben a világban, ne késlekedjen, kattintson 21:00-kor a TV4-re, és élvezze a kalandokat!