Russell Crowe-ról kifejeztten nehéz mit írni: ha minden igaz, jelenleg is Budapesten forgat, egyesek azt is tudni vélik, hogy a Wekerle környékén szokott teniszezni, az ősidőkben elég balhés figura volt, mostanra viszont ő is megérkezett, és a színészi képességei is megkapják a megfelelő tiszteletet. A magánéleti apróságaival nem akarnánk foglalkozni, úgyhogy mondunk valami sokkal jobbat: felállítottuk Russel Crowe öt legjobb filmjének listáját!
Egy csodálatos elme
A skizofrén matematikazseni, John Nash története talán első megnézésre üt a legjobban akkor, ha fogalmunk sincs semmiről, de utána évről-évre jó megnézni a saját démonaival küzdő férfi történetét. Nagyszerű alakítás, Crowe pedig talán itt hozza leginkább azt az elanyátlanodott tekintetét, amitől a 2000-es években nők milliói lettek belé szerelmesek. [Köztük Meg Ryan is, amikor 2000-ben együtt forgattak – el is váltak Dennis Quaid-del, Crowe viszont kibékült a barátnőjével, és két évvel később feleségül is vette. Mondjuk azóta ők is elváltak – szerk.]
Gladiátor
Még olyan idő is volt, amikor a Gladiátort nem volt szokás szeretni, hiszen történelmileg kevéssé hiteles, hatásvadász, ráadásul nagyon hosszú. Aztán teltek az évek, és kiderült, hogy azért végig lehet ülni egy seggel, nem is várja igazán senki a történelmi hitelességet, és persze hatásvadász, de azért sikerrel teszi.
A remény bajnoka
Valamiért a boksztörténetek köré tökéletes drámákat lehet építeni. Olyanokat, amiktől még Sylvester Stallone is jó színésznek tudott tűnni, úgyhogy Crowe nyilván sokat ki tudott belőle hozni. Túl nagy meglepetés nincs, az igaz történet alapján készült filmben James J. Braddock úgy dönt, semmi nem akadályozhatja meg abban, hogy nehézsúlyú világbajnok legyen, de nem is a bonyolult történet miatt jók ezek a filmek.
Romper Stomper
Ha neonácikról szóló film, akkor általában az Amerikai História X kerül szóba, pedig a Crowe karrierjének hajnalán készült Romper Stomper kifejezetten erős darab a témában. Ausztrál film, ami ugye azt jelenti, hogy nem amerikai, ami pedig azt jelenti, hogy se igazi megváltás nincs, se agyondrámázott jelenetek, csak értelmetlen és megdöbbentő erőszak. Crowe egyébként Új-Zélandon született, de gyerekkora óta Ausztráliában élt, gyakorlatilag ausztrálnak tekintik.
Rendes fickók
Az elmúlt évtized egyik legalulértékelebb filmje Ryan Gosling és Russell Crowe közös produkciója. Amolyan hagyományos akcióvígjáték, remek kikacsintásokkal, jó szövegekkel, és olyan hangulattal, amitől nem lehet igazán eldönteni, mennyire gondolták komolyan a készítők. Szerintünk egyáltalán nem, és ez nagyon jól áll a filmnek.
Egyébként pedig szombaton 21:05-kor látható a TV4-en a Szakíts, ha bírsz-ben, ahogy azt próbálja megfejteni, miért nem működik a kapcsolata Salma Hayekkel.