A túszdráma az egyik legkiszámíthatóbb, mégis egyik legnehezebben megunható műfaj. Egyszerűen azért, mert bár maga a történet mindig egyszerű (valaki elrabol valakit, a rendőrség pedig megpróbálja kiszabadítani), de innentől ezerféle megoldása lehet a dolognak. Érdekes az elkövető motivációja, a fogvatartott kiléte, a kettejük közti kapcsolat, és persze az, hogy igazából ki is a rosszfiú a történetben. Ennek fényében szedtük össze a legjobb darabokat.
Végszükség
Denzel Washington 2002-es filmje egészen érdekes dilemmát dolgoz fel akciódúsan: meddig mehetünk el a fiunk életének megmentésében? A főhős ugyanis egy kórház sürgősségi osztályát ejti túszul, amikor kiderül, hogy a biztosítása nem fedezi a fia szívátültetését. Nyilván erős kritika az akkoriban még a mostaninál is tragikusabban működő amerikai egészségügyi rendszer felé, de úgy általában véve is remek filmről beszélünk.
Tökéletes világ
Ha nem lenne bántóan giccses vége, Kevin Costner 1993-as filmje igazi klasszikus lenne, így csak egy nagyon jó film. A Butch névre hallgató főhős a börtönből kiszabadulva rabol el egy szigorúan tartott fiút, hogy aztán összebarátkozzanak, és a gyerek végre jól érezze magát. Mindeközben maga Clint Eastwood, vagyis hát az általa alakított Red Garnett indít hajtóvadászatot Butchék után. Klasszikos road movie egy nagyon megható barátsággal.
Nincs alku
A chicagói rendőrség belső ügyeit végző osztályának központjában Danny Roman (akit Samuel L. Jackson alakít) fegyverrel tartja sakkban a hivatal vezetőjét és munkatársait. A túszejtő tisztázni akarja magát gyilkosság és sikkasztás vádja alól, de közben látványosan veszélyesnek is kell lennie, hiszen csak addig figyelnek rá. A túszokat Chris Sabian (Kevin Spacey) próbálja kitárgyalni, a végeredmény pedig nagyjából az, amit a történetből sejtünk: háttérben szálakat mozgató összeesküvés.
Clark
A 2022-es minisorozat csak részben túszejtés, viszont abból a legklasszikusabb: Bill Skarsgård zseniálisan alakítja ugyanis azt a Clark Olofssont, akiről egy túszejtő akció során elnevezték a Stockholm-szindrómát, tehát azt, amikor a túsz elkezdi szeretni a túszejtőjét. A hatrészes sorozat ennél még több is, isteni snittek, hatalmas történetek, sodró akciók és nagyszerű párbeszédek. [A kitűnő filmzenét pedig Mikael Åkerfeldt, a progresszív metált játszó svéd Opeth énekes-gitáros-dalszerzője írta – szerk.]
Túszdráma
Mit is mondhatnánk? Utolsó javaslatunk a Túszdráma című film, ami egy túszdráma és Bruce Willis játssza benne a főszerepet. Jeff Talleyt alakítja, aki egy rosszul sikerült túsztárgyalás után új életet kezd Los Angelesen kívül, de nem sokkal a megérkezése után újra azon kapja magát, hogy megpróbál megmenteni egy családot.
Nincs alku – vasárnap, 21:00, TV4