Mbappé után is lesz élet a Ligue1-ben

A világ egyik legjobb játékosa, Kylian Mbappé ma este utolsó bajnoki mérkőzésére készül a Ligue1-ben, egy jó darabig legalábbis biztosan. Sokan úgy gondolják, hogy ezzel nagy bajba kerülhet a francia élvonal, hiszen – Lionel Messi és Neymar tavalyi távozása után – a PSG harmadik szupersztárja is elhagyja a gallokat. Biztos, hogy ez akkora tragédia?

Európai topligák: a fogalmat kicsit mindenki másképp értelmezi, vagyis inkább érdemes úgy megközelíteni, kétféle álláspont létezik erre. Sokak szerint igazából négy ilyen bajnokságot lehet megkülönböztetni, a Premier League-et, a Bundesligát, a Serie A-t és a La Ligát. Mások úgy gondolják, hogy afféle ötödik kontinentális topsorozatként ott van a francia Ligue1 is, ahogy a szlogenjük szól: „a tehetségek ligája” (League of Talents).

Kétségtelen, hogy a négy nagyhoz képest a Ligue1 kisebb játékerőt képvisel, de azért az sem véletlen, hogy az elmúlt évtizedekben többnyire magabiztosan birtokolta az ötödik helyet az UEFA koefficiens-rangsorban. 2011 és 2015 között ugyan egy ideig letaszították onnan őket a portugálok, de azt megelőzően rendre ott voltak és 2015 óta folyamatosan ott is vannak ebben a pozícióban. Sőt 2004 és 2008 között még az is előfordult, hogy a németeket megelőzve negyedikek voltak.

Mindez annak fényében érdekes, hogy vannak, akik most, amikor Kylian Mbappé éppen búcsúzik a francia első osztálytól, szinte temetni kezdik a Ligue1-t. Kétségtelen tény, hogy a csatár a világ egyik legjobb futballistája hét éven keresztül szolgálta a Paris Saint Germaint, ötször bajnok is lett a fővárosiakkal. Sőt előtte két szezonon keresztül, ifjú titánként már a Monacóban is lődözte a gólokat.

A 2011-es katari hatalomátvétellel új időszámítás kezdődött a párizsiaknál, erőteljesen felborultak az erőviszonyok a ligában. Zlatan Ibrahimovic, Jérémy Menez, Javier Pastore, David Beckham, Edinson Cavani, Angel Di María, Thiago Silva, Neymar, Lionel Messi és persze Mbappé: csak néhány azok közül a világklasszisok közül, akiket a feneketlen pénzeszsáknak köszönhetően az elmúlt bő egy évtizedben a piros-kékek meg tudtak kaparintani – hála Nasszer Al-Kelaifinak és társainak. Nem véletlen, hogy a PSG 2013-tól kezdve – a (Mbappéval felálló) Monaco 2017-es és a Lille 2021-es bravúrját leszámítva – rendre meg tudta nyerni az aranyérmet.

Egy éven belül mindhárman távoztak (Photo by Catherine Steenkeste/Getty Images)

Az, hogy most sokan lejtmenetet vizionálnak a Ligue1-nek, nagyban a „három muskétás”, vagyis a Neymar–Messi–Mbappé trió alig egy éven belüli távozásával magyarázható, hiszen miattuk kétségtelenül még többen kapcsoltak oda a tévében a francia bajnoki mérkőzésekre, mint korábban.

Ugyanakkor éppen az imént említett UEFA-koefficiens-rangsor a bizonyíték arra, hogy a gall élvonal már jóval régebb óta ott van az európai elitben, sőt volt nagyobb magasságokban is a 2000-es években, a Lyon parádés időszakában. Ne felejtsük el, hogy a Les Gones akkoriban zsinórban hétszer lett aranyérmes, emellett a Bajnokok Ligájában is ért el figyelemre méltó eredményeket.

Nem kell azonban leragadnunk a Grande Lyonnál, elég megnézni, hogy a Ligue1 hány tehetséges játékost adott a 90-es évek óta az európai csúcsbajnokságokba. Ha kizárólag a jelenre koncentrálunk, a következő adatokra bukkanhatunk:

 Premier LeagueBundesligaSerie ALa Liga
Francia légiósok száma (2023/2024)31283720

Vagyis a négy legerősebb ligában a most záruló idényben összesen 116 francia játékost láthatott a közönség. Köztük olyan sztárokat, mint William Saliba, Olivier Giroud, Axel Disasi, Moussa Diaby, Raphaël Varane, Aurélien Tchouaméni, Eduardo Camavinga, Benjamin Pavard, Kingsley Coman, El Chadaille Bitshiabu, Dayot Upamecano, Theo Hernández és még sokan mások. Szinte mindegyikük a Ligue1-ben pallérozódott, ott figyeltek fel rájuk és szerződtették őket csinos összegekért. Innen nézve nem pufogtatott frázis, hogy ez a tehetségek ligája, hiszen jelenleg is rengeteg olyan futballistát említhetünk, akikért sorban állnak a legtehetősebb európai klubok.

Mbappé minden bizonnyal a Real Madridhoz igazol, de Arnaud Kalimuendótól kezdve, Ryan Cherkin, Warren Zaïre-Emeryn át Bradley Barcoláig se szeri, se száma azoknak az ifjú tehetségeknek, akik a közeljövő nagy sztárjai lehetnek.

Nem beszélve azokról a Ligue1-ben futballozó külföldiekről, akik szintén ebben a pontvadászatban futottak be igazán, és akik ugyancsak a Premier League-ben vagy más topligában köthetnek ki hamarosan. Legyen szó Angel Gomesről, Jonathan Davidről, Thijs Dallingáról, Terem Moffiról, Georges Mikautadzéról vagy Folarin Balogunról – szintén a teljesség igény nélkül.

Az is egyértelmű, hogy bár Mbappé lelécelésével új korszakról beszélnek a PSG-nél, sztárokban vélhetően így sem lesz hiány a francia rekordbajnoknál. Jamal Musiala, Gyökeres Viktor, Frenkie De Jong, Markus Rashford, Michael Olise, Bruno Guimarães, Lamine Yamal: ugye nem rossz nevek? Márpedig az elmúlt hetekben valamennyiüket – mások mellett természetesen – hírbe hozták a párizsiakkal, vagyis Al-Kelaifiék aligha nyugszanak bele abba, hogy egyelőre nem sikerült megnyerniük a hőn áhított Bajnokok Ligája-serleget, újra és újra csillagászati összegeket áldoznak arra, hogy megtörjön a jég.

Egy szó, mint száz: lehet, hogy rövid távon lesz minimális csökkenés a Ligue1 iránti érdeklődés tekintetében, de közép- és hosszú távon a francia bajnokság tartani fogja erős pozícióját a négy nagy liga és a „többiek” között. Emellett továbbra is ontani fogja a tehetségesebbnél tehetségesebb játékosokat, ellátva utánpótlással a kontinens legtehetősebb klubjait.

A Ligue 1 zárófordulójában egyszerre rendezik az összes meccset, vasárnap 21 órától a MATCH4-en és a NET4+-on, élőben, Multiplex-körkapcsolásban adjuk az eseményeket, így semmiről nem maradhatnak le.