Messze nem csak a rejtélyek izgalmasak Frankie Drake körül!

Pénteken indult a MAX4-en a Frankie Drake rejtélyek című sorozat második évada, amelyben két nyomozónő igyekszik a végére járni olyan bűntényeknek, amelyekkel a rendőrség valamiért nem hajlandó foglalkozni. A sorozat az 1920-as évek Kanadájában, egész pontosan Torontóban játszódik, és rendkívül hiteles módon mutatja be az akkori miliőt, a virágzó húszas éveket, és ami talán a sorozat legnagyobb erőssége: betekintést enged abba, milyen is volt a nők helyzete akkoriban, és milyen nehézségekkel kellett megküzdeniük, ha az addig jórészt férfiak uralta világban érvényesülni akartak.

A sorozat az iparosodás, a gazdasági fellendülés korszakát mutatja be, azt az időszakot, amikor fejlődött az építészet, az infrastruktúra, bárok nyíltak, éttermek, galériák, táncklubok, dübörgött a jazz, a foxtrott és a charleston, virágzott a festészet és az irodalom. Kanada hihetetlenül gyors kulturális, sőt, multikulturális fejlődésen ment keresztül, amiben az Európából érkező bevándorlóknak is komoly szerepe volt (a sorozat szereplőgárdája kiváló képet ad erről a sokszínűségről, elég csak hirtelen Frankie társára, Trudyra gondolni vagy a titkos bárt üzemeltető kínai illetőre, akinek visszatérő szerep jutott).

Miután 1918-ban megszavazták, a 20-as évek elejére pedig már majdnem az összes tartományra kiterjesztették a nők szavazati jogát, váratlan szabadság zúdult rájuk: merészebbek lettek, rövid szoknyát hordtak, dohányoztak, munkát vállalhattak (sőt, a háború után kifejezetten szükség is volt erre), egyesek még politikai karrierbe is kezdtek (már amennyire tudtak).

A teljes munkaerőpiacot a férfiak uralták azelőtt. Aztán jöttek a nők, akik egyre komolyabban vették magukat: a művészetek, az oktatás, a tudományos színtér és a politika mellett a jog és az igazságszolgáltatás területén is egyre többük kezdett tevékenykedni. Szükség is volt rájuk, mert a gazdasági növekedés nem egyenlően oszlott meg a társadalomban, így a szegénység és a munkanélküliség továbbra is sújtotta a lakosság jelentős részét. Emiatt persze a társadalmi feszültségek nőttek, a munkások és a munkáltatók közötti konfliktusok egyre gyakoribbá váltak, az alkoholtilalomból fakadó tiltott szeszkereskedelem és a szervezett bűnözés meg virágzott. A bandaháborúk és a korrupció sötét árnyékot vetettek az akkori Torontóra. 

1912-ben csatlakozott a Vancouveri rendőrséghez Minnie Millar és Lurancy Harris (az alábbi képen), ők voltak az ország első női rendőrei, hivatalosan: erkölcsrendészeti tisztjei, akik munkájukkal új fejezetet nyitottak a nők társadalmi szerepvállalásában. Leginkább a fiatal, munkásosztálybeli nők szabadidős tevékenységeinek felügyeletével foglalkoztak (parkokban, színházakban és tánctermekben járőröztek, általában olyan helyeken, ahol fiatal, egyedülálló munkásnők fordultak meg.) Feladataik közé tartozott továbbá a gyerekek védelmével, fiatalkorú bűnözőkkel és családon belüli erőszakkal kapcsolatos ügyek is. Millarék igazi úttörőnek számítottak a szakmában, példájukat aztán több nő is követte, akiknek rendvédelmi munkája egészen új perspektívát hozott a bűnüldözésbe, mivel ők új irányból közelítették meg az információgyűjtést és a közrend fenntartását. 

Toronto Erkölcsrendészeti Osztályát 1886-ban azzal a céllal alapították, hogy kigyomlálják az erkölcstelenséget, biztosítsák a város tisztaságát, és védelmet nyújtsanak a nőknek és gyerekeknek. Az 1920-as évek végére az osztályon összesen öt női tiszt dolgozott, a torontói rendőrségnél meg ezer férfi. Összehasonlításképpen, a Vancouveri Rendőrség 1916-ban alakult Erkölcsrendészeti Osztálya főként nőket alkalmazott. És noha tisztelték őket erkölcsrendészeti munkájukért, fizikai erőszakos bűncselekmények vagy nyomozások során ritkán kérték a segítségüket. 

„Az volt a feladatuk, hogy betartassák a nők erkölcsi normáit. Szoknyák hosszát mérték, és büntetőcédulákat osztottak ki olyan nőknek, akik kíséret nélkül sétáltak éjszaka.”- nyilatkozott a témában Rebecca Liddiard, aki Mary Shaw erkölcsrendészeti tisztet alakítja a Frankie Drake rejtélyekben, és rendőrségi bennfentesként hasznos infókkal segíti Frankie nyomozásait, amelyek hivatalos kereteken kívül zajlanak, és sokkal, de sokkal izgalmasabbak rövidszoknyás nők sétáinál. Ha szeretne még jobban belelátni a ’20-as évek Kanadájának történelmébe és rejtélyes ügyeibe, ne feledje követni a sorozatot a MAX4-en, minden este héttől – vagy az ismétlést megnézni másnap délelőtt!