Azt mindenki tudja Harrison Fordról, hogy a színészi karrierje lassan indult be – annyira lassan, hogy idegi alapon kitanult ácsnak, mert valamiből el akarta tartani az első feleségét és két kisfiát. De azért nem olyan későn került képernyőre, hogy csak mákos hajjal ismerhetnénk, éppencsak a korai szerepei jelentős részét meg sem említették a stáblistán (az ácsmesterség ezután érthető karrierdöntésnek tűnik), vagy nem arattak nemzetközi sikert.
Mi viszont eltökéltük, hogy megnézzük, milyen volt az ifjú Harrison Ford, aki még lehet, hogy nem volt annyira ismert, és a munkái sem tekinthetők a filmművészet csúcsának; vagy már befutott, de még nem csak díjátadókon készültek róla képek, hanem lehetett laza a fotósok előtt. Íme, ilyen.
Az év 1969, a sorozat címe Love, American Style volt – Ford ennek a Szerelem és az előző házasság című epizódjában játszott egy „idősebb férfit”, aki el akarja venni valaki lányát. A valaki lányát Jenny Sullivan alakította, itt bele lehet nézni a cselekmény bonyolódásába.
Erről a képről nem tudjuk, mikori, de bőven a hatvanas években járunk itt is. Egy érdekesség Fordról és erről az évtizedről: 1968-ban elkísérte a Doorst egy turnéra, operatőrként.
Harrison Ford itt a Rabbi a vadnyugaton című film forgatásán látható, a hetvenes évek legvégén. Az arckifejezés alighanem a westernforgatás kihívásainak szól. Robert Aldrich filmjében bankrablót alakított, aki összebarátkozik egy rabbival (Gene Wilder), aki csak szeretne az új közösségéhez eljutni San Franciscóba, de megbízik három szélhámosban, akik kifosztják. Ezután további kalandokba keveredik a vadnyugaton, ám a hősies Harrison Ford többször kimenti szorult helyzetéből.
1981. március 10.: Harrison Ford élvezi Los Angeles-i házának medencéjét. Tudom, hogy furcsa a póz, de végignéztem az egész sorozatot, és csak erről a képről nem vágták le a lábát, így kénytelen voltam ezt a kicsit esetlent választani.
Ez is március: Sydney Pollack rendező-producer irodájában pihen, vagy átlényegül, vagy csak sörözget. A padlón mellette egy Foster’s látható, ami egy ausztrál világos sör, de licenc alapján az égvilágon mindenhol kapható. Pollackkel egyébként két filmen is dolgoztak együtt: az 1995-ös Sabrinán és az 1999-es Zuhanáson. A lassú befutás és a jól megválasztott szakma velejárója Ford esetében az volt, hogy fél Hollywooddal jóban lett, mire híressé vált.
Ugyanazon év júniusában, New Yorkban, egy fotóstúdióban. Szép gyakorlat volt ez annak idején, hogy a nagyobb színészeket elvitték a stúdiók portréfotózásra, de hogy mi baja volt Nancy Morannek Harrison Ford lábfejeivel, sosem fogom megtudni. Talán az, hogy itt sem visel zoknit?
Mint látható, azért fel is tudott öltözni, ha kell. Még mindig a mágikus 1981-ben járunk, amikor a jelek szerint bőséggel készültek róla képek: ez a Deauville filmfesztiválon készült, a tengerészkék zakó egy ideig állandó társa volt nyilvános megjelenésein. Érthető, hiszen remekül állt neki.
Ezt a fotót azért választottam, mert szinte felismerhetetlen rajta, nem egy tipikus Ford-portré, viszont elképesztően laza ebben a tengerészkék klottgatyóban. Az év 1982, a Cannes-i Filmfesztiválon járunk. Mármint ő tényleg, mi pedig lélekben, mindig.
Az év 1984, Harrison Ford pedig brentwoodi (Los Angeles) otthonában mutatja be éppen, hogy egyébként tényleg komolyan ácskodott, kiváló műhely tartozott a házához. Egy évvel korábban vette el második feleségét, Melissa Mathison forgatókönyvírót – itt még természetesen nem tudja, hogy házasságuk nem lesz ugyan rövid, de 2000-ben véget ér. De nem lesz sokáig magányos: 2002-ben megismerkedik Calista Flockhart színésznővel, nyolc évvel később pedig összeházasodnak.
Három házasságból összesen öt gyereke lett, de szülői képességeiről józanul csak annyit nyilatkozott, hogy biztosan jobban ment volna neki, ha nem annyira sikeres. Mostanában a wyomingi birtokán él Flockharttal; a földterület felét már eladományozták, természetvédelmi terület lett belőle, ami szerintem elképesztően menő, bár a magyarországi trendekkel pont szembemegy.
+1
Ennél korábbi képünk nincs Harrison Ford nevű színészről. Ezen ugyanis Harrison Fordot, a némafilm-sztárt láthatják. Bizonyára első ránézésre rájöttek, hogy még csak nem is rokonok, csak választott szakmájuk és lakhelyük (Los Angeles) köti őket össze, a nevükön kívül.
Ez a Harrison Ford 1884-ben született, játszott a Broadwayen, majd Hollywoodba költözött, ahol ünnepelt filmsztár lett, csillaga a hangosfilmek megjelenésével áldozott le (furcsa, hiszen a színpadon is kellett használnia a hangját). Ebből egyet készített, a legutolsó filmjét, mert aztán visszament színházi színésznek és rendezőnek. Rendkívül sok filmet forgatott, ezeknek viszont sajnos jelentős része odaveszett. 1957-ben hunyt el – hat évvel korábban elgázolta egy tizenéves lány, sérüléseiből már sosem tudott felépülni. Egy filmiparban dolgozóknak fenntartott intézményben élte utolsó éveit.
A „mi” Harrison Fordunkat legközelebb A szabadság határaiban láthatja, június 2-án 20:05-kor, a TV4-en!