Na jó, mi is imádnánk, ha ott lehetnénk. Szóval messze, messze tőlünk van Új-Zéland, a világ végén – persze innen nézve – ahol zöld mezők, birkák és filmesek vannak leginkább. Kezdjük azzal, hogy nem is egy szigetről van szó, hanem egész szigetcsoportról. Amit imádnak a filmesek, amit az is bizonyít, hogy rengeteg filmet forgatnak ott. És bár azt hinnénk, ez az utóbbi időkre jellemző fellendülés, korántsincs így.
Új-Zéland filmiparának története a XX. század elejére nyúlik vissza nemzetközi szinten, de csak az 1980–90-es években tört ki az országot azóta is övező nemzetközi lelkesedés. A filmipar növekedését az Új-Zélandi Filmbizottság létrehozása és az olyan helyi filmek sikere hozta meg, mint az Egykoron harcosok voltak. Az új-zélandi filmipar az elmúlt két évtizedben globális elismertségre tett szert, A gyűrűk ura-trilógia monumentális teljesítmény volt, az iparág azóta is folyamatosan vonzza a nemzetközi filmeseket, ami egy igazi win-win helyzet mindenkinek. Talán csak a birkáknak nem.
Na jó, de miért ilyen kapós? Új-Zéland rendkivül változatos, így a filmkészítők számos helyszín közül választhatnak, beleértve az érintetlen tengerpartokat, a hófödte hegyeket és a zöldellő erdőket. Az ország tájait számos nagyszabású film is használta díszletként, köztük az Avatar, a King Kong és A gyűrűk ura-trilógia, mely még inkább turistacélponttá tette az országot.
A filmeseket akár 40 százalékos adóvisszatérítéssel támogatják, nem véletlen, hogy az Új-Zélandi Filmbizottság szerint a filmipar 2019-ben összesen 3,3 milliárd NZD bevételt termelt, szemben a 2018-as 3,2 milliárd NZD-vel. Az iparág emellett több mint 15 ezer munkahelyet teremtett és több mint nyolcezer vállalkozást támogatott.
És hogy ne csak kiszolgáló helyként tekintsünk Új-Zélandra, az ország olyan kritikusok által elismert filmeket készített, mint a Boy, a Vademberek hajszája, és a Jojo Rabbit, amelyek számos nemzetközi elismerést és díjakat kaptak. Na és vannak ott olyan színészek, mint Sam Neill, Anna Paquin és Taika Waititi, akiket szintén nemzetközi szinten jegyeznek.
Annabelle Sheehan, az Új-Zélandi Filmbizottság vezérigazgatója szereti azt mondani, hogy a Thor: Ragnarök című filmje „a valaha készült legdrágább új-zélandi film volt – amit Hollywood és Ausztrália fizetett ki”. A film persze valójában egyáltalán nem új-zélandi produkció, és a rivális Ausztráliában forgatták. De a kiwi rendező, Taika Waititi rendhagyó humorának köszönhetően a Marvel Studios blockbustere összetéveszthetetlenül új-zélandi volt. Akárcsak a Mulan, a Narnia krónikái, és még megannyi más film.
És, hogy egy kicsit hazabeszéljünk, a Brokenwood titkai is ott játszódik, méghozzá egy kisvárosban kavarja meg a dolgokat egy nyomozó ( A GALAXY4-en keresse!); illetve ott van Lucy Lawless színésznő, aki igazi hazai pályán mozgott, amikor az Élete a halált forgatta. Ebben visszavonult nyomozót játszik, akik nem bír a vérével, és persze hogy nyomozni kezd. A sorozatot keresse hétvégenként a TV4-en!