Minden jófajta krimiben akad legalább egy halottkém, aki mindent megmond egy alig, vagy éppen meglehetősen élettelen ember halálával kapcsolatban, legyen szó több hónappal ezelőtti esetről vagy alig pár perces áldozatról. De kik ők, és mi a feladatuk igazából? Jó ezt tisztzáni, hiszen bár nem könnyű megmondani, pontosan mikor és hogyan halt meg valaki, a filmekben mégis belibben a halottkém fehér overálban és jó esetben lámpák fényénél megszakérti mi is történt pontosan, majd elégedetten távozik.
Valójában nem is halottkém érkezik a tetthelyekre, hanem igazságügyi orvostani szakértők. Sőt, nem is csak a tetthelyekre, minden olyan esetben, amikor az elhalálozás kórházon kivül történik, szükség van valakire, aki ellenőrzi, mi történt pontosan, ahogy a rendőrség szokott fogalmazni: kizárták-e az idegenkezűség gyanúját. Ha valaki otthon hal meg, általában kijön a mentő, de szükséges valaki, aki dokumentálja a halált – mert a mentőtiszt vagy oxyológus orvos csak megállapítja azt. Ez általában a háziorvos, aki elrendelheti a boncolást, ha nem egyértelmű a halál oka. Ebben az esetben – és persze a bűncselekményeknél is, a patológiára kerül a test, ahol felboncolják, és a patológus – aki szintén orvos – megmondja mi volt a halál oka.
Hogy bonyolítsuk a dolgot, a XIX. században – amikor még halottkém volt a halottkémek neve – a feladata nagyjából abban merült ki Magyarországon, hogy megállapítsák, tényleg halott-e a halott, nem csak tetszhalott, hogy utána a temetésen felébredve mindenkit halálra rémítsen. Ezen felül a járványok előrejelzésében és az erőszakos halálokok felderítésében kaptak szerepet. Ezt váltotta fel jóval később a ma is működő rendszer Magyarországon, míg Amerikában angol mintára a XVII. századtól kezdődően vezették be a halottkémi rendszert.
Még bonyolultabb az, hogy államonként eltér a rendszer, azaz 22 államban orvosszakértői rendszer, 11 államban halottkémi rendszer, 18 államban vegyes (orvosi-halottkémi) rendszer működik. A jó hír, hogy ha az Egyesült Államokban szeretne halottkém lenni, akkor elég ha elmúlt 18 éves, amerikai állampolgár, az adott megye állandó lakosa. Ekkor négy évre választják meg, és az ön feladata lesz a vizsgálatok kezdeményezése és lefolytatása, ha erőszakos bűncselekményekkel találkozik.
És ha már ennyit foglalkoztunk ezzel a szakmával, akkor jöjjön egy fiatal halottkém, egyenesen Kanadából (akik az USA rendszert követik)! A GALAXY4-en ugyanis minden nap lehet követni Jenny Cooper (Serinda Swan) kalandjait, aki ezt a szép szakmát űzi, A halottkém című sorozatban. Az egykori sürgősségi osztályos orvos és újonnan kinevezett halottkém gyanús halálesetek után nyomoz, miközben persze neki is megvannak a maga bajai. A szorongó, nemrégiben megözvegyült, tizenéves kamaszt nevelő Jenny a tettek asszonya, akit az igazság utáni erős vágy hajt.