Az Egyesült Államokban, 16 csapattal kezdődik csütörtökön, azaz magyar idő szerint már péntek hajnalban a Copa America, a legidősebb futballtorna 48. kiírása. Az idén 108 éves eseménynek másodszor ad otthont az USA, nem is olyan rég, 2016-ban járt itt először a torna. Chile győzött akkor, a döntőben Argentínát verte, természetesen a két nemzet ott van újra az indulók között.
A CONMEBOL, azaz a dél-amerikai futballszövetség állandó tíz válogatottja alkotja a mezőnyt kiegészülve a CONCACAF-zóna, azaz Észak- és Közép-Amerika hat legjobb csapatával, vagyis mindenki ott van, aki számít. A rendszer és a lebonyolítás a szokásos, a 16 résztvevőt négy darab négyes csoportba sorolták, ahonnan az első kettő-kettő jut tovább, majd egyenes kieséses rendszerben folytatódik a küzdelem, egészen a július 14-i döntőig.
A 32 mérkőzést meglehetősen sok, 14 stadion látja vendégül, aminek oka, hogy ez a Copa egyben főpróba, mégpedig a 2026-os világbajnokságé, amit szintén az USA rendez, kiegészülve Kanadával és Mexikóval. A két másik leendő rendező is ott van most az indulók között természetesen, de meccset ők ezúttal még nem rendezhetnek.
Sokat ne habozzunk, nézzük az esélyeket és az esélyeseket. A favorit a címvédő Argentína, ami 2021-ben, a legutóbbi döntőben 1–0-ra verte Brazíliát. Ahogy mindig, a két dél-amerikai szuperhatalom rivalizálása lehet az események központja, a szupersztár Lionel Messi vissza is tér az ismétlésre, a brazilok legjobbja, Neymar viszont sérülés miatt hiányozni fog. Itt van a mindig esélyes Uruguay, még mindig Luis Suarezzel, de már egy sor feltörekvő csillaggal, az új generáció képviselőivel. Célja, hogy megtartsa legsikeresebb Copa-csapat státuszát: emberemlékezet óta Uruguay a legtöbbszörös tornagyőztes 15 címmel, ám három éve Argentína befogta, 15–15 elsőséggel együtt állnak az örökranglista élén. Jön Chile is, ami nemcsak a már említett 2016-os finálét, de a 2015-öst is megnyerte, míg 2019-ben a brazilok győztek. Az uruk legutóbbi elsősége sem annyira régi, 2011-ből van sikerélményük. Bombameglepetés lenne, ha nem az eddig említett négyesből kerülne ki a végső nyertes.
Érdekes, hogy a Copát idén egy az egyben rendezik a futball-Eb-vel, így három héten át megoszlik a drukkerek figyelme (ehhez persze az is kell, hogy Eb-évben legyen megrendezve a torna, ami a Copa esetében egyébként ritkán fordul elő). A FIFA, a nemzetközi szervezet és az UEFA, az európai futballszövetség sajnos nagyon figyelt rá, hogy Amerika nehogy ellopja a show-t, és az európaiak maradjanak középpontban, példa erre a tengerentúli meccsek kezdési időpontja: itthon éjfél és hajnal 3 között kezd az összes mérkőzés, amit persze a vébére majd jócskán átvariálnak, hogy ne csak Amerikában élvezhessék főműsoridőben az eseményeket.
Sőt, az UEFA – irányítottan, vagy sem, ki tudja – még olyan nyilatkozatokkal is próbálta az elmúlt napokban magára vonni a figyelmet, amikben a legnagyobb európai sztárok azt pedzegették, hogy bizony Európa-bajnokságot nehezebb nyerni, mint világbajnokságot, így ami most nálunk itt a kontinensen zajlik, az a futball csúcsa. Cristiano Ronaldo, majd Kylian Mbappé állt ki, hogy az Eb a legkeményebb nemzetek közötti bajnokság, amit azért nem hagyhatott szó nélkül Dél-Amerika. Nem valószínű, hogy sokat kellett noszogatni Messit, aki gyorsan reagált a kétkedők véleményére.
“Ha egy tornán nincs ott az ötszörös világbajnok Brazília, a háromszoros világbajnok Argentína és a kétszeres világbajnok Uruguay, az túl sok hiányzó ahhoz, hogy a világ legerősebb versengéséről beszélhessünk”
– replikázott finoman Messi az európaiaknak.
És valóban, a mostani Copán 10 világbajnoki cím vesz részt, az Eb-n 12, ez nem túl veretes különbség, annyira meg végképp nem, hogy az amerikai tornát, pláne a vb-t így lehessen degradálni.
Hál’ isten a FIFA legalább két éve kitalálta, hogy megütközteti az Európa-bajnokot és a Copa-győztest egy Európa–Dél-Amerika fináléban, az úgynevezett Finalissimában, amit 2022-ben Argentína nyert meg, 3–0-ra lelépve az Eb-címvédő Olaszországot. (Erre a találkozóra sor kerül majd 2025-ben is a nyertesek között.)
Nagyon messze van még ez, szerencsére előttünk áll 32 remek meccs, amiből az összeset a Network4 platformjain nézhetik meg, ráadásul élőben. Péntek hajnal 2-kor jön a nyitómérkőzés, rögtön a címvédővel és a legutóbbi vb egyik üde színfoltjával: Argentína–Kanada.