Grace monacói hercegnő, vagy hétköznapiasan Grace Kelly neve az elegancia és a stílus szinonimája lett. A hollywoodi aranykor tökéletes képviselője volt, annak ellenére, hogy a filmszínészetet korán maga mögött hagyta, hogy aztán arisztokrataként folytassa pályafutását. Bár évtizedek óta halott, stílusát, filmjeit és őt magát még mindig emlegetik.
A kis Grace 1929-ben született, iskoláit 1947-ben fejezte be. Az osztálytársai azt írták az évkönyvébe, hogy színpadi és filmsztár lesz belőle. Ebben nem is tévedtek. 18 éves korában Kelly New Yorkba költözött, ahol az Amerikai Színművészeti Akadémiára járt, majd modellként dolgozott, reklámokban szerepelt. Majd felfedezték, nem is kisebb név, mint a kor nagy rendezője: 1953 októberében John Ford Mogambo című filmjében nyújtott alakításával vált híressé, amelyben Clark Gable és Ava Gardner játszotta a főszerepet, és amelyért 1954-ben Golden Globe-díjat és Oscar-jelölést kapott.
Alfred Hitchcock rendező három főszerepet adott Kellynek – a Gyilkosság telefonhívásra, a Hátsó ablak és a Fogjunk tolvajt című filmekben -, amelyek Hollywood sztárjává tették, és egyben Hitchcock kis szőkéjévé – ahogyan akkor még nevezték.
Kelly aztán a Time magazin 1955. januári számának címlapján szerepelt. A magazin fehér kesztyűs lányként írt róla – az újságírók gyakran a róla kialakult elegáns kép miatt is hölgynek vagy Miss Kellynek nevezték. 1954-ben szerepelt is a legjobban öltözöttek listáján – ezt vélhetően egy orosznak köszönhette, akkoriban ugyanis Oleg Cassinivel járt, aki addig udvarolt neki, amíg a lány beleegyezett, hogy randevúzzon vele. A pár abban az évben rövid ideig jegyben is járt, a férfinek tulajdonították Kelly jellegzetes elegáns stílusának kialakítását, és ugyanő volt az, aki később segített megalkotni a first lady, Jacqueline Kennedy ikonikussá vált megjelenését.
1954 nagy éve volt Kellynek: ekkor nyerte el első Oscarját A vidéki lány című filmben nyújtott alakításáért: a Bing Crosby által játszott alkoholista színész feleségét játszotta. Akkoriban mindenki arra tippelt, hogy Judy Garland kapja a szobrot a Csillag születik című filmért – Hedda Hopper hollywoodi pletykarovatvezető arról írt, hogy az Akadémia szavazása a kategória győzteséről az egyik legszorosabb volt, mindössze hat szavazat különbséggel hozták ki Kelly-t győztesnek.
Grace Kelly Cannes-ban, A vidéki lány fesztiválon tartott bemutatóján találkozott Rainier monacói herceggel. Mesés eljegyzésüket 1956. január 5-én jelentették be, Philadelphiában, ezt sajtótájékoztató követte. Másnap Rainier herceg és Grace Kelly ünnepi bált rendeztek a New York-i Waldorf-Astoria Hotelben, amelyen a New York-i előkelőségek számos tagja részt vett.
Az eljegyzésük bejelentése sokakat meglepett azok közül, akik ismerték Kellyt, hiszen a pár viszonylag rövid ideje ismerte egymást – de nagy hír volt, a New York Times címlapján szerepelt. A pár nem sokkal később, április 18-án összeházasodott, és három gyermekük született, Caroline hercegnő, Rainier herceg és Albert herceg.
Kelly vissza akar térni a színészethez, de vissza kellett utasítania Alfred Hitchcock 1964-es Marnie című filmjét. Úgy tűnik, az ötlet nem volt népszerű Monacóban, az ország ellenezte, hogy hercegnője a szívtipró Sean Conneryvel játssza a megrögzött tolvaj szerepét. A szerepét helyette Tippi Hedren kapta meg.
Kelly innentől fogva a családjának szentelte idejét, meg persze főúri kötelezettségeinek. Aktívan részt vett a monacói művészeti intézmények fejlesztésében, 1964-ben megalapította a Princess Grace Foundationt, hogy támogassa a helyi kézműveseket. Emellett megalapította az AMADE Mondiale-t, egy monacói székhelyű nonprofit szervezetet, amelyet végül az ENSZ is elismert. Az UNESCO honlapja szerint az AMADE a gyerekek védelmében jár el világszerte, faji, nemzetiségi vagy vallási különbségtétel nélkül, a teljes politikai függetlenség szellemében. Lánya, Caroline hercegnő működteti az AMADE-t.
1982 szeptember 13-án a lányával, Stephanie hercegnővel Monacóban autózott, amikor elvesztette uralmát az autó felett. A kocsi letért az útról és egy meredek hegyoldalba zuhant, Kelly pedig a szörnyű balesetben életét vesztette. Stephanie nyakcsigolyatörést szenvedett. Úgy vélik, Kelly kisebb agyvérzést kapott, miközben a volánnál ült. 52 éves volt.
Ezután világszerte gyászolták az egykori filmes legendát és ünnepelt szépséget, akit később a monacói Szent Miklós-székesegyházban temettek el. Az uralkodó állítólag soha nem tette magát teljesen túl feleségének halálán.
Grace hercegnő halálát még tragikusabbá tette az a tény, hogy elkerülhető lett volna, és a sors kegyetlen fordulatának tűnt. Nem titkolta, hogy nem szeretett vezetni, és a hírek szerint ragaszkodott ahhoz, hogy kedvenc autója – egy 1971-es Range Rover 3500-as – volánja mögé üljön, hogy szeretett lányát, Stéphanie hercegnőt a vasútállomásra vigye.