Ezért fontos, hogy a hírességek jól időzítsék a válásukat

Amikor a sajtó elkezdte rebesgetni, hogy Jennifer Lopez és Ben Affleck házasságának második fejezete is a végéhez közeledik, mint utóbb kiderült, valójában már sokkal hamarabb, hónapokkal azelőtt véget ért – csak nem szóltak róla senkinek. A hivatalos bejelentés tehát váratott magára, és csak azután kapott nyilvánosságot, hogy a színésznő-énekesnő beadta a válókeresetet, miután az újságok már mindent megírtak a körülményekről, amit lehetett. Szépen felépített Lopez-showt láthattunk, költözéssel, jegygyűrű-nemhordással, külön töltött szülinapozással, ésatöbbi. Nincs ebben semmi meglepő, amikor két híresember kapcsolata zátonyra fut, a legtöbb esetben hasonló forgatókönyv játszódik le: pletykák, lesifotók, egymás nélküli instaposztok, közeli ismerősök megnyilvánulásai, végül pedig kijön az unalmas, hivatalos nyilatkozat, amelyben a pár lakonikusan közli, hogy ugyan nagyon szeretik és tisztelik egymást, sajnos mégsem tudják együtt folytatni az életüket.

Ben Affleck és Jennifer Lopez, 2023. november 4. (Fotó: Michael Kovac/Getty Images for LACMA)

Az okok mellett, hogy mi vezetett idáig (és amelyekről, ne legyenek illúzióink, közvetlenül tőlük sosem fogunk semmi konkrétumot megtudni, talán csak évek múlva egy-egy elejtett megjegyzésből) a „miért pont most?” is igazán érdekes, firtatandó kérdés lehet. Az, hogy miért tartották sokáig titokban, és miért pont akkor hozták nyilvánosságra a válásukat, amikor. A Nagy Bejelentésnek ugyanis rendkívül pontos protokollja és pszichológiai háttere van, legtöbbször egy mélyen átgondolt döntés eredménye: ezekre ad választ a Vanity Fair legutóbbi cikke a témában.

Ben Affleck és Jennifer Lopez esete kiváló példa erre: hivatalosan április 26-án költöztek külön, ennek híre azonban csak több mint négy hónappal később, augusztus 20-án tárult a közvélemény elé, ami több szempontból is érdekes időpont. Egyrészt pontosan két évvel ezelőtt házasodtak össze, másrészt ez a nap egyike volt az augusztus 19. és 22. között megtartott Demokrata Nemzeti Konvenciónak, amelyről már előre tudni lehetett, hogy nagy visszhangot kap majd, tekintve, hogy hivatalosan is megszavazták Kamala Harrist, aki most már biztosan a Demokrata Párt elnökjelöltje lesz az egyesült államokbeli elnökválasztáson, november 5-én. Az újságírók tehát erre koncentráltak, továbbá készültek Barack és Michelle Obama Harrist támogató beszédére, tehát nem kellett a szomszédba menniük megírandó témáért. Lopezék célja tehát tökéletesen világos volt: jelentsük be a válásunkat akkor, amikor mindenki valami másra figyel. „Válások, szakítások – ezek olyan dolgok, amelyeket mi irányítunk” – mondta Jonathan Hay celebpublicista a Marie Claire-nek még 2016-ban. „Ez nem olyan, mint egy haláleset vagy ilyesmi – te döntesz arról, mikor jelented be. Van választásod.”

Meryl Streep és Don Gummer

Persze nagyon nehéz a szőnyeg alá söpörni valamit, ami annyi embert érdekel, és amiről már hosszú hónapok óta cikkeznek, de kétségtelen, hogy sokkal kisebb visszhangra és figyelemre számíthatnak a párok egy megfelelő időzítéssel. Persze a szemfüles újságírók képesek többfelé koncentrálni, és ugyanúgy beszámolnak a politikai helyzetről, mint egy váratlanul bejelentett celebválásról, sőt, még akár össze is mossák a kettőt, ha kell (az AV Club például úgy fogalmazott, hogy „Jennifer Lopez a Demokrata Nemzeti Konvenció árnyékában nyújtotta be válókeresetét Ben Affleckkel szemben”), de azért közel sem mennek bele olyan mélyen, mint normális esetben.

A hírességek tehát rendkívül okosan tudnak játszani azzal, hogy mikor adják hírül a szakításukat, de mindegyik esetben különbözőek a motivációk: Meryl Streep és Don Gummer például nem csinált ügyet a dologból, és hat évig elfelejtették informálni a közvéleményt arról, hogy szakítottak, mások ennél tudatosabbak, és szándékosan választanak egy bizonyos napot a szakítás bejelentésére – többnyire olyat, amikor kisebb médiaérdeklődésre számíthatnak. (Vagy olyat, amikor marketingérdekektől vezérelve nagy sajtóvisszhangot szeretnének: Gwyneth Paltrow és Chris Martin például egy keddi napon, épp a színésznő saját életmódmárkájának oldalán jelentették be, hogy elválnak).

Channing Tatum és Jenna Dewan a Step Up című filmben.

A „csendes szakításbejelentéseket” általában péntek délutánra szokták időzíteni (még jobb, ha ez egy hosszú hétvégére vagy ünnepre esik), amikor valami még épphogy bekerül a hírekbe, de sokkal kevésbé alapos utánajárással, mintha egy sima hétköznapról lenne szó. Brad Pitt és Jennifer Aniston például 2005-ben, újév napján látszólag még együtt mutatkozott, andalogtak a tengerparton, ami egyértelműen azt sugallta, hogy minden rendben van köztük. Aztán néhány nappal később, az év első péntekén jelentették be, hogy elválnak, akkor, amikor valószínűleg már mindenki visszatért a munkájához az ünnepek után.

A húsvéti hétvége is pazar lehetőség a visszafogott bejelentésre, Adele és Simon Konecki, valamint Channing Tatum és Jenna Dewan is ezt az időszakot választották, Ben Stiller és Christine Taylor az amerikai Emlékezés napjának hétvégéjét (ők azóta kibékültek), Joe Jonas és Sophie Turner szakításának híre pedig éppen a munka ünnepe előtt robbant be. A nagy politikai eseményekre időzített válási bejelentés pedig már a ’60-as évek elejétől hagyománynak számít: Marilyn Monroe éppen John F. Kennedy beiktatásának napján adta be a válókeresetet Arthur Miller ellen, Naomi Watts és Liev Schreiber szakításának híre 2016-ban órákkal a Donald Trump és Hillary Clinton között zajló első elnöki vita előtt került nyilvánosságra, Jason Sudeikis és Olivia Wilde szakítása pedig tíz nappal a 2020-as elnökválasztás után. Hogy kik lesznek a következők, egyelőre rejtély, de közeleg Kolumbusz napja, szóval számíthatunk némi izgalomra október 14. körül.