Feltámadó olaszok, leszállóágban lévő magyarok, fiesztázó San Marinó-iak – ez volt az első két NL-forduló

Túl vagyunk a Nemzetek Ligája 2024/2025-ös szezonjának első két körén, a résztvevő válogatottak legközelebb október 10. és 15. között vívnak újabb mérkőzéseket. Az eddig lejátszott meccsek alapján úgy tűnik, a nagycsapatok a korábbiakhoz képest komolyabban veszik a sorozatot – fájdalom, a magyar együttes nem kapta el jól a rajtot.

Az NL már a negyedik idényénél tart, és valljuk meg, sokan voltak, akik legyintettek rá, mondván az erősebb csapatok számára inkább nyűg a sorozat, így azok jobbára kísérletezgetésre használják, nem feltétlenül veszik annyira komolyan ezeket a mérkőzéseket. Ez mintha mostanra megváltozott volna, aminek az oka egyrészt az, hogy az NL-nek a kezdeti kisebb érdeklődés után ma már rangja van, másrészt az itt jól szereplő gárdák kedvezőbb besorolást kaphatnak a jövő évi világbajnoki selejtezőkre, sőt a Liga az esetleges playoff-részvételben is sokat segíthet.

Két fordulót követően – ha leszámítjuk a csak háromcsapatos csoportokat felvonultató D-divízióban egy meccs után hibátlan San Marinót és Moldovát – összesen kilenc százszázalékos együttest találunk.

Az A-osztály 1. csoportjában a portugálok két hazai összecsapáson győztek: nem könnyen, de a horvátokat és a skótokat is legyűrték Lisszabonban. Ha valakit ki kell emelni ezekről a találkozókról, az természetesen Cristiano Ronaldo. A 39 éves klasszis Horvátország ellen megszerezte 900. gólját hivatalos mérkőzésen, erre korábban még senki sem volt képes. Most már nem is tűnik annyira viccesnek, ha elképzeljük, hogy CR7 akár az ezer találatot is megcélozhatja. Ránézésre elég jó passzban van és a motiváltságával sincs gond, ráadásul időközben meglett a 901. gól is.

Cristiano Ronaldo túl a 900. gólján (Photo by Sylvain Dionisio ATPImages/Getty Images)

A 2. számú kvartettben az olaszok meglepően magabiztosan vették a rajtot. Azért számít ez váratlannak, mert a squadra azzurra a nyári Európa-bajnokságon finoman szólva sem remekelt. A csoportjából még valahogy tovább vergődött – nézhetetlen játékkal –, de aztán tükörsima vereséget szenvedett a nyolcaddöntőben Svájctól. Luciano Spalletti szövetségi kapitány több változást végrehajtott a csapatban, amely nemcsak Izraelt verte meg 2–1-re a Bozsik Stadionban, hanem Párizsban a franciákat is elintézte 3–1-re, ráadásul úgy, hogy 0–1-ről tudott fordítani.

A legkellemesebb meglepetést az a Davide Frattesi jelentette eddig, aki az Eb-n szinte láthatatlan volt, ezúttal viszont mindkét találkozón be tudott találni – az Inter középpályása igazi vezére volt csapatának.

Szépen menetelnek a 4. csoportban a dánok is, akik simán verték odahaza a szerbeket és a svájciakat is. Igaz, a friss Eb-győztes spanyolokkal még nem találkoztak, de az eddig látottak alapján valószínű, hogy dán–spanyol versenyfutás lesz az első helyért, hozzátéve, hogy az első két pozíció egyaránt negyeddöntőt ér majd a Nemzetek Ligájában.

A B-divízióban is három makulátlan mérleggel álló válogatottat találunk. A georgiaiak a jelek szerint lendületben maradtak a számukra jól sikerült Európa-bajnokság után. Már az történelmi tettnek számított, hogy az együttes először tudott kvalifikálni nagy tornára, Németországban pedig nagy bánatunkra – igaz, egy igencsak alulmotivált portugál B-csapat elleni utolsó csoportmeccsen, de kétségtelenül jó játékkal – bejutott a legjobb 16 közé.

A Willy Sagnol által irányított együttes nagyon együtt van mostanában, ezt a csehek hazai 4–1-es kiütésével és az egyébként szintén egyre markánsabbnak tűnő albánok idegenbeli legyőzésével (1–0) is jelezték. Az Eb-n is megcsodált sztárjaik, Hvicsa Kvarachelia és Georges Mikautadze mellett ezúttal egy eddig nem annyira reflektorfényben lévő játékos, a spanyol másodosztályú Levantét erősítő Giorgi Kocsorasvili hívta fel magára a figyelmet, aki Csehország és Albánia ellen is eredményes volt.

A divízió 2. csoportjában két hibátlan gárda is akad: a görögök és az angolok is úgy hozták az első két meccsüket, hogy közben gólt sem kaptak. Az egyelőre a megbízott Lee Carlsey vezérelte angol együttes összekapta magát a legutóbbi borzalmas NL-szereplés és A-osztályból történő kiesés után, és megkezdte a visszakapaszkodást. Harry Kane a finnek elleni duplájával immár 68 gólnál jár a válogatottban (már jó ideje rekorder), nem mellesleg pedig kereken száz meccset játszott már a háromoroszlánosoknál.

A C-osztályban a svédek, a szlovákok és a románok állnak két kör után egyaránt 6–6 ponttal. A háromkoronások a sikertelen Eb-selejtező után próbálják újra felépíteni magukat, északi és keleti szomszédunk pedig jó évet produkált, mindkét válogatott bejutott az Európa-bajnokság nyolcaddöntőjébe.

Egy kis kuriózum a legalsó divízióból: San Marino 20 év után tudott ismét hivatalos mérkőzést nyerni, 2004-ben Liechtensteint verték meg, és ezúttal is a hercegség csapatát múlták felül 1–0-ra, ezzel egyelőre vezetik csoportjukat. Ráadásul ez tényleg történelmi diadal volt, hiszen először győztek tétmeccsen azóta, hogy 1990-ben egy Svájc elleni Eb-selejtezőn (0–4) átestek a tűzkeresztségen. Érdemes megnézni, hogyan ünnepelték a derék San Marinó-iak a nem mindennapi tettet a serravallei stadionban:

E hasábokon nem feltétlenül a magyar válogatott szereplését kívántuk elemezni (megteszik ezt máshol meglehetősen nagy terjedelemben), de azt megállapíthatjuk, az év nem a sikerekről szól. 2024-ben eddig négy mérkőzést nyertek meg a mieink, ezekből három barátságos összecsapás volt, egy pedig a skótok elleni Eb-csoporttalálkozó. Emellett egy döntetlen (most kedden a bosnyákok ellen) és négy vereség (kétszer a németektől, egyszer Svájctól, egyszer pedig Írországtól) a mérleg. A 14 meccses veretlenségi széria már a múlté, de Rossi egyszer már, a balul sikerült 2022-es vb-selejtezősorozat után bizonyította, hogy képes felrázni és újra magas szintre hozni a társaságot. Kérdés, hogy az egyre sűrűsödő kritikák kereszttüzében valóban hosszú távon folytatja – folytathatja-e – a munkát?