Nemzetek Ligája: novemberben már célegyenesben leszünk

Túl vagyunk a csoportmérkőzések kétharmadán a Nemzetek Ligája 2024/25-ös idényében. Javított pozícióján a magyar válogatott, amelynek még akár a negyeddöntőbe jutásra is lehet esélye. Tíz csapat még veretlen, közülük kettő, a görög és a román együttes százszázalékos mérleggel vezeti csoprtoját. Összegzés a negyedik játéknapot követően.

Melyik másik csapattal kezdhetnénk az elmúlt napok visszatekintését, mint a magyar válogatottal? Annál is inkább, mert Marco Rossi együttesével kapcsolatban sokan már a vészharangokat kongatták egy hónappal ezelőtt. Úgy gondolták, hogy egyrészt a mieink ebben a naptári évben már messze nem mutattak olyan meggyőző teljesítményt, az Európa-bajnokságon nem jutottak tovább a csoportjukból, tetejébe az eddig a mi terepünknek számító Nemzetek Ligájában sem kezdtek valami fényesen.

A németek elleni düsseldorfi 0–5 és a bosnyákok elleni hazai 0–0 után nem lehettünk annyira bizakodóak. Csakhogy a Rossi-érára nagyon is jellemző, hogy a magyar csapat újra és újra képes megújulni. Emlékezzünk arra, hogy az első Nemzetek Ligája-szereplés az olasz tréner irányításával nem volt annyira meggyőző, a finnek mögött akkor még a C-divízióban csupán másodikak lettünk. Más kérdés, hogy végül ez is feljutást ért az akkori szabályok értelmében, ráadásul ennek köszönhettük későbbi Eb-pótselejtezős részvételünket, ahol már kiválóan teljesítettünk és az Eb-n is remekül helyt álltunk (döntetlen a vb-címvédő franciákkal, majdnem győzelem Münchenben a németek ellen).

A 2022-es vb-kvalifikáción újfent voltak halványabb periódusok, az albánok elleni oda-vissza vereség a mai napig keserű emlék. Ezután azonban újra összekaptuk magunkat, amit egy veretlenül, csoportelsőként megvívott Eb-selejtező, illetve előtte egy parádés NL-menetelés bizonyított (A-divíziós csoportunkban az olaszok mögött, a németek és az angolok előtt zártunk).

Most úgy tűnik, újra felfelé ívelő pályán vagyunk. Rossi belátta, hogy a fejetlen támadójáték, a nyíltsisakos futball a nálunk jobb képességű gárdák ellen egyszerűen öngyilkosság. Bár a müncheni 0–5 nyilván nem esett jól senkinek, teljesen érthető, hogy az olasz szakember egy NL-sorozat legelején próbálkozott meg vele, hiszen nyilvánvalóan majd a vb-selejtezőkre kell megtalálni az ideális felállást és taktikát, az a széria jóval fontosabb lesz.

Sallai gyönyörű gólt szerzett a hollandok ellen (Photo: Getty Images)

A hollandok ellen vissza is tértünk a jól bevált recepthez, vagyis a fegyelmezett, mély védekezéshez és a gyors kontrajátékhoz, és szerencsére a legnagyobb sztárjaink (Sallai Roland, Szoboszlai Dominik) is megcsillantották a tudásukat. Emellett Rossi jó lóra tett a kecskeméti Nikitscher Tamás szerepeltetésével is, aki stabilitást hozott a középpályára. Nagy Zsolt talán élete formájában van és a kapuban Dibusz Dénes kiegyensúlyozottabbnak, megbízhatóbbnak tűnik, mint a klubjában egyébként ugyancsak kiválóan teljesítő, de jelenleg kizárólag a lipcseiekre koncentráló Gulácsi Péter.

Ha matematikailag még nem is biztos, azért elég valószínű, hogy a csoport harmadik helye és ezzel a playoff a bennmaradásért minimum meglesz, sőt amennyiben a következő fordulóban, november 16-án győzünk Hollandiában, biztosan maradunk az A-ligában, azzal ugyanis ott lennénk a negyeddöntőben. Ez önmagában nagy bravúr lenne és akár első kalapos kiemelést is hozhatna a vb-kvalifikációra.

Német, portugál, olasz és spanyol menetelés

Még egy gondolat erejéig érdemes az A-ligánál és a csoportunknál (A3) maradni: a németek úgy is magabiztosan állnak az élen, hogy Julian Nagelsmann több újoncot is avatott az elmúlt időszakban. Úgy tűnik, a Nationalelf továbbra is folyamatosan javul – hol van már az, amikor Negelsmannak felajánlották az állást, mondván a csapat útját tévesztette az előd Flick alatt –, nemcsak az NL-ben, de majd a vb-selejtezőn és reményeik szerint a világbajnokságon is nagy célokat tűzhet ki maga elé.

Az első divízióban Németországon kívül további három veretlen válogatottat találunk. A portugálok a nyári Eb-n ugyan elvergődtek a negyeddöntőig, de mondhatni nézhetetlen futballal rukkoltak elő, az NL A1-es csoportjában azonban a horvát–lengyel–skót hármas ellen eddig négy meccsen három győzelem és egy döntetlen a mérlegük. Cristiano Ronaldo megállíthatatlan: a 39 éves klasszis már 216 válogatott mérkőzésnél jár, a lengyelek ellen pedig megszerezte 133. gólját a nemzeti csapatban.

Ronaldo: 216 válogatottság – még a közelében sincs senki (Photo: Getty Images)

Az A2-es csoportban a nyári kontinenstornán gyengélkedő olaszok, a 4-es számú kvartettben az Eb-aranyérmes, immár 14 meccs óta veretlen spanyolok állnak hasonló mérleggel az első helyen.

Szárnyaló görögök

A B-divízió meglepetéscsapata egyelőre egyértelműen a görög együttes. A hellének, akik a 2014-es brazíliai világbajnokság óta nem jártak nagy tornán, négy meccsből négyet nyertek, köztük az angolok elleni idegenbeli fellépésüket. Utóbbi találkozót egy nappal az után rendezték, hogy az angliai születésű, de 12-szeres görög válogatott George Baldock tragikus hirtelenséggel elhunyt. A jelek szerint a szerb Ivan Jovanovics által irányított csapat akár A-osztályba jutással tiszteleghet majd a védő emléke előtt.

Abban azonban, hogy ez egyenes ágon megtörténhessen, Anglia még megakadályozhatja őket. A háromoroszlánosok ugyanis, akiknek a kispadján január 1-től már Thomas Tuchel ül majd, november 14-én Athénba látogatnak, és ha nyernek, a végén akár még megelőzhetik riválisukat. Ha az angolok végül mégis csak másodikak lesznek, alaposan kiszúrhatnak velünk, hiszen ebben az esetben az NL-playoffban akár ők is az ellenfeleink lehetnek.

A B4-es csoportban török–walesi versenyfutás zajlik a feljutásért, az 1-es és a 3-as csoportban viszont nagyon szoros a küzdelem: előbbiben a cseh–grúz–albán, utóbbiban a norvég–osztrák–szlovén trió is eséllyel pályázik az első–második helyek valamelyikére.

Továbbra is csúcsformában a románok

A C-divízióban az Európa-bajnokságon jó benyomást keltő románok viszik a prímet: a szövetségi kapitányi posztot 38 év elteltével másodszor betöltő Mircea Lucescuval még nem vesztettek pontot, így fél lábbal már a B-ligában érezhetik magukat.

Ugyanez mondható el az északmacedónokról, akiknél a legutóbbi, örményországi sikerből a fehérvári Nikola Szerafimov is kivette a részét: a védő végigjátszotta a jereváni összecsapást.

Az alsóházban, vagyis a D-jelű divízióban Gibraltárnak, San Marinónak, Moldovának és Máltának van még esélye a feljebb lépésre.

A Nemzetek Ligája alapszakasza november 14. és 19. között, az 5. és 6. fordulóval zárul, az eseményeket természetesen a Network4-en is figyelemmel lehet követni.