Tom Hanks, aki mindig a legjobb szerepeket kapja

A 68 éves Tom Hankset illik amolyan kiválasztottként követni: a színész karrierje nagyjából nulladik percétől elképesztően jó szerepeket kap, nyilván nem függetlenül attól, hogy ezeket a szerepeket elképesztően jól a vászonra is viszi. Hanks legendásan kellemes figura is ráadásul, nem véletlenül azon kevesek egyike, akinek nincs különösebb ellensége Hollywoodban, miközben az a rendező, aki dolgozott vele, általában később is megkeresi filmekkel. Ennek megfelelően elég termékeny figuráról van szó, hiszen ha készpénznek vesszük, hogy megjelenik 2025-ben a Wes Anderson által rendezett, magyar címet még nem kapott The Phoenician Scheme, akkor összesen száz regisztrált színészi megjelenése lesz. Ez márpedig tényleg baromi sok még azzal együtt is, hogy ehhez hozzászámoltuk a szinkronmunkákat, vagy a felbukkanását Carly Rae Jepsen I Really Like You című klipjében. Nem maradtak el a díjak sem: két Oscart például meg is nyert színészként, de a fontosabb díjakat számolva (Oscar, BAFTA, Golden Globe, stb.) kijön, hogy 136-szor jelölték, és ebből 36-szor be is húzta a jelölést. Nehéz feladatra vállalkoztunk, és elmondjuk, mik a legjobban sikerült filmjei.

Philadelphia – Az érinthetetlen

Nem állítanám, hogy nem beszélek néha haza, de a Philadelphiát nem azért írom le először, mert péntek este a FILM4-en lesz látható, hanem azért is, mert ez Tom Hanks életművének egyik ékköve. Nem véletlenül kapta meg érte első Oscarját: az 1993-as film nemcsak korát megelőzve mesél a homoszexuálisok kirekesztéséről, de teszi ezt olyan érzékenységgel és következetességgel, amitől nem lehet nem együttérezni az AIDS-beteg Andrew Beckett-tel, és nem lehet nem megérteni a Denzel Washington által megformált ügyvéd jellemfejlődését sem, miközben a Beckett-tet betegsége miatt kirúgó cége ellen viszi a pert.

Forrest Gump

Nyilván nem lehet kihagyni, már csak azért sem, mert ezért kapta Hanks a másik Oscarját 1995-en. A Forrest Gump nemcsak az amerikai történelmet meséli el hol kritikusan, hol lelkesen, és nemcsak a szerencse fontosságáról írt nagyon kedves mesében teszi ezt, sőt, nemcsak tökéletes zenék szólnalnak meg benne. A legnagyobb teljesítménye ugyanis az, hogy annyi idézhető jelenet van benne, ami miatt a “fuss, Forrest, fuss” típusú kiabálások és társai már rég nemcsak azoknak ismerősek, akik látták egyáltalán a filmet, hanem az általános popkultúra részeivé váltak. 

Ryan közlegény megmentése

Steven Spielberg egyik kedvenc színésze is Tom Hanks, a Ryan közlegény megmentése pedig egy nagyon-nagyon naiv háborús film. Spielberg egyértelmű szuperképessége, hogy úgy tudta filmre vinni az amerikai hősiességet, hogy a néző csak a film után gondolkodik el arról, mi igaz ebből tulajdonképpen, ennek pedig a Ryan közlegény megmentése a legjobb bizonyítéka. És persze ne felejtsük el, hogy tényleg nagyon jók benne a harcjelenetek. A kevés film egyike ráadásul, aminek a címe tökéletesen leírja a tartalmát is.

Pénznyelő

Ne felejtsük el, hogy Tom Hanks amúgy elég vicces hapek is, a Pénznyelő pedig az 1980-as évek egyik legjobb vígjátéka. A történetben egy fiatal pár vesz meg egy gyanúsan jónak tűnő házat, amiről kiderül, hogy egy katasztrófa az egész. Az ember el sem tudná először képzelni, mennyi poén van ebben, de tényleg szinte végig pörög a dolog, miközben főszálként azért ott van egy szerethető romantikus történet is.

Halálsoron

Stephen King egyik legjobb könyadaptációja nem horror, hanem csak misztikus. A halálraítélteket fogvatartó börtön egyik rabjának ugyanis mint kiderül, egészen földöntúli képességei vannak, ez pedig eléggé felborít mindent, amit Paul Edgecomb börtönőr tudni vél a világról.