Anélkül, hogy bárki is szexizmussal vádolna, talán nyugodtan állíthatom, hogy bizonyos szakmák jobban illenek a férfiakhoz, mint a nőkhöz, és ugyanez fordítva is igaz. Ahogy ritkábban találkozunk férfi szemfelszedővel vagy bébiszitterrel, úgy a nőkre sem nagyon nyitjuk rá az ajtót egy olajfúrótorony tetején, inflagranti vasbeton-hegesztés közben. Talán pont ezért szokatlan, meg persze rendkívül szórakoztató látni, amikor egy film kifejezetten ezekkel a sztereotípiákkal megy szembe, és olyan szerepbe kényszeríti az egyik vagy a másik nemet, amelyre a való életben nem sok példát találnánk.
Ha azt mondom, hogy ma este 8 órától láthatja nálunk a FILM4-en az Oviapu című filmet, akkor máris érteni fogja, mire akarok kilyukadni. Pontosan, ebben a cikkben olyan filmekről olvashat, amelyekben iszonyú kemény, izmos-erős és/vagy elképesztően férfias férfiak vigyáznak gyerekekre, akik váratlanul épp oly remekül megállják a helyüket a feladatban, mint a nők, akiknek adott esetben ez a szakmájuk.
A műfaj egyik úttörője, a Három férfi és egy bébi hatalmas kasszasiker volt 1987-ben, és 167 millió dollárt hozott az amerikai mozikban. A fantasztikus Tom Selleck mellett Ted Danson és Steve Guttenberg játsszák a három nőtlen férfit, akik váratlanul egy csecsemő gondozásának nehézségeivel szembesülnek. A filmet (amely eredetileg egy francia film remake-je), Leonard Nimoy rendezte, és mondhatjuk, hogy sokkal földhözragadtabb és realisztikusabb annál, mint amit a későbbi, őrültebb és akciódúsabb vígjátékok képviseltek.
Az Ovizsaru nem az első (és nem is az utolsó) bohókás vígjáték volt, amelyben Arnold Schwarzenegger szerepet kapott – és el is vállalta. Ebben egy olyan rendőrt alakított, akinek egy gátlástalan díler elfogása karrierje legfőbb célkitűzésévé válik, ehhez azonban élete legnehezebb feladatára kell vállalkoznia: óvóbácsinak állni egy óvodában. A helyzet már attól is elég mókás, ahogy a Terminátort térdéig érő gyerekek között látjuk, attól meg aztán pláne, ahogy ez az óriás ember próbálja megtalálni a közös nyelvet velük, és bevezetni őket az emberi anatómia rejtelmeibe. (A „nem daganat!”-sor pedig az igazságtalanul alulértékelt, mégis emlékezetes Schwarzenegger-idézetek közé sorolható, ami miatt enyhe túlzással már önmagában is érdemes megnézni a filmet).
Hulk Hogan színészi karrierje nem indult túl fényesen, de az 1993-as Óvóbácsi elindított egy sor filmszerepet és tévés fellépést, amelyeket a pankrációs műsoraival párhuzamosan készített a kilencvenes évek alatt. A filmben, amely kísértetiesen emlékeztet a Reszkessetek, betörők! stílusára, Hogan egy volt pankrátort alakít, aki bébiszitternek áll, ez azonban sokkal keményebb feladatnak bizonyul, mint megveretnie magát a ringben. A gyerekek ugyanis hasonló szórakozást látnak benne, mint ő látott a saját szakmájában, és különféle csapdákat állítanak neki: lesznek itt drótkötelek, elektromágnes, egy alkalommal még áramütés is – semmi extra, csak csupa apróság, amelyekkel kisiskolás gyerekek szoktak játszadozni, ha nagyon unják magukat.
Miután a Sötétség krónikája megbukott, és otthagyta a Halálos iramban sorozatot, Vin Diesel 2005-ben a Gorilla bácsi című vígjátékhoz vándorolt, amelyben pelenkát cserélt, és furgont vezetett. A filmben Shane Wolf ex-kommandóst alakítja, aki egy tudós gyerekeinek az életéért felel, de hogy ne keltsen túl nagy feltűnést a csendes kertvárosi környezetben, bébiszitternek kell álcáznia magát. Ekkor még persze nem is sejti, micsoda megpróbáltatások várnak rá, és hogy a fegyvereit kénytelen lesz gyümölcsleves-dobozokra, babakocsira, pótkerekes kerékpárra és hordozóra cserélni, miközben egy kamaszlány hisztijeivel is meg kell birkóznia.
A 2007-es Gyerekjáték című filmben (nem, ez nem az a Gyerekjáték) Dwayne Johnson egy nagynevű futballistát alakít, aki hirtelen azzal szembesül, hogy van egy nyolcéves lánya (Madison Pettis), akit a volt barátnője az ő gondjaira bíz. A kislány hamar alkalmazkodik a helyzethez (az apja már kevésbé), és gyorsan átveszi az irányítást felette: beöltözteti a kutyáját balerinaruhába, kidekorálja a Super Bowl labdáját, és fahéjas sütit süt neki, amitől apja nyilván a kamerák előtt kap allergiás rohamot.
A 2019-es Ne játssz a tűzzel című vígjátékban John Cena egy elit tűzoltót alakít, aki három gyereket ment ki egy égő házból, majd mivel a szülőket sehol sem találják, a csapatával együtt kénytelen gondoskodni róluk. Ez azonban nem túl szórakoztató tevékenység, tekintve, hogy a gyerekek égedelem rosszak, és természetesen óriás káoszt okoznak az állomáson: rakétapisztollyal lövöldöznek és slaggal rohangálnak, ami számos esetben vezet ahhoz, hogy Cena a földre kényszerül, és bosszúsan ráncolja a homlokát.
Noah (Jonah Hill) nem az a tipikus bébiszitter-alkat, de némi zsebpénz-kiegészítés fejében hajlandó bevállalni azt is, hogy a szomszéd három gyerekére vigyázzon, csak ne járjon túl sok feladattal. Arra viszont nem számít, hogy a lány, akiért odáig van, épp ekkor ajánlkozik fel neki – persze némi anyagért cserébe, ami aztán váratlan és veszélyes események láncolatát indítja be, amelyeknek természetesen a három, megőrzött gyerek is vastagon részese lesz. A történet során felbukkannak drogok, egy üldöző banda és még egy MMA-harcos is, akivel közös erővel kell megküzdeniük A Bébisintér című filmben.
Az Oviapu című filmben két reklámzseni, Charlie (Eddie Murphy) és Phil (Jeff Garlin) egy rossz marketingdöntés eredményeképp elveszítik jól fizető állásukat, ami miatt a feleségeik veszik át a kenyérkereső szerepét. Mivel azonban a két férfi nemigen tud a fenekén ülni két percnél tovább, úgy határoznak, nyitnak egy magánovit, ahova három, alkalmatlannak tűnő barátjukat is beveszik társnak. Az ötlet persze elméletben nagyon jól hangzik, de ahogy belevágnak, rá kell jönniük, hogy a gyerekfelvigyázás nem csak játék és mese, az meg pláne nem, amikor az elit magánóvoda igazgatónője meglátja bennük a riválist, és el akarja őket pusztítani. A filmet csütörtök este 8 órától láthatja nálunk a FILM4-en.