Dortmund–Bayern: hősök és nagy pillanatok az elmúlt évek Klasszikusaiból

Bár a jelenlegi helyezések alapján papíron nem a Borussia Dortmund és a Bayern München összecsapása a legnagyobb rangadó, a hagyományok és a klubok népszerűsége alapján nincs ennél pikánsabb ütközet a német bajnokságban. A szombaton 18.30-kor kezdődő találkozó (TV4 és NET4+, élő) előtt összeszedtük, kik voltak az elmúlt évek Klassikerein a főszereplők, és mik voltak a legizgalmasabb történések.

A felülmúlhatatlan Lewa

A héten már több anyagban vezettük fel a nagy meccset, többek között a két csapat jelenlegi támadói is szóba kerültek. Ha viszont a közelmúltról beszélünk, egy olyan csatár kell hogy jelentse a témát, aki bő két éve már a Barcelona futballistája, korábban azonban mindkét együttest erősítette – összesen 14 éven keresztül.

Természetesen Robert Lewandowskiról van szó, aki 2010-ben szerződött Németországba a Lech Poznańtól, és akkor még senki nem gondolta volna, hogy a Bundesliga történetének egyik legnagyobb ikonjává válik a következő csaknem másfél évtizedben.

Márpedig a lengyel játékos mind Dortmundban (2010–2014), mind Münchenben (2014–2022) letette a névjegyét. Első Klasszikusa a 2010. október 3-i, a fekete-sárgák otthonában lejátszott bajnoki volt, amelyen a 75. percben lépett pályára Kagava Sindzsi cseréjeként. Ott ugyan nem szerzett gólt, sőt 2012 áprilisáig nem volt eredményes a szuperrangadókon, akkor azonban győztes találattal vétette észre magát a bajorok ellen.

Lewandowskit aztán 2022 áprilisáig összesen 39 Klassikeren láthatta a közönség, ezeken pedig nem kevesebb mint 32 alkalommal talált be az ellenfél kapujába (hívták akár Borussia Dortmundnak, akár Bayern Münchennek…), ezzel toronymagasan ő a csúcstartó ebben a vonatkozásban. Beszédes, hogy az utána következő Bayern-legenda, Gerd Müller 15 góllal jön a sorban.

(Photo by Alexandre Simoes/Borussia Dortmund via Getty Images)

München és Dortmund neki is otthona volt: Mats Hummels

Lewandowskihoz hasonlóan van még egy olyan futballista, aki mindkét klubnál volt közönségkedvenc, sőt összesen három váltás fűződik a nevéhez a két együttes között.

Mats Hummels a Bayernben nevelkedett, 2007 májusában be is mutatkozott a bajoroknál a Bundesligában, első Klassikerét azonban éppen a nagy rivális mezében játszotta szűk egy évvel később. A müncheniek ugyanis 2008 januárjában kölcsönadták a dortmundiaknak, ám a félévesre tervezett tartózkodás a Borussiánál nyolc és fél évesre sikeredett.

2016 nyarán tért vissza nevelőegyesületéhez, ahol a következő három évben rendre német bajnok lett, majd ismét Dortmundba igazolt, ahonnan az elmúlt idény végén, 35 évesen szerződött az AS Romához.

Öt Bundesliga-cím (3 a Bayernnel, 2 a BVB-vel), összesen 37 Klassiker-fellépés: így foglalhatjuk össze Hummels 2024 nyaráig tartó németországi karrierjét. Bár a védőt szép emlékek és trófeák sokasága köti a bajorokhoz, sohasem tagadta, hogy igazán Dortmundban érezte jól magát.

A hűség mintaképe: Thomas Müller

Akadtak tehát, akik nem csináltak ügyet abból, hogy oda-vissza váltogatták a klubokat (említhetnénk példaként akár Michael Rummeniggét, Thomas Helmert, Jürgen Kohlert, Stefan Reutert, Mario Götzét és még sokan másokat), de találunk egy olyan játékost is, akinél szóba sem került a váltás. Thomas Müller 11 éves kora óta van a Bayern kötelékében, és nála több Klassikeren senki nem volt ott a pályán: immár a 41. Dortmund elleni rangadójára készülhet – 35 évesen.

A nyáron kinevezett Vincent Kompany ugyan többnyire már inkább csereként számít rá, de a támadó jelenléte az öltözőben önmagában is rengeteget jelent a bajoroknak.

Müller egy tucat gólt lőtt pályafutása során a Klasszikusokon, duplázott a számára elsőn 2009 tavaszán (5–1-re győzött akkor a Bayern) és tavaly áprilisban is, amikor 4–2-re nyertek a müncheniek. Minden valószínűség szerint az utolsó előtti Klassikere jöhet, amennyiben Kompany beveti szombaton.

Tuchel debütált, Kobel betlizett

Az elmúlt évek egyik legemlékezetesebb Klassikerét 2023 áprilisában játszották az Allianz Arenában. A meccs több szempontból is érdekesnek ígérkezett: egyrészt a várakozásokhoz képest gyengébben teljesítő Bayernnél közvetlenül előtte történt edzőváltás, a kispadra pedig az a Thomas Tuchel ült, aki korábban két éven át irányította a BVB-t. Másrészt a Borussia listavezetőként érkezett Münchenbe és nagy lépést tehetett volna a bajnoki cím felé.

Ahogy már említettük, a végül 4–2-es Bayern-diadallal zárult összecsapáson Müller kétszer is betalált, de a legemlékezetesebb gól nem az övé volt, hanem a dortmundi kapusé: az egyébként pazar idényt futó Gregor Kobel a 13. percben, 0–0-s állásnál egy felé érkező, könnyen megjátszható labdát éppen csak hogy meg tudott simítani, így az végül mókás módon a saját kapujában kötött ki.

A Dortmund persze még így is megkaparinthatta volna a salátástálat, de mint ismeretes, az utolsó fordulóban egy emlékezetes meccsen elpackázta a lehetőséget.

A dortmundiak Irapuatója: kegyetlen hatos az Allianzban

A legegyoldalúbb mérkőzéshez 2018 márciusáig kell visszamenni az időben, amikor a Bayern hatalmas mészárlást rendezett Münchenben. A bajorok nem kezdték jól a 2017/2018-as idényt, ám októberben visszatért a kispadra – egy csonka szezon erejéig, utoljára – Jupp Heynckes, akivel valósággal megtáltosodtak.

Ennek többek között a BVB is alaposan megitta a levét, amely a félidőben már 5–0-s (!) hátrányban volt, végül a Bayern visszavett a tempóból, és csak egyszer köszönt be a folytatásban.

A 6–0-s hazai sikerből Lewandowski mesterhármassal vette ki a részét, de betalált Müller, James Rodriguez és Franck Ribéry is.

Emlékezetes kép a meccs közvetítéséből egyrészt Peter Stöger, a Borussia akkori (és a Ferencváros későbbi) vezetőedzőjének riadt, illetve Hans-Joachim Watzke, a klub vezérigazgatójának kétségbeesett tekintete. Utóbbi egyébként a mostani szezon végén távozik Dortmundból, reményei szerint kevésbé kínos Klassikerek friss emlékeivel.

Az utolsó pofont a BVB adta

Bár a történelem és összességében az elmúlt évek statisztikája is a Bayern felé billenti a mérleg nyelvét (a 135 Klassikerből 67-et nyertek meg, a Dortmund csak 33-at, illetve az elmúlt 12 rangadóból csak egyet húzott be a BVB), az utolsó szó joga egyelőre mégiscsak a fekete-sárgáké volt.

A két csapat legutóbbi, március 30-án lejátszott összecsapásán a BVB ugyanis meglepetést tudott okozni: Karim Adeyemi már a 10. percben meglepte a bajorokat, majd a hajrában Ryerson is betalált Sven Ulreich kapujába, így a vendégek 2–0-ra győztek.

2023/2024-ben sok sebből vérzett a Bayern, amely végül 18 ponttal elmaradva a bajnok Leverkusentől és eggyel a második Stuttgarttól csak bronzérmes lett; ilyen „gyenge” eredményre 2010/2011-ben volt utoljára példa.

Más kérdés, hogy lehet-e abból a meccsből messzemenő következtetéseket levonni, hiszen a müncheniek alsóhangon egy, de inkább két sebességfokozattal feljebb kapcsoltak erre az idényre, igaz, a BVB pedig főleg hazai környezetben félelmetes.

Ezért is lesz méltó a szombati találkozóra a szuperrangadó kifejezés.