Mi a baj a karácsonyi dalokkal?

2022-ben érkezett az a megmosolyogtató hír, hogy Tomas Mazetti és felesége, Hannah úgy döntöttek, megveszik a Wham! zenekar Last Christmas című dalának jogait. A házaspár mesterterve az volt, hogy a jogok birtokában egyszerűen betiltják a számot azzal, hogy nem adják oda egyetlen rádiónak és streamingszolgáltatónak sem. Az ok: Hannah egy kávézóban dolgozott, ahol a tulaj saját karácsonyi playlistjét hallgatta emiatt heteken keresztül, amin kiemelten sokszor szólalt meg George Michael zenekarának klasszikusa. Hannah elmondása szerint embertelen kínként élte meg ezt egy idő után, hiszen napi akár száz lejátszást is jelentett ez. Olyan nagyon komolyan nem gondolhatták persze, de azért erős jel, hogy 23 millió forintnyi összeget sikerült begyűjteni közösségi adományozásból erre a célra, ami jól hangzik, de a Last Christmas nagyjából 9,1 milliárd forintnyi fontot ér.

A történettel magyarok tömegei tudnak azonosulni. E cikk szerzője például Budapest belvárosában, a szebb napokon csak Deák Ferenc utca névre hallgató Fashion Street felett lakik, ahol a jószándékú bolttulajdonosok közös produkciójának köszönhetően már novembertől hallhatja azt a nagyjából 15 dalt, amit a karácsonyi hangulat elérésének érdekében a villanyoszlopokra tett hangszórókból szól. Köztük van a Last Christmas is, de van mellette tényleg minden. A Mazetti családnak egyszerűen igaza van: be kéne tiltani az egészet, és az embereket kényszeríteni arra, hogy Slayert, de minimum Snoop Dogg karácsonyi dalát hallgassák. Ezt itt:

A karácsonyi dalok iránti tömeges ellenszenvet a tudomány is észrevette: a bostoni Berklee Zeneművészeti Főiskola egyik tanulója 2023-ban széles körben próbálta megfejteni, mi lehet az oka annak, ha valaki kevéssé rajong az ötszázhatvanhétezredik All I Want for Christmas is You-ért, többek közt dalszerző professzorokkal beszélgetve. Mint kiderült, főleg négy ok lehet emögött.

Nincs menekvés

Kat Reinhert professzor szerint a választás hiánya nagy baj: ha bemegyünk az üzletekbe, reklámblokkot nézünk a tévében vagy bekapcsoljuk a rádiót, ezek a dalok fognak szólni, egyszerűen nem lehet megúszni. A túltelítettséggel elég nehéz mit kezdeni.

Nem mindenkinek ez az év legjobb időszaka

Az sem kizárt, hogy egyszerűen nem jók a karácsonyi emlékeink. És ehhez nem kell feltétlenül rossz gyerekkor, egyszerűen  eszünkbe jut a dalokról az időszak, amikor borzasztóan sokat kell dolgozni, egy vagyont költünk ajándékokra, amiknek nem is fognak igazán örülni, vagy csak felidézzük, ahogy pár éve ebben az időszakban dobott ki a nőnk/pasink. Mivel ezek a dalok most már tényleg nagyon régen nem változnak, garantáltan visszatérnek minden évben, emlékeztetve minket kisiklott életünkre.

A tökéletlenség

A karácsonyi dalok az esetek nagy részében a tökéletességről szólnak. Szépen megterített asztal, makulátlan ruhák, boldog család. Aztán ezzel kontrasztban látjuk a valóságot: a tönkrement bejglit, a halászlébe áztatott fehér ingeket, az asztalnál veszekedő családot. A dalok által képviselt világ és a valóság közt egyszerűen túl nagy a szakadék.

A karácsonyi dalok szomorúak!

Persze nem mindegyik, de a legnagyobb klasszikusok közül meglepően sok szól arról, hogy valaki hazavágyik, John Lennon egyensen a háború borzalmaira húzta fel az ünnepi slágerét. Kat Reinhert szerint eleve túl gyakran íródnak mollban ezek a dalok, ami miatt még akkor is szomorú hangulata lesz az egésznek, ha kivételesen minden tökéletes. De csak hogy jót is mondjuk, a professzor ajánlott is dalt, ami kiugrik ebből, ez itt az! Azért ha a szívünkre tesszük a kezünket, ez sem az az őrült nagy eltérés.

És azért elmondanánk, nem véltelenül írtuk meg ezt a cikket: szerda este ugyanis a MAX4-en láthat a témába vágó filmet, A kedvenc karácsonyi dalomat, amiben egy tehetséges dalszerű szakmai és magánéleti kiteljesedését követhetjük nyomon, nagyon-nagyon karácsonyi hangulatban!