Az orvos, aki jött, látott és győzött

A kórházsorozatok között kiemelkedő a Doktor Murphy, vagy eredeti címén The Good Doctor. Ugyanis főszereplője nem egy elképesztően sármos és jóképű orvos, aki után bomlanak a nővérek, hanem egy, a zsenialitás határát súroló fiatalember, Dr. Shaun Murphy. A jó doktor ugyanis az autizmus spektrumon helyezkedik el. Manapság az autizmusról szóló filmekben és sorozatokban sokszor olyan zseniket mutatnak be, akiknek az autizmus különleges képességeket ad – mint ebben az esetben is. Ez persze jó dolog, de könnyen elfelejtjük, hogy nem minden autista zseni. Sokan vannak, akiknek sokkal nagyobb nehézségeik vannak a mindennapi életben, és nem tudnak úgy kommunikálni, mint egy orvos, sőt, vannak akik nem is beszélnek. Ettől függetlenül nagyon jó dolog, hogy az ABC bevállalta a sorozatot, mert megmutatja, hogy jóval színesebb a világ, mint sokan gondolják, és talán érzékenyíti az embereket. A történet középpontja ugye Shaun Murphy (Freddie Highmore), az autista és savant-szindrómás fiatal sebész, aki egy tekintélyes kórház sebészeti osztályán helyezkedik el. Shaun egyedül van a világban, és képtelen személyes kapcsolatot teremteni a körülötte élőkkel (azért lesznek kivételek!), rendkívüli orvosi adottságait arra használja, hogy életeket mentsen, és szembeszálljon kollégái szkepticizmusával.

Ő Dr. Shaun Murphy

A sorozatot érintettek is nézik, egyikük, így fogalmazta meg, milyennek érezte a sorozatot: „Freddie Highmore alakítja Dr. Shaun Murphy-t, egy feltörekvő sebészt, aki történetesen autista és savant szindrómás. Ezt a szerepet bárkinek nagyon nehéz eljátszania, tekintve, hogy az autizmus spektruma mennyire széles. A spektrumon lévő karakterek meghatározására tett kísérletekben nem létezik egyféle méret. Az elmúlt évek listáján olyan karakterek szerepelnek, mint Walter Hill a Örömzenében, Billy a Power Rangers-filmben, és Sam Gardener, a Netflix Több, mint normális című sorozatának magasan funkcionáló autista tinédzsere. A Doktor Murphy remekül mutatja be az autizmust. Freddie jól teljesít, számos olyan jellegzetességet mutat be, amelyek az autizmus diagnózissal együtt járhatnak. Ezek közé a jellemzők közé tartozik például a szociális ügyetlenség, a szemkontaktus hiánya, stresszhelyzetekben a kezével játszik stb. Ez utóbbit a mai napig csinálom felnőttként. Érdekes lesz látni, hogyan fejlődik a karaktere az évad során.” – írta egy érintett a sorozat indulásakor.

A csapat

Nálunk, a MAX4-en épp a II. évad eleje megy, minden hétköznap 12:50-től lehet megnézni, és bár úgy tűnhet, nem maradt le semmiről, hiszen a kórházas sorozatoknál megszokott módon mennek a dolgok: a betegek kezelése, és Dr. Murphy elképesztő diagnosztikai képességei mellett a dolgozók magánéletét is megismerhetjük, amibe igen könnyű belerázódni. Egyébként összesen 7 évadon át tart a sorozat. Aztán már csak abbahagyni lesz nehéz!