Ünnepeljük a fényt az Álomhotelben!

Ma délután 17 órakor kezdődik az Álomhotel India című epizódja a STORY4-en, amelynek történetét ezúttal a Diwali, vagyis a híres indiai fényünnep keretezi. Dorothea von Siethoff, a Siethoff-szállodalánc vezetője és India elkötelezett rajongója úgy dönt, hogy egyik hotelében egy hagyományos indiai fényünnepet, azaz Diwalit fog rendezni. Illetve rendeztetni, a lebonyolítást ugyanis unokaöccsére, Marcus Winterre bízza, aki a kötelezettségein túl, jó szokásához híven egy sor magánéleti krízisbe is belekeveredik.

Markusnak ugyanis nemcsak a maharadzsát kell meggyőznie, hogy vegyen részt az eseményen, sőt áldja is meg azt, hanem egy régi ismerős, Shandro szerelmi életébe is bele kell avatkoznia, miután megtudja, hogy a herceg a neki szánt indiai nő helyett a szálloda egyik alkalmazottjával, Nadinnal esett szerelembe. Persze Shandrón kívül a többi vendég is kínlódik a saját bajaival, de hálistennek SuperMarcus mindig ott terem, hogy megoldást kínáljon: a házaspárnak, akik nem találják a közös hangot (egyikük a megszokott mallorcai nyaralások kényelmét hiányolja, míg a másik egy helyi gurucsoporthoz csatlakozik), vagy azoknak, akiknek a nyaralását a férj eltitkolt munkanélkülisége keseríti meg. A szálak mindenesetre egy közös pontban, a fényünnepen érnek össze végül.

Csak hogy tisztában legyünk azzal, mi is készülődik itt: a Diwali egy ötnapos hindu ünnep, amelyet az indiai naptár szerinti Kartik hónap újholdas éjszakáján tartanak, jellemzően október vége és november közepe között. A legelterjedtebb mitológiai történet szerint ezen a napon tért haza Ráma herceg a száműzetése után, miután legyőzte a démonkirályt, Rávanát. A legenda szerint a város lakói mécsesekkel világították ki számára az utat – innen ered a fény és a sötétség motívuma, amely a mai napig is az ünnep egyik legfontosabb jelképének számít. A Diwali ugyanakkor nemcsak a jó győzelméről szól, hanem Lakshmi istennő tiszteletéről is, aki a jólét, a gazdagság és a harmónia megtestesítője. A hagyomány szerint Lakshmi csak a tiszta és rendezett otthonokba tér be, ezért az emberek ilyenkor nagytakarítást végeznek, színes díszeket és rangolikat (természetes eredetű anyagokból készített díszek, mint például ezek) készítenek, mécseseket gyújtanak, édességeket osztanak szét, és ajándékokat adnak egymásnak – és így válik a fény egyszerre spirituális, társasági és ünnepi elemmé.

De a Diwalit nemcsak a hinduk ünneplik: a dzsainák például Mahávíra, vallásuk nagy tanítójának megvilágosodására emlékeznek, míg a szikhek számára Hargobind Singh guru börtönből való kiszabadulása kötődik ehhez a naphoz. A nepáli buddhisták (főleg a Newar közösség) szintén ünneplik, ugyan más szertartásokkal, de hasonló jelentéssel. A Diwali ráadásul társadalmi szempontból is kiemelkedő eseménynek számít: sokaknak ez az év legfontosabb ünnepe, amely összeköti a vallást, a családi életet és a közösséget, az üzleti világban a kereskedők ilyenkor zárják le a régi pénzügyi évet és nyitják meg az újat, a nagyvárosokban hatalmas tűzijátékokkal ünnepelnek, a falvakban és kisvárosokban pedig a lámpások, illatok és házi édességek adják meg az alaphangulatot.

Az Álomhotel sorozat tulajdonképpen a népszerű Álomhajó testvérprodukciója, csak itt nem egy óceánjárón, hanem egy luxusszállodában zajlanak az események. Az epizódokban mindig más ország és más vendégek kerülnek előtérbe, de Markus Winter állandó szereplőként igyekszik mindenkit eligazítani az életében – legyen szó helyismereti kérdésekről, párkapcsolati válságokról, vagy egyéb magánéleti elakadásokról. Az indiai rész egyik különlegessége, hogy a kulturális háttér – ez esetben a Diwali – sokkal nagyobb hangsúlyt kap, mint más epizódokban, így azoknak is érdekes lehet, akiket a romantikus szálakon túl a helyi hagyományok is érdekelnek.