Hova vezetne az, ha megtörténne minden, amire vágyunk?

Viszonylag gyakori gondolatkísérlet azzal eljátszadozni, hogy mi történne velünk, ha egy távoli galaxis létformái egyszer csak szembesülnének valamelyik üzenetünkkel, vagy más módon szereznének tudomást a létezésünkről. Az én elméletem, hogy a nagy büdös semmi, mert ez már valószínűleg megtörtént, és mégsem járnak idegenek Zalakarosra, főszezon ide vagy oda.

Hálistennek Terry Jonesnak, a Monty Python-csoport tagjának ennél sokkal eredetibb ötlete támadt a témában, amiből a Megtehetek bármit című film (július 3, csütörtök, 21:50, FILM4) lett. Kiindulópontunk, hogy a világegyetemben van egy intergalaktikus tanács, amely elfog egy űrszondát, rajta az emberiség üzenetével. Két lehetőséget látnak maguk előtt a kis csápos szemeikkel: vagy bevesznek minket a buliba, vagy érdemtelenként elpusztítanak. A döntés azonban nem egyszerű, így hát azt megkönnyítendő találomra kiválasztanak egy illetőt a bolygónkon, és korlátlan hatalommal ruházzák fel, így tíz napig megtehet bármit. Ha gonoszságra használja a képességét, akkor a Földnek kampec, ha jóra, akkor akármilyen is a kebelük, ráölelnek minket globalice.

Választásuk egy Neil Clarke nevű londoni tanárra (Simon Pegg) esik, akire rá is fér a feltuningolás, mert egyfelől a főnöke igen gonosz, másfelől eléggé odavan a szép szomszédnőért, Catherine-ért (Kate Beckinsale). Annyira a munkája sem teszi boldoggá, szóval sajnálatos módon az első kívánsága, ami teljesül, az az, hogy bár esne rá egy komplett űrnaszád ezekre a büdös kölykökre. Neil kénytelen eztán szembenézni azzal, hogy mindenre és bármire képes, amikor pedig bűntudattól sújtva azt kéri, hogy aki az iménti incidensben elhunyt, éljen újra, már a zombihordával is kezdenie kell valamit.

A sztori megalkotásából a Monty Python tagsága is kivette a részét, szóval valószínűleg el tudják képzelni, milyen abszurd és szürreális eseménysorozattá fokozódik az az ártatlan alaphelyzet, hogy Neil kívánságai valóra válnak. Az egyik legaranyosabb dolog, hogy azt kéri, tudjon beszélni a kutyája, Dennis – na ebből is lesznek bonyodalmak, viszont legalább érthetővé teszi, hogy Jones miért kutyát írt a főhősnek a forgatókönyvbe: mert egy macska nem azt óbégatná a gazdájának, hogy szeretlek, hanem azt, hogy adj enni, meg hogy mit képzelsz, esetleg tojok rá.

A sztoriban aztán adódik még szerelem, globális, gazdasági, ökológiai és egyéb természetű összefüggések hirtelen megértése tapasztalás által – és rettenetesen sok röhögés. Ki ne hagyják csütörtök este!