Magyarok a Bundesligában, mit várhatunk az új szezonban?

A világ kiemelt versenysorozatai közül egyértelműen a Bundesliga a leginkább „magyar” bajnokság, hisz több honfitársunkért is izgulhatunk hétről-hétre, a 2021/22-es szezonban immár kizárólag az ARÉNA4 műsorán. Jelen cikkben pedig épp ezek a labdarúgók kerülnek középpontba, mit várhatunk egyéni szinten az adott játékosoktól az idei évben.

Sallai Roland – szélső támadó, Freiburg

Jonas Güttler/picture alliance via Getty Images

A magyar akadémia rendszer egyetlen, nemzetközi karrierre alkalmas kineveltje 2018 szeptemberében mutatkozhatott be a Bundesligában, első két éve még inkább az akklimatizálódásról szólt, tavaly azonban megmutatta, hogy a pálya jobb oldaláról indulva a legmagasabb szinten is gyors, agilis, gólveszélyes játékos, idén pedig jó esetben a Freiburg legnagyobb erősségévé léphet elő. 2020/21-ben többször is sérülések hátráltatták, ám így is 28 mérkőzésen lépett pályára (22 alkalommal kezdőként), melyeken 8 gól és 6 gólpassz fűződik a nevéhez. Idén a legfontosabb cél, hogy egészséges tudjon maradni, végig elérhető legyen, ha ezt tudja kombinálni tavalyi formájával, a határ a csillagos ég. A 24 éves játékos számára vízválasztó lehet ez a szezon, az EB-n egyértelműen látszott, hogy fel tud pörögni az elit ellenfelek szintjére, ha ezt konzisztensen tudja hozni a Bayern, Dortmund, Lipcse ellen is, a következő szezont egy még magasabban jegyzett klubnál kezdheti.
Jóslat: 2400 játékperc, 10 gól, 12 gólpassz

Szalai Ádám – középcsatár, Mainz

Torsten Silz/picture alliance via Getty Images

A magyar válogatott csapatkapitánya 2010 óta játszik a Bundesligában, Thomas Tuchel ekkor küldte először pályára a Mainz mezében, azóta eltelt 11 év és rajta kívül semelyik magyar játékos nem tudott ennyi időn keresztül megragadni egy-egy top ligában. Volt a Schalke, Hoffenheim és a Hannover játékosa is, végül 2019-ben tért vissza a Mainzhoz. Egyértelműen nem ő a kezdő csatár, ám a csapaton belüli, öltözőben hozott karaktere miatt rendkívül fontos láncszem, tavaly ugyan összetűzésbe került a vezetőséggel, a társai egyértelműen Szalai mellett álltak ki, így végül hosszabbításban egyeztek meg a felek. Kiegészítő játékosként továbbra is sokszor pályára léphet csereként, de ahogy a válogatottban, a klubjában sem feltétlenül a góljaival hívja fel magára a figyelmet, hanem a mezőnyben végzett munkája lehet rendkívül értékes.
Jóslat: 800 játékperc, 1 gól, 2 gólpassz

Gulácsi Péter – kapus, Leipzig

Martin Rose/Getty Images

A szisztematikusan, lépésről lépésre felépített munka mintapéldáját láthatjuk Gulácsi karrierjét átnézve, az MTK-s évek után Liverpoolban lett felnőtt játékos, 2013-tól pedig már a Red Bull csoport profija. Hat éve a Lipcse első számú kapusa, akár a másodosztályban, akár a Bundesligában, akár a Bajnokok Ligájában bizonyította, hogy minden szinten képes a konzisztens, klasszis teljesítményre, így évről-évre a liga egyik legjobb kapusaként van számon tartva. Nem véletlenül kereste több top-klub is, Gulácsi azonban marad, 2025-ig meghosszabbítva szerződését. Ez a pályán kívüli stabil építkezés is segítheti, hogy ott folytassa ahol abbahagyta egyértelműen az elit szintet várhatjuk tőle idén is.
Jóslat: 3060 játékperc, 14 kapott gól nélküli mérkőzés

Willi Orbán – középső védő, Leipzig

Ronny Hartmann/Getty Images

Gulácsihoz hasonlóan szintén 2015 focizik Lipcsében a honosított védőnk és hozhattak bármilyen edzőt, bármilyen fiatalabb konkurenciát, stabil, megbízható teljesítményt hozott a védelem közepén. Upamecano távozott, két, nem kevésbé tehetséges fiatallal pótolták (Gvardiol, Simakan) a rutin és a tapasztalat miatt azonban továbbra is Orbáné lehet az egyik középső védő posztja. A hátsó alakzat stabilizálása mellett fejjátékával az ellenfél kapujára is veszélyes, a sorozatos terhelés miatt talán többet fogják rotálni a megszokotthoz képest, az azonban szinte biztos, hogy idén is megkerülhetetlen láncszem lesz a Lipcse védelmében.
Jóslat: 2000 játékperc, 10 kapott gól nélküli mérkőzés, 2 gól

Szoboszlai Dominik – támadó középpályás, Leipzig

Angel Martinez/Getty Images

Az elmúlt évtizedek talán legnagyobb magyar tehetsége, ami pedig ennél is fontosabb, hogy kitartó munkával, szorgalommal Gulácsihoz hasonlóan lépésről lépésre építi a karrierjét, ez a megfelelő út, hogy világsztárrá válhasson. Nagy reményekkel érkezett a téli átigazolási időszakban, ám egy makacs sérülés miatt a teljes tavaszt, valamint az EB-t is ki kellett hagynia, az új szezon kezdetére viszont már 100%-os állapotban lehet, a bizalom egyik oldalon sem tört meg, ezt jelzi, hogy játék nélkül is egy évvel meghosszabbították Szoboszlai szerződését. A rendkívül sokoldalú, több poszton is bevethető támadó rövid szünet után újra együtt dolgozhat Jesse Marsch vezetőedzővel, ez garancia lehet arra, hogy mindig az optimális poszton, megfelelő rendszerben fejlődhet tovább – remélhetőleg a vállára véve a Lipcse támadójátékát is. A konkurencia óriási a középpályán, az ilyen típusú versenyhelyzetek viszont a legjobbat hozhatják ki belőle, így a Salzburgoz hasonlóan itt sem várhatunk mást, minthogy a legfontosabb meccseken is hozza az extra teljesítményt.
Jóslat: 2200 játékperc, 8 gól, 14 gólpassz

Novothny Soma – középcsatár, Bochum

Tim Rehbein/picture alliance via Getty Images

A Napoliban nevelkedő csatár számára nem ismeretlen fogalom a kihívás, karrierje folyamán folyamatosan feljebb és feljebb szeretett volna lépni, olasz csapatai után megfordult Diósgyőrben és Újpesten is, majd egy dél-koreai kaland után 2020-ban az akkor még másodosztályú Bochumhoz igazolt. Itt ugyan egyértelműen csak epizódszereplő volt tavaly, a nyilatkozatok és beszámolók alapján viszont nem kényelmesedett el és mindent megtesz a minél több játékpercért. Sajnos ez a Bundesliga talán leggyengébb csapatában is komoly kihívás lesz, az mindenesetre biztató, hogy felkészülési meccsen a Dortmund ellen is eredményes tudott lenni.
Jóslat: 300 játékperc, 1 gól

+ 1 Dárdai család – Hertha

Filip Singer – Pool/Getty Images

Dárdai Pál újra megmentette a Herthát, a vezetőséggel is sikerült megállapodni, így remélhetőleg az új szezonban már a szervezett építkezését is láthatjuk, nem csak a tűzoltást. A felnőtt csapat edzőjeként gyakran került méltatlan helyzetbe, nem feltétlenül adtak meg neki minden lehetőséget, anyagai, játékosszakmai szempontból, amennyiben ez idén változni fog, úgy szinte biztosan nem a kiesés elől kell menekülnie a fővárosi csapatnak. Fontos szerepe lehet ebben Dárdai Mártonnak is, a család középső fia már tavaly bemutatkozhatott a legmagasabb szinten és egyáltalán nem okozott csalódást, sőt! Boyata sérült, Torunarigha az olimpiáról tér vissza, így szinte biztosan Dárdaival a kezdőben láthatjuk a Herthát már az első fordulóban, onnantól pedig már csak rajta múlik, hogy mennyire tud megragadni, a beszámolók szerint őrült ütemben fejlődik, így valószínűleg nem kell féltenünk. Disclaimer: egyelőre nagyobb eséllyel lesz német válogatott, mint magyar.

Augusztus 13-tól tehát indul Bundesliga, kizárólag az ARÉNA4 műsorán, remélhetőleg minél több magyar sikerrel.