Patinás angol klubok az alvégen

A válogatott mérkőzések miatt egy kis ideig szünetel az európai labdarúgó-bajnokságok többsége, de azért teljesen nem állt meg az élet klubszinten az öreg kontinensen. Angliában például az alsóbb (a Championship alatti) osztályokban teljes fordulót rendeztek a hétvégén, ebből adott ízelítőt a Match4 a League One, azaz a harmadosztály egyik rangadóját közvetítette. Ennek apropóján azt vizsgáltuk meg, milyen patinás, akár sokszoros angol bajnok csapatokat találunk a második vonaltól lefelé. Bőven vannak ilyenek.

Ha az ember egy mediterrán üdülőhelyre téved, legyen szó akár Spanyolországról, Ciprusról vagy mondjuk Görögországról, előbb-utóbb jó eséllyel fut bele klasszikus angol pubokba, ahol szinte minden este élő fociközvetítések zajlanak árgus szemekkel a képernyőre tapadó, de közben sört vedelő angolok előtt. Majd’ húsz évvel ezelőtt történt Kósz szigetén, hogy felfigyeltem több tucat angol fickóra, aki éppen egy negyedosztályú bajnokit néztek. A kérdésemre, miszerint nem kikapcsolódni, szórakozni érkeztek-e ők is oda, egyikük nemes egyszerűséggel azt válaszolta: ők nem nagyon tudnak jobb szórakozást az angol focinál még a szabadságuk alatt sem, legyen szó akárhányadik osztályról, nem az a lényeg. Márpedig az Egyesült Királyságban az ötödik ligáig bezárólag rendszeresek az élő közvetítések, igen komoly nézettséggel.

1938: Ipswich Town (Suffolk) football club players have a meeting to discuss tactics. (Photo by London Express/Getty Images)

Amellett, hogy egyébként a League One (harmadosztály) és a League Two (negyedosztály) még profi bajnokságnak számít, a Championshipet is lebonyolító English Football League (EFL) szervezésében működő alacsonyabb ligákban számos komoly hagyományokkal bíró, egykor szebb napokat látott csapatot találunk.

A League One-ban mindenképpen ilyennek számít a legendás Ipswich Town. A jelenleg a második, feljutó helyen álló suffolki együttes a 60-as, 70-es, illetve korai 80-as években élte fénykorát. 1962-ben az angol válogatottat is megjárt ikonikus gólvágó, Ray Crawford vezérletével az első osztályban szerzett bajnoki címet, később ezt két ezüstérem, illetve 1978-ban FA-kupa-győzelem követte. Sőt, az Ipswich még európai kupát is nyert: 1981-ben az UEFA-kupát hódította el, a döntőben a holland AZ Alkmaart legyőzve. A „Traktoros Fiúk” (ez az egyik legismertebb becenevük) 2001/2002-ben jártak utoljára a Premier League-ben, 2019 óta pedig a harmadosztályban sínylődnek.

Néhány hónapja ez a helyzet Derbyshire egykori büszkeségével, a Derby Countyval is. Az 1972-ben és 75-ben bajnok Kosok a közelmúltban csődközeli állapotba kerültek, és az állandó bizonytalanság, no meg a tavalyi 21 pontos levonás azt eredményezte, hogy 14 évvel a mindmáig utolsó Premier League-szezonjuk után a Championshiptől is el kellett búcsúzniuk. A bajnoki aranyak mellett egyszeres FA-kupa- és egyszeres Charity Shield-győztes Derby esetében egyelőre az anyagi stabilitás megteremtése a cél, és a szezon igencsak vegyes eredményei is azt mutatják, hogy az azonnali visszakerülés a második ligába távol áll a realitásoktól.

Fans look on as Derby County Football Club team captain Jack Nicholas (1910 – 1977) walks down the steps from the royal box holding the Football Association trophy after winning the FA Cup Final match against Charlton Athletic Football Club on 27th April 1946 at Wembley Stadium in London, United Kingdom. Derby County won the game 4-1 . (Photo by Fox Photos/Hulton Archive/Getty Images).

Akad a League One mezőnyében egy négyszeres angol bajnok is, a Sheffield Wednesday. A Baglyok 1902 és 1930 között szerezték aranyérmeiket az élvonalban, emellett háromszor hódították el az FA-kupát, egyszer a Ligakupát, egyszer pedig a Charity Shieldet. Az egyik legősibb albioni klubnak számító, 1867-ben alapított sheffieldiek történetük nagy részét az első osztályban töltötték, még 1984 és 2000 között is egy szezon kivételével végig a legmagasabb szinten küzdöttek, de aztán elindult a mélyrepülés. A Wednesday is jelentős anyagi problémákkal nézett szembe az elmúlt években, ezért is esett ki 2021-ben a Championshipből, és bár az egyik esélyes a feljutásra, a sűrű mezőnyben semmire sincs garancia.

Talán már a fiatalabb szurkolók is emlékeznek a Portsmouth csapatára. No, nem a két bajnoki címe kapcsán, hiszen azokat 1949-ben és 1950-ben szerezte a kikötővárosi együttes, hanem mert 2003 és 2010 között a Premier League-ben vitézkedett, ebben az időszakban egyszer még az európai kupaporondon is megmutatta magát. Többek között Nwankwo Kanu és Peter Crouch is a gárda sztárjai közé tartozott akkoriban. Csakhogy az elmúlt bő évtizedben még az is előfordult, hogy a negyedosztályig zuhant, 2012 óta még a Championship is csak vágyálomnak számít a Pompeynek. 

Szintén viszonylag hamar tűnt el, ha nem is a süllyesztőben, de az alsóbb régiókban a Bolton Wanderers. A négyszeres FA-kupa-győztes együttes 2001-2012-ig folyamatosan a Premier League-ben volt érdekelt, kétszer is UEFA-kupa-indulást érően szerepelt, és hosszú éveken át magyar légiósa is volt a jelenleg a Ferencváros kötelékébe tartozó Bogdán Ádám személyében. Tíz évvel ezelőtt aztán jött a kiesés, sőt egy szezon (2020/21) erejéig a negyedik vonalat is megjárta a csapat. 

A League One mezőnyében találhatjuk a patinás, egyaránt korábbi FA-kupa-győztes Barnsleyt, illetve a Charltont is. Ezeknek a kluboknak a szurkolói is többet érdemelnének a harmadik ligánál.

British soccer team Notts County FC, UK, 18th August 1965. (Photo by Brownlow/Daily Express/Hulton Archive/Getty Images)

A League Two-ból, vagyis a negyedosztályból két csapatot érdemes kiemelni. A Bradford City 1999 és 2001 között ott volt a Premier League-ben, nem mellesleg 1911-ben elhódította az FA-kupát. Az AFC Wimbledon története pedig azért érdekes, mert annak a Wimbledon FC-nek a szurkolói alapították, amely a fénykorát a 80-as évek közepétől az ezredfordulóig élte (1988-ban FA-kupát is nyert). Ennek oka pedig az volt, hogy a csőd szélére került klubot az angol szövetség a Wimbledontól mintegy 100 kilométerre található Milton Keynesben engedte tovább működni, ez pedig nem nyerte el a drukkerek tetszését. Az AFCW 2002 óta a kilencedik (!) ligából jutott el a League One-ig, vagyis összesen hat feljutást ünnepelhetett.

Végezetül néhány szót arról a klubról, amely ugyan csak a National League-ben (ötödosztály) vegetál, de futballtörténelmi jelentőségű egyesület: a Notts County a világ legrégebbi, ma is működő professzionális labdarúgócsapata. 1862-ben alapították, 1888-ban a Football League 12 alapítójának egyike volt, hat évvel később pedig FA-kupát nyertek. 1992-ben még az angol első osztályban szerepelt, de a városi rivális Nottingham Foresthez képest jóval szerényebb körülmények között működő együttes 2019, a League Two-ból történt kiesés óta távol van a profi ligáktól.