Vasárnap délben kisorsolták a 2024-es Labdarúgó-Európa-bajnokság selejtezős csoportjait – a frankfurti eseményeket egyébként élőben közvetítettük az ARENA4-en, online szöveges tudósításunk itt olvasható róla. Magyarország válogatottját az első kalapból húzták ki, Szerbiát, Montenegrót, Bulgáriát és Litvániát kapta ellenfélnek a G-csoportban.
Sajnos mindannyian tudjuk, attól még, hogy a magyar csapatot húzták az első kalapból, nem egyenlő azzal, hogy játszi könnyedséggel jutnánk tovább vagy garantált lenne az EB-t érő első két hely valamelyike. Ugyanakkor tény, nagyon régóta, netalántán soha nem volt még ennyire jó esélyünk az egyenes ági kvalifikációra.
Feltételezhetően a másodikként kisorsolt Szerbiával leszünk a legnagyobb versenyben a csoport megnyeréséért. A kijutás szempontjából az első, második hely nem oszt, nem szoroz, viszont a csoportelsőség a későbbiekben, az EB-kalapbeosztásnál számítani fog – és nem mindegy, hogy ismét a Németország-Franciaország-Portugália hármas mellé kerülünk, vagy valamelyik helyett mondjuk megkapjuk Észak-Macedóniát (ha újra kijut).
Déli szomszédjaink, a szerbek a keret értéke tekintetében erősebbek nálunk, ami játékosállományukat elnézve nem meglepő. A fiatal csatár, Dusan Vlahovic a Juventus gólvágója (idén nyolc olasz bajnokin ötször talált be), 85 millió eurójával ő a legértékesebb a 330 milliós együttesből – az egész magyar válogatott 92 milliót ér. Rajta kívül vannak még hangzatos nevek, Aleksandar Mitrovic például a Nemzetek Ligájában is remekelt, csapatkapitányként igazi vezér. Luka Jovic korábban a Real Madridnál is megfordult, most a Fiorentinát erősíti; Sergej Milinkovic-Savic évek óta a Lazio alapembere; Filip Kostic pedig Vlahovichoz hasonlóan a Juvénál szerepel – lesz kire figyeljünk bőven.
Márciusban már a saját bőrünkön tapasztalhattuk, milyen potenciál van a szerbekben, akkor 1-0-ra vertek meg minket a Puskás Arénában. Ha valamivel korábbra tekintünk, az NL előző kiírásában is találkoztunk, sőt Belgrádban mi nyertünk 1-0-ra, itthon akkor sem jött össze a győzelem, az a meccs 1-1 lett. Szerbia akkor még éppenhogy bennmaradt a B-ligában, de a mögöttünk hagyott idényben már feljutott az A-ba, megelőzve Norvégiát, Szlovéniát, illetve Svédországot.
Hasonló futballkultúrából érkezik a harmadik kalapos Montenegró is, akikkel Marco Rossi tanítványai egy barátságos mérkőzésen találkoztak utoljára – Podgoricában előnyről buktunk 2-1-re. Abból a vereségből azonban nem érdemes kiindulva, egyrészt mert nem volt tétje, másrészt mert kétségtelenül sokat fejlődött azóta nemzeti csapatunk. A montenegróiak papíron 55 millió eurót érnek, két játékosuk neve csenghet ismerősen. Egyikőjük az Atlético Madrid védője, Stefan Savic, aki anno még Bajnokok Ligája-döntőig is eljutott a blancókkal; másikuk a Hertha rutinos támadója, Stevan Jovetic. A magyar bajnokságban is szerepel válogatott játékosuk, az újonc Kecskemét csatára, Uros Djuranovic.
A szlávok közelmúltbeli eredményeitől azért nem kell elájuljunk, a Nemzetek Ligájában az utolsó fordulóig benne volt, kiesnek a B-divízióból; végül Romániát jobb egymás elleni mérlegük miatt előzték meg a pont bennmaradó harmadik helyen.
Négy ellenfelünk közül Bulgáriáról lehetnek a legszebb friss emlékeink, hiszen a 2020-es Eb-pótselejtezőn első körben Szófiában játszottunk – és nyertünk 3-1-re. A bolgárok azóta se váltották meg a világot, az idei NL-szezonban a C-ligában szerepeltek. Néhol több, néhol kevesebb sikerrel – a kieső Gibraltárhoz közelebb zártak, mint a feljutó Grúziához, de azért a C4 csoport második helye meglett nekik.
A 20 millió euróra becsült bolgár keretben hiába keresünk, nem igazán találunk nagy klasszisokat. Topligás klubban csak ketten vannak a keretből: Petko Hristov epizódszereplő az olasz Speziában, Ilia Gruevre ellenben rendszeresen számítanak a német Bundesligába idén feljutó Werder Bremennél. Ugyanakkor itt is bukkanhatunk NB I-es játékosra, Yanis Karabelyov harmadik éve a Kisvárda középpályása.
Az ötödik kalapból érkezett a G-csoport utolsó tagja, Litvánia. A balti állam együttesével már bő hét éve nem futottunk össze, de akkor is csupán felkészülési mérkőzésen, amikor Dárdai Pál vezetésével 4-0-ra győztünk. A litvánok azóta se léptek sokat előre, nemrégiben kiestek a Nemzetek Ligája utolsó, D-divíziójába, miután még Feröert se tudták megelőzni a C1 jelű négyesben.
Litvánia ellen ráadásul azért is blama lenne pontot veszíteni, mert a piaci becsléseket nézve az egész játékosállományuk kevesebbet ér, mint a nálunk épphogy top5-ös értékű Gulácsi Péteré (hat millió euró szemben a nyolc millióval . Az első számú litván futballista Arvydas Novikovas, a török másodosztályú Samsunsporban szerepel – egy ilyen csapat ellen a magyar válogatottnak oda-vissza kötelező a három pont.
Az Európa-bajnokság selejtezői jövő év márciusában kezdődnek, a Network4-en több meccset is adunk majd a sorozatból.