Japán elleni 2-1-es veresége és a Spanyolországgal játszott 1-1-es döntetlen után úgy lépett pályára Costa Rica ellen Németország, hogy ha győz, még továbbjuthat: arra volt szükség a sikerhez, hogy a csoport másik meccsén Japán lehetőleg ne verje meg a spanyolokat, azzal ugyanis a németektől hatalmas arányú győzelemre lett volna szükség. Így festett csütörtökön, a mérkőzések kezdetekor az E-csoport állása:
- 1. Spanyolország, 4 pont, 8-1-es gólkülönbség;
- 2. Japán, 3 pont, 2-2;
- 3. Costa Rica, 3 pont, 1-7;
- 4. Németország, 1 pont, 2-3.
Egyértelmű volt, hogy ha Japán legyőzi Spanyolországot, a németek bajba kerülhetnek, vagy legalábbis nagyon meg kell szórniuk nekik is Costa Ricát, hogy jobb legyen – az azonos pontszámnál döntő – gólkülönbségük a spanyolokkal szemben.
A két meccs hasonlóan indult, a spanyolok Japán, a németek Costa Rica ellen szereztek már 10 perc után vezetést, tiszta sor, ha mindkettő nyer, spanyol-német sorrendben továbbmennek. Szünetben 1-0-ra vezetett mindkettő.
Csakhogy a spanyol meccs a második félidő elején – német szempontból – nagyon rossz fordulatot vett: Japán hat percen belül fordított. Előbb Doan távoli lövését védte be Unai Simon kapus, majd három perc múlva Tanaka térdelte közelről az üres kapuba a labdát, amit Mitoma az alapvonalról kanalazott vissza neki.
A második találatot ráadásul a videóbíró (VAR) adta meg, ugyanis szemre a labda már túlment az alapvonalon, amikor azt Mitoma becsúszva visszahúzta. A kameraképek is ilyesmit mutattak, bár
perdöntő egyik sem lehetett, ugyanis egyik sem volt vonalban.
A VAR aztán több percnyi várakozás után jelezte a játékvezetőnek, hogy a gól szabályos, így japán vezetett 2-1-re.
Németországnak két menekülőútja maradt:
vagy megszórja Costa Ricát, és lő még hét gólt,
hogy jobb legyen a gólkülönbsége a 9-3-as gólkülönbséggel álló spanyolokénál,
vagy reménykedik abban, hogy a spanyolok kiegyenlítenek,
ezzel visszalökik 4 pontra és 4-4-es gólkülönbségre Japánt, és akkor elég még egy gólt rúgniuk a németeknek Costa Ricának – a kétgólos győzelemmel, 4 ponttal és 4-3-as gólkülönbséggel továbbcsusszannak a spanyolok mögött csoportmásodikként.
Végül az egyik német menekülőút bezárult, a másikat pedig nem sikerült megnyitni:
a spanyolok nem egyenlítettek, Japán 2-1-re győzött, míg Németország – drámai meccsen, fordítás és visszafordítás után – csak 4-2-re tudta legyőzni Costa Ricát.
Még öt gól hiányzott az előzéshez, 9-2-re kellett volna győzniük.
Japán elsőként, Spanyolország másodikként jutott tovább, Németország csoportharmadikként kiesett.
Az E-csoport végeredménye:
- Japán, 6 pont, 4-3-as gólkülönbség;
- Spanyolország, 4 pont, 9-3;
- Németország, 4 pont, 6-5;
- Costa Rica, 3 pont.
A nyolcaddöntőben így Japán-Horvátország és Marokkó-Spanyolország mérkőzést rendeznek.
De bent volt, vagy sem?
A lefújás után a legfőbb téma természetesen a japán győztes gól volt, sokan tették fel a kérdést, miért nem mutatott a FIFA a tévéközvetítésben valamilyen perdöntő bizonyítékot arra, hogy a labda bent volt a gólpassz pillanatában, miközben már a leseket és a gólvonalon áthaladó/nem haladó labdákat is milliméter pontossággal tudják megítélni és megmutatni a képernyőn?
Valószínűleg azért, mert az alapvonalra nincs gólkamera, azt nem pásztázza kismillió kamera, mint a gólvonalat (az alapvonal két kapufa közti részét), illetve lehet, hogy a leseket megítélő, labdába helyezett chippel működő rendszer pedig szintén nem alkalmas az alapvonalon történtek megítélésére. Amit a VAR talán tehetett – hacsak nem állt a rendelkezésére olyan perdöntő kamera, aminek a képét még nem mutatták meg, vagy más technikai megoldás –, az a leseknél a világbajnokságig használt – de épp a szintén csütörtöki horvát-belgán egy leshelyzetnél újra látott – vonalazás: az egyik tévékamera készítette felvételen a labdához egy alapvonal felé tartó, arra merőleges, a labdát érintő vonalat húzva megállapítható, hogy a labda bent volt-e, vagy sem. Valahogy így:
Természetesen ez csak egy egyszerű, sebtiben készült házi megoldás, de már ebből is látszik,
hogy az érintő metszi az alapvonalat, vagyis a labda bent kellett hogy legyen.