Visszafogott transzferpiac a német, angol másodosztályban és Skóciában

Véget ért a téli átigazolási időszak az európai labdarúgó-bajnokságokban, ennek apropóján megnéztük, milyen mozgások voltak a Network4 sportcsatornái által közvetített pontvadászatokban. Elsőként a Bundesliga 2, a Championship és a skót Premiership fontosabb transzfereit vizsgáljuk meg.

Ahogy az általában lenni szokott, nem remegett meg a föld a német másodosztályban az átigazolási piacon, a mindig fegyelmezetten gazdálkodó klubok a jelenlegi gazdasági válság által is sújtott időszakban igencsak mérsékelt aktivitást mutattak.

A publikált, hivatalos adatok szerint mindössze három csapatnál szántak pénzt erősítésekre, és magyar szempontból örömtelinek mondható, hogy a január csúcstranszferét Németh András Hamburgba szerződése jelentette. A magyar válogatott támadóért 750 ezer eurót fizetett a feljutásra hajtó HSV a belga Genknek. A Hansa-városiak kölcsönvették még a Besiktas spanyol belső védőjét, Javi Monterót és a Köln balhátvédjét, Noah Katterbachot.

Németh András szintet lépett, döntésében a jövőbeni Bundesliga-szereplés is szerepet játszhatott (Photo: Hamburger SV twitter)

Ha nem is mélyen, de belenyúlt a pénztárcájába a tavalyi remek szereplés után jóval gyengébben, csak a középmezőnyben szerénykedő St. Pauli is: a Bolton angol szélsőjéért, Oladapo Afolayanért 600 ezer, a lengyel Radomiak brazil védőjéért, Mauridesért pedig 500 ezer eurót szurkoltak le.

A fentieken kívül még a sereghajtó Magdeburg fizetett némi aprópénzt, 300 ezer eurót a Rot-Weiss Essen belső védőjéért, Daniel Heberért.

Egy, az elmúlt három és fél évet Magyarországon töltő játékos is a Bundesliga 2-ben folytatja: a Karlsruhe az utolsó napon egyezett meg Budu Zivzivadze szerződtetése ügyében a Fehérvárral, így a korábban a piros-kékek mellett Mezőkövesden és Újpesten is futballozó georgiai válogatott támadó a KSC-ben folytatja. Arról, hogy itt történt-e pénzmozgás és mennyi, semmilyen információt nem árultak el a felek.

A megállapodások döntő többsége tehát kölcsönügylet volt, de ezek közt is kiemelhetjük a Nürnberg igazolásait: a kellemetlen meglepetésre a kiesés ellen küzdő frankok szinte minden poszton igyekeztek erősíteni, ennek jegyében magukhoz csábították Danny Blumot (APOEL Nicosia), Benjamin Gollert (Werder Bremen), Jannes Hornt (Bochum), Florian Flicket (Schalke) és a dán Peter Vindahl Jensent (AZ Alkmaar) is.

Érdekesség, hogy három klubnál, a Düsseldorfnál, a Hannovernél és a Heidenheimnél semmilyen változás nem történt a télen a keretekben.

Kölcsönből köcsönbe: (az angol) Aaron Ramsey ligán belül váltott (Photo: Getty Images)

A Championshipben – természetesen – jóval komolyabb mozgások voltak a mögöttünk hagyott hónapban, bár a spórolás az angol második ligában is valamennyire tetten érhető. A 24 együttes közül 16-tól lógó orral távoznának az adóellenőrök, ha az egyes transzfereket kellene górcső alá venniük, hiszen ezeknél a csapatoknál semmiféle pénzmozgás nem történt, bár kölcsönszerződésekben azért sehol sincs hiány.

A tél egyik szenzációját Harry Souttar Premier League-be igazolása jelentette. A világbajnokságon az ausztrál válogatottban remek teljesítményt nyújtó belső védő 15 millió fontot is megért a Leicester Citynek, vagyis eddigi csapata, a Stoke is jól járt az üzlettel. Annál is inkább, mert a transzfer bejelentése után szinte azonnal jelezték, hogy a megüresedő posztra kölcsönvették Axel Tuanzebét a Manchester Unitedtől.

Antoine Semenyo is osztályt lépett: a Bristol City ghánai támadójáért 9 millió fontot fizetett ki a Bournemouth míg szintén az élvonalban folytatja James Bree: a Luton Town jobbhátvédjéért mindössze 750 ezer fontot kellett fizetnie a sereghajtó Southamptonnak.

A nagynevű távozókhoz sorolhatjuk még a Norwich City középpályását, Todd Cantwellt is, aki immár a skót Rangers futballistája. Az ügylet részleteiről még a mindig jól értesült angol sajtó sem tudott tájékozódni, így az átigazolási összeget egyelőre homály fedi.

Ligán belüli transzfer volt a korábbi török és angol korosztályos válogatott Dan Barlaser átigazolása: 900 ezer fontért – Michael Carrick kifejezett kérésére – a Rotherhamtől a Middlesbrough csapatához került. Barlaser mellett kifogott még két nagy halat a klub: a nyárig északkeleten futballozik ugyanis az Aston Villa csatártehetsége, a szélvészgyors Cameron Archer és a szintén a birminghamiek kötelékébe tartozó, az ősszel a Norwichnál pallérozódó Aaron Ramsey – aki természetesen csak névrokona a Nice walesi klasszisának.

Nagyot húzott Carlos Corberán, a West Bromwich menedzsere is azzal, hogy Birminghambe csábította Nathaniel Chalobah-t a Fulhamtől és Marc Albrightont a Leicestertől.

A Norwich Citynél szokás szerint az azonnali visszajutást célozták meg a Premier League-be, ám mivel a Kanárik elég szenvedős őszt produkáltak, a Pukki-Sargent kettős számára konkurenciát teremtve kölcsönvették az Arsenal 19 éves brazil játékosát, Marquinhost. A Blackburnhöz kölcsönbe került – és így ugyancsak a feljutásért harcolhat – a Huddersfield hétszeres walesi válogatottja, Sorba Thomas.

Az érkezők oldalán a prímet Lyle Foster Burnley-be szerződése viszi. A kilencszeres dél-afrikai válogatott támadó személyében gólerős futballista érkezett a Championship listavezetőjéhez, egyértelműen már a feljutás utáni variációs lehetőségekre készülve, akiért 9,7 millió fontot fizettek ki a belga Westerlónak. A menedzsment amúgy is szorgalmas volt a csapat megerősítésekor, hiszen 2,5 millió euróért megszerezte a Djurgården svéd hátvédjét, Hjalmar Ekdalt, valamint a St. Truiden védőjét, Ameen Al-Dakhilt és a Swansea középcsatárát, Michael Obafemit is.

Itt érdemes megjegyezni, hogy a vb-n a holland válogatottban fontos gólokat szerző Wout Weghorst hivatalosan még mindig a Burnley futballistája, a Besiktasnál eltöltött fél év után azonban most januárban a Manchester United vette kölcsön. Az ezért járó 3 millió fontos díjon a két csapat fele-fele arányban osztozik.

Nem tétlenkedett a Watford sem, látható, mindent megtesznek a playoff-hely bebiztosításáért: Slaven Bilic együttese 7 millió fontért leigazolta a CF Montréaltól a vb-t is megjárt Ismaël Konét, aki az Év fiatal játékosa lett Kanadában, de João Ferreira (Benfica, 2 millió euró), Wesley Houdt (Anderlecht, 1,8 millió euró) és Ryan Porteous (Hibernian, 450 ezer euró) megszerzése sem tűnik rossz üzletnek. Nem beszélve Henrique Araújo (Benfica) és Matheus Martins (Udinese) kölcsönvételéről.

Alistair Johnson és Kobayasi Juki (Photo: Getty Images)

Szegény skótokkal mindig viccelődnek, mondván, fogukhoz verik a garast, ők aztán spórolnak éjjel-nappal. Nos, a Premiership kapcsán ezt az előítéletet nem igazán tudjuk cáfolni, a liga 12 csapatából 10 mondhatja el magáról, hogy egy fillért, pontosabban egy pennyt sem költött el új szerzeményekre.

Talán nem meglepő, hogy a Celtic kivételt jelent. A listavezető, az elmúlt 11 kiírásból tízszer az élen végző glasgow-iak évek óta hagyományosan jó játékospolitikát folytatnak, rengeteg olyan futballistát fedeznek fel, akik aztán később európai topbajnokságokban teljesednek ki. Ezúttal sem voltak tétlenek, 3 millió fontért leigazolták a CF Montréal jobbhátvédjét, Alistair Johnstont, aki a kanadaiak mindhárom meccsén pályára lépett a katari világbajnokságon, de a csatársor megerősítésére is gondoltak, így tavaly a dél-koreai válogatottban debütáló, a Suwon Samsung Bluewings csapatában 13 találattal házi gólkirályként záró Oh Hjonkju is a zöld-fehéreké lett, csekély 2 és fél millió font ellenében. Más kérdés, hogy egy olyan támadószekcióban, ahol ott van Jakumakisz, Furuhasi, Maeda, Abada vagy éppen Jota, nem lesz könnyű dolga a csapatba kerülni…

Ha már a japán konkurenciát említettük: tovább bővült a kontingensük, négyükhöz a télen csatlakozott a Vissel Kobe együttesétől Kobajasi Juki, a Yokohama F. Marinos gárdájától pedig kölcsönbe Ivata Tomoki.

Neves távozója is volt januárban a Celticnek: a vb-t is megjárt horvát jobbhátvéd, Josip Juranovic 7,5 millió fontért lett Schäfer András csapattársa az Unionnál.

Az ősi rivális Rangers már nem aktivizálta magát ennyire ebben az átigazolási időszakban, bár érkezett egy fiatal belga középső középpályás, Nicolas Raskin a Standard Liége-től, illetve Todd Cantwell, akiért, ahogy korábban írtuk, nem tudni, mennyit fizetett a skót rekordbajnok a Norwichnak.

Még egy fontos Premiership-transzferről érdemes említést tenni: a Hibernian elveszítette egyik kulcsemberét, Ryan Porteoust. A skót válogatott középhátvédet a Serie A-ban szereplő Udinese is csábította, de – ezt is fentebb írtuk – végül a Pozzo-birodalom másik klubjához, a Watfordhoz igazolt, 450 ezer fontért.