Korukat nézve akár még a pályán is lehetne a két edző – első Klassikerére készül Sahin és Kompany

Nem csak a játékosok, hanem az edzők körében is zajlik a generációváltás a labdarúgás világában, ami már a topligák topcsapatainál is szembetűnő. Mi sem mutatja ezt jobban, minthogy hétvégén következik a legnagyobb németországi rangadó, a Borussia Dortmund és a Bayern München között, a két kispadon pedig egyaránt harmincas éveikben járó vezetőedzők foglalnak majd helyet. Magát a Klassikert szombaton, 18.30-tól láthatják majd, ezúttal a NET4+ mellett a TV4-csatornán, de hogy addig se teljen eseménymentesen a várakozás, bemutatjuk a Bundesliga két gigászának trénereit, Nuri Sahint és Vincent Kompany-t.

Nuri Sahin: Az egykori csodatini már a pálya mellől dirigál

Nuri Sahint 2005-ben ország-világ azzal ismerte meg, hogy 16 évesen és 334 naposan a legfiatalabb játékos lett (akkori állapotok szerint), aki valaha pályára lépett a német Bundesligában. Három hónappal később, amikor bevette a Nürnberg kapuját, a legfiatalabb gólszerző is lett a helyi élvonalban. Kisebb megszakításokkal (egy évig volt kölcsönben a Feyenoordnál, illetve megjárta a Real Madridot és a Liverpoolt is) egészen 2018-ig volt a sárga-feketék labdarúgója, 2011-ben bajnok lett, 2013-ban játszott a Bajnokok Ligája döntőjében is. 2021-ben, csupán 33 évesen vonult vissza, két évig még dolgozott a török Antalyaspor vezetőedzőjeként, mielőtt idén januárban a BVB előző mestere, Edin Terzic kinevezte a segítőjének.

Keze nyomát hamar rátette a csapatra, az asszisztensként eltöltött néhány hónapban is komoly munkát végzett szeretett klubjánál, fontos szerepe volt abban, hogy a dortmundiak Terzic reaktív bunkerfocijából megindultak egy kezdeményezőbb felfogás felé – és persze azt is megélhette, hogy 11 év elteltével ismét bejutottak a BL-döntőbe, ahol ezúttal a Real Madrid állította meg őket. Terzic az idény végeztével távozott, ő pedig féléves, topligás edzői rutinnal a háta mögött átvette az irányítást.

A Dortmund edzői helyzetére az elmúlt években semmiképpen sem a jól kigondolt, előre megtervezett folytonosság volt a jellemző, Jürgen Klopp 2015-ös távozása óta Sahin a hetedik edző, aki leülhetett a kispadra a Signal Iduna Parkban. Elődjei között ott volt Thomas Tuchel, Lucian Favre, Peter Stöger, Marco Rose, vagy éppen a már sokat emlegetett Terzic, akikről mindent el lehet mondani, de azt nem, hogy mind hasonló elvek mentén néznék a futballt. Ebből kifolyólag a vezetőségénél is rájöttek, nem lehet továbbra is találomra, átgondolatlanul kinevezni az edzőket, projektben kell gondolkozni – ennek is szólt az, hogy a 36 éves Sahint állították a csapat élére.

A török vezetésével egyelőre igencsak vegyes eredmények születtek, viszont a klubnál kitartanak mellette, megkapja a támogatást, a médiában is ezt üzenik, hosszútávon gondolkodnak, a döcögős szezonkezdet miatt nem vonnak le elhamarkodott következtetéseket. A Dortmund 11 fordulót követően 19 ponttal az ötödik a bajnokságban, tíz ponttal lemaradva a Bayerntől, vagyis az aranyra reálisan nézve nincs sok esély,a dobogó ugyanakkor még bőven elérhető. Pláne, ha a csapat úgy játszik, mint a Real Madrid elleni BL-meccs első félidejében, amikor 34 perc alatt 2–0-ra elhúztak a címvédő otthonában. A kezdeti elképzeléseik többségében rendben is vannak, a probléma sok esetben a folytatással van, a legtöbb bírálatot Sahin a második félidei cseréire kapja a Real ellen is ez okozta a csapat vesztét, 2–5 lett a vége.

Vincent Kompany: Pep Guardiola ajánlásával

Játékosként megfordult a Bundesligában és a Premier League-ben is, az angol pontvadászatot négyszer meg is nyerte, csapatkapitánya volt a Pep Guardiola vezette Manchester Citynek, 51 alkalommal lépett pályára a Bajnokok Ligájában, illetve 89-szer a belga válogatottban. Nevelőegyesületéből, a belga Anderlecht-ből vonult vissza, már játékos-edzőként, hogy kettő közül csak és kizárólag utóbbinak élhessen. A brüsszeli klub szakvezetőjeként lehúzott 95 meccset, mielőtt továbbállt volna az angol élvonalból frissen kieső Burnley-hez.

A Vörös-kékek kerete alaposan meggyengült a Championshipre, rengeteg poszton lecserélődtek a játékosok, de a Kompany által meghonosított proaktív, agresszív, gyors labdaszerzésre és labdabirtoklásra építő, támadásban a pozíciós játék szépségeit és előnyeit kiválóan megmutató játékkal a másodosztály mezőnye nem tudott mit kezdeni, így a bajnokság történetének egyik legsimább bajnoki címét hozta a 2022/23-as szezon. Az viszont világosan látszott, hogy ezzel a kerettel ugyanezt a játékot erőltetni kész életveszély lesz az élvonalból, amiről a fiatal tréner csak az első fordulók kudarcait látva vett tudomást. Hiába vett vissza a Burnley a kitámadásból és a kockázatvállalásból, míg az azt megelőző idényben a csapat labdarúgói simán levették az ellenfeleket a pályáról és dominálták meccseik nagy részét, a PL-ben ez finoman szólva is ritkán sikerült, így utolsó előttiként kiestek.

Az angol második vonal helyett viszont vissza nem térő lehetősége adódott Kompany-nak, mivel a német Salátástálat 11 év után elveszítő Bayern München edzőt keresett. Ugyan ő maga csak a sokadik opció volt eleinte a bajorok kispadjára, mivel a rutinosabb edzők sorra mondtak nemet a lehetőségre, vállalták a kockázatot a klubvezetők. A döntésben nem kis szerepet játszott az FCB korábbi mestere, Guardiola szava is, aki büszkén ajánlotta “tanítványát”. Kompany végül jött, látott, és néhány meccsen már győzött is – nem kis különbségekkel. A bajnokságban már a harmadik forduló óta élen állnak a Bőrnadrágosok, 11 meccs után pedig a megszerezhető 33 pontból 29-et gyűjtöttek be, aminek köszönhetően már hatpontos előnyük van a második Frankfurttal szemben. Ők lőtték messze a legtöbb gólt a bajnokságban (36-ot, a Frankfurt 27-tel áll), és ők is kapták a legkevesebbet (hetet, a Leipzig követi őket kilenccel). Hiányérzetük csak a Bajnokok Ligája-szereplésük miatt lehet, hiszen a Dinamo Zagreb első körös kiütése (9–2) után az Aston Villától és a Barcelonától is kikaptak, egyedül a Benficát verték meg, így most az automatikus továbbjutást még nem érő 17. helyen állnak.