200 ezer holttestett látott, úgyhogy krimit írt belőlük

Kedd este a FILM4-en debütál a Törvényszéki esetek – Holttestek között című német thriller első része. A történet szerint az igazságügyi orvosszakértő. dr. Fred Abel asztalára két merőben különböző eset kerül. Abelt politikai felkérésre Transznisztriába küldik, hogy segítsen azonosítani két nagyon rossz állapotú holttestet. Mindeközben egy másik eset nem hagyja nyugodni: akarata ellenére fogva tartanak és drogokkal kínoznak egy fiatal berlini pincérnőt, Janát. A tettes a pszichopata dr. Lenski, akit Abel több ezer kilométerről is megpróbál megállítani, mindent bevetve azért, hogy időben megtalálják a lányt.

Ha ő feltűnik, már nem ütik ki a pácienst

A Törvényszéki esetek természetesen nem véletlenül népszerű darab Európában: egyrészt izgalmasan hozza a CSI óta megszeretett rejtélymegoldós-gyilkosságos vonalat anélkül, hogy túlzottan ijesztő lenne, másrészt az Európai környezet nagyon sokat ad hozzá. Legyünk őszinték, a sorozat nélkül bizonyára csak kevesen hallottak volna Transznisztriáról, Európa egyik legizgalmasabb hátterű szakadár államáról, például. 

És mi teszi még izgalmasabbá? Hát az, hogy Fred Abel szinte a valóságban is létezik, ugyanis a Törvényszéki esetek alapját képző könyvsorozatot a berlini törvényszéki orvosról Michael Tsokos írja. Tsokos nem más, mint a berlini Charité kórház igazságügyi orvostani osztályának vezetője, aki történeteibe több valós elemet is belefűzött.

Azért egy kicsit így is ijesztő

A görög származású férfi igazi intézmény Németországban: már 2008-ban havi rovata volt a Berliner Tagesspielnél, de vezetett a National Geographic Channel számára is dokumentumfilm-sorozatot. Magyarországról nézve talán nem is egyértelmű, de Tsokos akkora ember, hogy tíz éve politikai botrányt is el tudott indítani: ekkor írt egy hosszú cikket arról, hogy Németországban évente körülbelül 160 gyermek hal meg fizikai bántalmazás következtében, és szerinte a problémát nagyrészt a társadalom kollektív tagadása okozza. Az anyag olyan nagyot ment, hogy még az akkori családügyi miniszter is reagálásra kényszerült.

És persze tényleg dolgozik: állítása szerint nagyjából 200 ezer halottat látott már életében, ami azért tényleg elég erős szám ahhoz, hogy tudjon tanácsokat adni egy krimisorozathoz. A krimisorozatot egyébként többek közt Budapesten forgatták, bár abban csak őszintén merünk reménykedni, hogy nem azért, mert hasonlít a magyar főváros Transznisztriára.

Mondjuk valószínűleg de

A 2018-as első rész talán annyira nem meglepő módon sikert aratott Németországban a maga 2,27 millió nézőjével, úgyhogy talán nem is csoda, hogy a második két részre sem kellett várni. Azokat már Berlinen kívül Brüsszelben Antwerpenben, Párizsban és Míkonoszon forgatták, de erről majd akkor beszélünk, ha azok lesznek soron!