A 14 nyolcezres csúcs meghódításának története

Megmászni egy 8000 méter feletti csúcsot? Embert próbáló…Megmászni kettőt vagy hármat? Csak kevesen képesek rá…Megmászni mind a 14-et a földön? Szinte lehetetlen… Esetleg mind a 14-et, hét hónap leforgása alatt? Nyolcmilliárd mínusz egy ember szerint képtelenség… Az az egy viszont a kamerák kereszttüzében megcsinálta.

Érzékeny témát feszegetek a következőkben, hiszen sportos témájú filmeket bemutató sorozatunkban a 14 hegycsúcs: Semmi sem lehetetlen című alkotással foglalkozom.

Az elmúlt hetekben Magyarországon hatalmas visszhangot váltott ki Suhajda Szilárd tragédiája, de említhetném akár Erőss Zsolt tíz évvel ezelőtti esetét is: mindkettőjük halála állandó beszédtémát jelentett és jelent. Időről időre visszatérő kérdés, hogy egyesek miért kockáztatják az életüket olyan környezetben, ahol embertelen körülmények uralkodnak, és ahonnan egyáltalán nem garantált a visszatérés. A 14 hegycsúcs engem speciel arról nem győz meg, hogy nekem is fel kellene kerekednem és máris intézném magamnak a katmandui repülőjegyet, arról viszont igen, hogy vannak olyanok, nem is kevesen, akik mindent megtennének azért, hogy sehol máshol át nem élhető érzéseket éljenek át, nemhogy feszegetve, de jócskán át is lépve a normalitás határait.

Nirmal Purját, ahogy a filmből is kiderül, kis túlzással a kutya sem ismerte 2019 előtt. Az elején megszólaló sztárhegymászók bevallották, hogy egymástól kérdezgették, ki ez a figura, aki a hírek szerint őrült tettre készül: hét hónap alatt akarja megmászni a Föld mind a 14 nyolcezer méternél magasabb csúcsát. Hogy érzékeltessük, mekkora teljesítmény ez: a „hegyi Grand Slam” korábban hét év alatt jött össze az addigi csúcstartónak.

A filmben nyomon követhetjük az előkészületeket, megismerhetjük a férfi családját, kedvesét is, akik persze borzasztóan aggódnak miatta, de pontosan tudják, hogy megállítani őt egyenlő a lehetetlennel – pont úgy, mint egy igazi gurka harcost. Megtudhatjuk, hogy a nepáli születésű Purját a brit hadsereg hírhedt egységénél, a Gurka Brigádnál képezték ki, majd szolgált a Királyi Haditengerészetnél is. Valószínűleg ennek az előéletnek köszönhető az a jelmondata is, melyet saját maga mond el a kamerák előtt: „A legnagyobb erősségem az, hogy nincs bennem félelem.”

Mivel dokumentumfilmről van szó, és a történetnek bárki utána tud nézni, nem hinném, hogy bűn részemről, ha elárulom, hogy Purja valóban sorra veszi az említett félelmetes csúcsokat, és egyiket hódítja meg a másik után. Nem nehézségektől mentesen természetesen, annál is inkább, mert volt például közöttük egy olyan is, a Sisapangma, amelynek megmászásához a kínai hatóságok speciális engedélye is kellett. Kicsit hollywoodi elemekkel tarkított módon, a média és a nepáli politikusok lobbierejét is felhasználva, de persze ez is sikerül.

Ha már Hollywood: nem kérdés, hogy a filmnek a sztárja maga Nirmal Purja. Bár a küldetést egy csapat tagjaként igyekszik teljesíteni, és valamennyire a többieket is megismerhetjük, azért minden végig körülötte forog. Olyan, mint egy bohém extrém sportoló az Utcai Világjátékokon vagy egy snowboardversenyen – próbál lazának mutatkozni, poénos-félelmetes-izgalmas félmondatokat mondani a kamerába.

Mindez annak fényében különösen érdekes, hogy az elejétől fogva a serpáknak, a nepáliaknak dedikálja az akciót, többször is kijelenti, hogy a projektet nemcsak maga miatt, hanem valamennyi serpáért csinálja végig.

„Ha ezt egy nyugati mászó csinálta volna, tízszer nagyobb hírverést kapott volna” – mondja egy alkalommal, vagyis helyben vagyunk: vannak a gazdag, beképzelt nyugatiak (ebbe gyakorlatilag mindenki beletartozik az amerikaiaktól az új-zélandiakon át a magyarokig), akik a dicsőséget is learatják, miközben az igazán fontos éás nélkülözhetetlen háttéremberekkel, azaz serpákkal senki nem foglalkozik. Van benne némi igazság, de azért tegyük hozzá, hogy serpának lenni nem egy rosszul jövedelmező foglalatosság, még ha nem is veszélytelen persze. A világ egyik legszegényebb országában konkrétan topmeló, amire persze nyilván nem mindenki alkalmas.

Az ellentmondások ellenére azért az ember megkedveli ezt a bátor, kétségkívül karizmatikus fickót, már csak azért is, mert többször is az életét kockáztatja, hogy megmentsen más, bajba jutott hegymászókat.

Purja a 14-es sorozat mellett két másik rekordot is a magáénak mondhat: neki sikerült először 48 órán belül megmásznia a Mount Everestet, a Lhocét és a Makalut, illetve 2021-ben – tizedmagával – elsőként hódította meg a téli időszakban a rettegett K2-t.

A filmet, amelynek egyik vezető producere a magyar származású Elizabeth Vasarhelyi, mindenképpen ajánlom a kaland- és sportkedvelők figyelmébe.

Nirmal Purja és csapatának állomásai a „8000-es Grand Slam”-en (magassági sorrendben)

Csúcs neve és magasságaA csúcs meghódításának napja
1.Mount Everest (8848 m)2019. május 22.
2.K2 (8611 m)2019. július 24.
3.Kancsendzönga (8586 m)2019. május 15.
4.Lhoce (8516 m)2019. május 22.
5.Makalu (8485 m)2019. május 24.
6.Cso-Oju (8188 m)2019. szeptember 23.
7.Dhaulagiri (8167 m)2019. május 12.
8.Manaszlu (8163 m)2019. szeptember 27.
9.Nanga Parbat (8125 m)2019. július 3.
10.Annapurna (8091 m)2019. április 23.
11.Gasherbrum I (8080 m)2019. július 15.
12.Broad Peak (8051 m)2019. július 26.
13.Gasherbrum II (8034 m)2019. július 18.
14.Sisapangma (8027 m)2019. október 29.

14 HEGYCSÚCS: SEMMI SEM LEHETETLEN (14 PEAKS: NOTHING IS IMPOSSIBLE)

Bemutatás éve: 2021 (Netflix)

A film hossza: 101 perc

Írta: Gabriel Clarke és Torquil Jones

Rendezte: Torquil Jones

Zene: Nainita Desai