„Azt állítom, hogy a történetmesélés – legyen az művészet, divat, zene, írás vagy személyes elbeszélés – az egyetlen dolog, ami igazán előrevisz minket” – nyilatkozta a Page Sixnek nemrég Alyssa Milano. A ’80-as évek gyereksztárja, akit sokan később, a Bűbájos boszorkák miatt ismertek meg, egy ékszerbemutatón osztotta meg gondolatait a témában. „A divatipar hatalma óriási. Életünk szinte minden aspektusára hatással van… Elengedhetetlen, hogy az iparág felelősségteljesen használja ezt, hogy előrébb vigyen minket, ahelyett, hogy visszahúzna” – merengett a színész- és énekesnő.
Az Egy év múlva kampány keretében a jövő évi választásokhoz kapcsolódóan szeretnének beszélgetéseket elindítani, például arról, hogy milyen történelmi folyamatok vezettek ahhoz, hogy a nők szavazati jogot szereztek. (De aktivizmusa másra is kiterjed: az UNICEF nagykövete és a #MeToo mozgalom egyik vezetője.)
A statisztikák szerint minden harmadik 40 év alatti nő az Egyesült Államokban még soha nem szavazott. Milano szerint viszont fontos, hogy a nők hallassák a hangjukat, legyen szó a testi autonómiáról, az egyenjogúságról, a környezetvédelemről, az LMBTQ+ jogokról, a bevándorlási jogokról, az egészségügyről, és a lista még hosszan folytatható. „Úgy érzem, mintha minden egyes választási ciklusban azt mondanánk, hogy ez lehet életünk legfontosabb választása. De tényleg, nem tudok elgondolni ennél kiélezettebb időszakot az életemben, mint amit most élünk át. Ezért nagyon fontos, hogy képesek legyünk arra ösztönözni a nőket, hogy használják a hangjukat, hogy felhívják a figyelmet bizonyos jogokra, hogy részt vegyenek azokban a dolgokban, amelyekben hisznek” – mondta el, ezt már a The Hollywood Reporternek.
Emellett Milano támogatója az Artists4Ceasefire mozgalomnak is, mely az Izrael-Palesztina között zajló háború tűzszünetéért kampányol. „Nagyon hangosan kiálltam a humanitárius tűzszünet mellett, és úgy érzem, hogy a terrorizmus csak még több terrorizmust szül, ugyanúgy, ahogy az erőszak újabb erőszakot szül. A békére kell törekednünk, és ezt nem érhetjük el még több háborúval. Mindannyiunknak össze kell fognunk és harcolnunk kell a békéért, amelyről álmodunk, a világért, amelyet gyermekeink számára álmodunk. Az UNICEF nagykövete vagyok, már 20 éve, és ezért a helyszínen lévő NGO-kra tekintek, akik szigorúan az életmentéssel foglalkoznak.
Legyen szó az UNICEF-ről, az Oxfamról, az Amnesty Internationalról vagy az Orvosok Határok Nélkülről, a humanitárius válság, amely jelenleg a helyszínen zajlik, tragikus, és ártatlan civileket kell biztonságba helyeznünk. Tehát támogatom a tűzszünetet. Feltétel nélkül támogatom azt is, hogy a Hamász engedje szabadon a túszokat. Nem támogatom a gyűlöletet, az antiszemitizmus növekedése, amelyet az egész világon tapasztalunk, undorító. Nyilvánvaló, hogy zsidó barátainknak védelemre van szükségük, és biztonságban kell érezniük magukat, ahogyan muszlim, arab és palesztin barátainknak is” – mondta el egy interjúban.
A színésznő az elmúlt 20 évben az egész világot bejárta az UNICEF-fel, a lányok és nők jogaiért harcolva. Járt Dél-Afrikában, Angolában, Koszovóban, Indiában és Egyiptomban, hogy felhívja a figyelmet a női nemi szervek megcsonkításának jelenségére, és az az elleni küzdelemre.
De ki is ő valójában?
Alyssa Milano 11 éves kora óta a showbusiness világában él, akkor fedezték fel, és került be a Ki a főnök? című sorozatba, amiben aztán nyolc éven át játszott. És, hogy mennyire nem volt könnyű gyerekszínészként megtalálni a helyét, az abból is kiderül, hogy bár nagyon támogató közeg vette körül, mint a család, mint a kollégák mellett, ennek ellenére nem rendelkezett olyan eszközökkel, amelyekkel kezelni tudta volna a krónikus stresszt és megvédeni a mentális egészségét. „Azt hiszem, sok olyan kellemetlen érzést, ami minden gyereknek van, dolgozó gyerekként nem volt időm igazán érezni” – mondja Milano, aki 2018-ban írt egy véleménycikket a szorongásos zavaráról, amelyet 2021-ben megjelent Sorry Not Sorry című memoárjában bővebben kifejtett. Azt is mondta, hogy négy évtizeden keresztül alig vagy egyáltalán nem kapott útmutatást, hogyan kezelje ezt.
A 20-as évei közepére Milano 40 részben szerepelt a Melrose Place-ben, majd jött a Bűbájos boszorkák, amely sikert aratott, és sztárrá tette. A diszlexiával küzdő színésznő fiatalabb éveire visszatekintve azt nyilatkozta: „Valószínűleg részben ezért is volt felnőttként olyan erős a szorongásom. Tényleg arra voltam kondicionálva, mint oly sokan az én generációmból, hogy csak menjek és mosolyogjak. Soha nem beszéltünk mentális egészségügyi problémákról, szorongásról vagy bármi ilyesmiről”. A kétgyerekes családanya igyekszik a gyerekeit támogatni abban, hogy a keletkező stresszt lecsökkentsék, és próbálja átadni nekik azt a tudást, amit felszívott az elmúlt évtizedekben.
A Bűbájos boszorkákat minden nap a MAX4-en és STORY4-en keresse!