A falu, amit úgy szeret a kedvenc sorozatában, valószínűleg nem létezik

Önnek fontos, hogy a történet, amelyet néz, valódi helyszínen játszódjon? Számtalan olyan sorozat van, amelyek cselekményét kitalálóik, illetve esetenként az alapjukul szolgáló könyvek szerzői nagyvárosokba helyezték: Murdoch Torontóban oldja meg rejtélyeit, a Bűbájos boszorkák San Franciscóban küzdenek a démonjaikkal (minden szempontból). Sherlock Holmes pedig hol máshol élhetne, mint Londonban? Hogy az Oxfordi gyilkosságokat ne is említsük.

Más szerzők viszont a fiktív helyszíneken tudnak igazán kiteljesedni. A kategória királya egyértelműen a Kisvárosi gyilkosságok című sorozat, amelyet Caroline Graham Barnaby felügyelőről szóló regényeiből adaptáltak. Falu helyett a készítők egy egész megyét találtak ki településekkel és természeti képződményekkel. Mondjuk kénytelenek voltak ilyen bűnözési ráta mellett alaposan megtervezni, kit hol érjen a végzet, nehogy egyik áldozat a másikba érjen. Mindenesetre Causton nem létezik, bármennyire is jó arra gondolni, hogy Barnaby felügyelő felkészülten várja ott a bűnt. Az epizódokat főleg Surrey-ben és Oxfordshire-ben forgatják.

Barnaby páfrányokra dühös

Más sorozatunk is játszódik elképzelt faluban: hogy egy klasszikust említsünk, Miss Marple otthonát, St. Mary Mead-et is hiába keressük a térképen. Agatha Christie először nem is az éltes nyomozóasszony kedvéért írt róla, hanem egy Poirot-könyvben származik innen valaki. Érdekessége, hogy három vagy négy megyében is volt, mielőtt Miss Marple otthonává nevezte volna ki az írónő, amikor is délkelet-Angliába, az ugyancsak fiktív Middleshire megyébe tette. A BBC-adaptációban egy Nether Wallop nevű falu szolgáltatja a helyszínt.

Miss Marple jó társaságban

Ugorjunk egy nagyot térben és időben, mégpedig Wildemarshba! Ez a hely ugyanúgy nem létezik, mint az eddig említettek, de mégis kitűnő kisvárosi helyszínt biztosít A rejtélyek királynőinek, vagyis a három ötvenes éveiben járó krimiírónőnek, akik történetesen testvérek. Itt is van minden, amire szükség lehet: kastély, házikók, könyvesbolt, szatócs és pub. Illetve itt sincs semmi, a sorozat epizódjait Kent megyében forgatták.

Kisvárosi búcsú

Hogy ne csak krimikről essék szó, jöjjön egy szülésznő is! Lena Lorenz az alpokban segíti világra azokat, akik erre rászorulnak, mégpedig egy Himmelsruh nevű településen. Az Alpok mondjuk stimmelnek, de más nemigen, ilyen falu sem létezik, Marktschellenbergnek hívják azt a tájat, ahol a jeleneteket felveszik.

Lena Lorenz elszánt a hegyei közt

És maradjunk még a német sorozatoknál, mert az Édenkertünk Írországban is egy földrajzilag behatárolható környéken (Cork közelében) játszódik, de a konkrét gazdaság, ahová a főszereplő és három lánya Berlinből menekülnek, a fiktív Ballymarában található. Igaz, a Ballymara névvel ír gyerekkönyvekben is lehet találkozni, csak attól még a térképen lenne nehéz megtalálni. 

Ím, juhok!

Azért ne keseredjenek el, nem minden a fantázia szüleménye! Grantchester például létezik, sőt, a Grantchester bűneit részben ott is forgatják. De Whitstable is a helyén van, és nemcsak a Kisvárosi kopó című sorozat miatt érdekes, hanem mert egy bájos vízparti város, sok látnivalóval, mellesleg az osztrigája is híres.