A Frat Pack, akik együtt jók csak igazán

Aki az utóbbi két évtizedben minimum egynél több amerikai vígjátékot látott, az tudtán kívül tanúja lehetett egy olyan csoportosulás csöndes megalakulásának, amelynek tagjai már külön-külön is eleve sikeresek voltak, együtt viszont már konkrétan az egész évtized mozikasszáit sikerült leuralniuk. Nem hivatalosan Frat Packnek nevezik őket, és olyan színészekből állnak, mint Ben Stiller, Owen Wilson, Vince Vaughn, Jack Black, Will Ferrel, de végső soron a ritkábban feltűnő Paul Rudd, Steve Carell, John C. Reilly, David Koechner, Leslie Mann és Owen testvére, Luke Wilson is beletartozik ebbe a körbe. Közülük többen párosként is ikonikusak lettek az évek során (Ben Stiller és Owen Wilson, utóbbi és Vince Vaughn vagy John C. Reilly és Will Ferrel például), így ha valaki legalább kettőt felfedezett a csoport tagjai közül egy filmen belül, az tutibiztos lehetett abban, hogy valami nagyon szórakoztató dolgot fog látni.

Na de honnan a név: Frat Pack? Érdemes ezzel kezdeni: a negyvenes évek végén és az ötvenes évek elején létezett egy művészekből álló csoport, akik rendszeresen énekeltek és filmeztek együtt Las Vegasban. A hatvanas évekre ezt az társaságot Rat Packnek, vagyis Patkányfalkának keresztelték el, és olyan személyekből állt, mint Frank Sinatra, Dean Martin, Sammy Davis Jr., Peter Lawford és Joey Bishop.

Fotó: FilmPublicityArchive/United Archives via Getty Images

Mivel közülük már senki nem él, de az igény látszólag megmaradt egy hasonlóan szórakoztató művésztársaságra, a nyolcvanas években megalakult a Brat Pack (Csibészcsapat, mondjuk). A kifejezéssel a New York Times újságírója, David Blum élt először 1985-ös Hollywood’s Brat Pack című cikkében, amellyel azokra a fiatal színészekre utalt, akik a felnőtté válás nehézségeit taglaló, gyerekesen egyszerű humorral operáló tinivígjátékokkal szereztek hírnevet maguknak. Emilio Estevez, Rob Lowe, Demi Moore, Molly Ringwald, Andrew McCarthy, Anthony Michael Hall, Ally Sheedy és Judd Nelson tartoztak a körbe, és ugyan egy időben Robert Downey Jr. és James Spader is közéjük látszott tartozni, valójában sosem kerültek a Brat Pack központi figurái közé.

Aztán, amikor a kétezres években egy csapat vicces fickó nekiállt látványosan együttműködni egymással, a USA Today meglátta a lehetőséget, hogy önhatalmúlag, a korábbi évtizedek rajongott társulásaira reflektálva Frat Packnek nevezze el őket (ez 2004-ben történt). Korábban egyébként az Entertainment Weekly Slacker Pack-ként emlegette őket, a Frat Pack elnevezést ugyanis eredetileg Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire, Matt Damon, Ben Affleck és Edward Norton csoportjára használta, akik főként drámákban dolgoztak együtt. 2005-re azonban az újság is behódolt annak, hogy a fent felsorolt vígjátékszínészekre alkalmazza a Frat Pack nevet. (Megígérem, többet nem írom már le – vagy mégis?)

„Olyan furcsa, hogy az emberek kitalálnak egy nevet, ami valójában nem is létezik. Az egész Frat Pack-dolog teljesen kitalált. A csoport nem létezik, de mivel rímel, biztosan igaz, nem?” – nyilatkozta Ben Stiller a Heart FM-nek még 2008-ban. Noha úgy fest, ő nem kifejezetten érezte magáénak a Frat Pack gondolatát, a csapat tagjai mégsem tudtak leválni egymásról hosszú éveken át, úgyhogy szerintem nyugodtan maradhatunk annál, hogy továbbra is szórakoztató kollektívaként tekintünk rájuk.

Elvégre gondoljunk csak vissza erre a bizonyos kétezres évekre, amikor tényleg alig volt olyan vígjáték, amelyben ha Ben Stiller feltűnt, akkor ne játszott volna benne legalább még valaki is a csapatból: Owen Wilsonnal például a Zoolanderben, a Strasky és Hutch-ban, az Apádra ütök-trilógiában, a Tenenbaum, a háziátokban és az Éjszaka a múzeumban című filmben is együtt dolgoztak, de Wilson és Vince Vaughn is rendszeresen összeállt egymással. Őket az Ünneprontók ünnepe és a Gyakornokok című filmekben lehetet látni együtt (utóbbit nálunk is megtekintheti szombaton 20 órától a FILM4-en), míg Stiller és Vaughn a Kidobós című vígjátékban tűnt fel egymás társaságában.

És ott van Will Ferrell is, aki Vaughnnal együtt emlékezetes mellékszereplője volt a Zoolandernek és a Starsky és Hutch-nak. Ferrel, Vaughn és Luke Wilson a Sulihuligánokban és A híres Ron Burgundy legendájában is együtt játszottak, ezekben már Steve Carell és Paul Rudd is feltűntek. 2005 szeptemberében, amikor Carell a Saturday Night Live-ot vezette, indirekt módon megerősítette saját tagságát azzal, hogy megemlítette Stillert, Vaughnt, Ferrellt, Owen Wilsont és Blacket, majd viccesen hozzátette: „most már én is közéjük tartozom.” Jack Black több alkalommal is felbukkant Frat Pack-es barátai filmjeiben, például az Irigy kutya és a Trópusi vihar című alkotásokban Stillerrel, vagy épp egy fergeteges cameo erejéig A híres Ron Burgundy legendájában.  Egy 2008-as Moviefone’s Unscripted interjúban aztán poénkodva „beavatta” Robert Downey Jr.-t is a csapatba, mivel ő is velük játszott a Trópusi viharban (és ha már szegény nem került be annak idején a Brat Packbe – de ezt már csak én teszem hozzá).

Míg Stiller sosem állította, hogy csoportosulásuk tudatos lett volna, és Paul Rudd is elismerte egy interjúban annak idején, hogy igazából sosem volt hivatalos összetartás a csoporton belül, ugyanakkor azt is elmondta, hogy a tagok jó barátai egymásnak, és őszintén támogatják egymást, bármiről is legyen szó. „Úgy érzem, én is részese vagyok mindennek, és ezt nagyon élvezem. Ami a Frat Pack fogalmát illeti, örülök, hogy hozzám is kötődhet. A csoport idősebb tagjai valóban nagyon tehetségesek, és rajongok mindegyikükért” – mondta el a színész.

Persze ahhoz, hogy a csapat valóban együtt tudjon működni, nem volt elég barátoknak lenniük, hanem szükségük volt olyanokra is, akik összetartották őket. 2005-ben a Details Magazine Judd Apatowot, Adam McKayt és Todd Phillipset említette a csapat irányítóiként, de Wes Anderson (Wilsonék egyetemi barátja) is rendszeresen támogatta a bandát azzal, hogy együtt szerepeltette őket a filmjeiben. Utóbbi a Petárda és a Tenenbaum, a háziátok című alkotásokat készítette (a forgatókönyvet Wilsonnal együtt írta, Oscarra is jelölték érte őket), Tod Phillips a Sulihuligánokat és a Starsky és Hutch-ot, Adam McKay pedig A híres Ron Burgundy legendáját, a Taplógázt és a Tesó-tusát, amelyekben John C. Reilly is jelentős szerepet kapott (a Tesó-tusában Will Ferrel is ott volt, ugyebár).

Judd Apatow számos Frat Pack-vígjáték forgatókönyvírója és producere volt, ő írta és támogatta például A híres Ron Burgundy legendája című filmet, és rendezőként is bemutatkozott A 40 éves szűz című alkotással, amelyben Steve Carell játszotta a főszerepet. Ebben Paul Rudd és Seth Rogen is feltűntek – és itt ragadnám meg az alkalmat, hogy utóbbit tiszteletbeli Frat Pack-tagnak válasszam, ugyanis Rogen játszott az ugyancsak Apatow-rendezte Felkoppintva című filmben, amelyben szintén feltűnt Paul Rudd és Steve Carell is (ő ugyan mindössze egy rövid cameo erejéig, de akkor is). Apatow nem mellesleg a Ben Stiller Show egyik társalapítója is volt. Ugye, mennyire összeérnek a szálak? Most már tényleg csak egy olyan filmre lenne szükség, amelyben mindannyian együtt játszanak, ilyen ugyanis egyelőre nem készült, de még mind aktívan dolgoznak, szóval simán van rá esély. Én biztos, hogy megnézném.