A gladiátor romantikázni kezd

Vajon mi történik, ha a filmvászon egyik legférfiasabb alakja félreteszi a kardot és pajzsot, hogy egy romantikus vígjátékban bizonyítsa: a szakítás is lehet művészet? Russell Crowe-ról, a férfiasság filmes ikonjáról és egy elfeledett filmről mesélünk.

Russell Crowe neve hallatán a legtöbbünknek azonnal a Gladiátor jut eszébe. Maximus Decimus Meridius, a bosszúálló római tábornok, aki elégtételt vesz. Vagy talán Jack Aubrey kapitány a Kapitány és katona: a világ másik oldalán című filmből, aki a napóleoni háborúk idején vezeti hajóját és legénységét a tengeren. Esetleg a zseniális, de skizofrén matematikus John Nash az Egy csodálatos elme című alkotásból. Crowe a filmvásznon mindenféleképp volt már férfias. Ahogy ő maga fogalmazott egy interjúban a Kapitány és a katona kapcsán: „A filmben megjelenő férfiasság a becsületről szól, a hűségről, a szereped betöltéséről. Ez olyan férfiasság, ami nem toxikus.” De mi történik, amikor ez a kemény pasi kilép a páncélból, leteszi a kardot, és egy hétköznapi férfit alakít, aki épp szakítani próbál a barátnőjével… vagy mégsem?

Válunk vagy házasodunk?

1997-ben, jóval a Gladiátor előtt, Russell Crowe egy egészen más oldalát mutatta meg a Szakíts, ha bírsz! (szombat 18:10 TV4) című romantikus vígjátékban. A Robert Greenwald által rendezett film Steve-et (Crowe) és Monicát (Salma Hayek) követi nyomon, akiknek kapcsolata egy váratlan házassághoz vezet, majd… ki lehet találni a címe alapján. A film különlegessége, hogy Crowe itt nem a megszokott, domináns férfi karaktert alakítja. Steve egy küszködő fotós, aki sokkal sebezhetőbb, mint amit Crowe-tól megszoktunk. Míg a Gladiátor Maximusa egy szó nélkül levágja ellenfeleit, addig Steve képtelen egyértelműen szakítani Monicával – és ez a nem tudok veled élni, de nélküled sem dinamika adja a film fő humorát és drámáját

A Gladiátor és a Kapitány és katona a klasszikus, heroikus férfiideált mutatja be: a harcos, a vezető, aki felelősséget vállal és védi a gyengébbeket. Ezekben a filmekben a férfiasság a bátorságról, a becsületről és az önfeláldozásról szól. De a Szakíts, ha bírsz! egy sokkal modernebb, sebezhetőbb férfiképet mutat. Steve karaktere olyan, mint a legtöbb hétköznapi férfi egy bonyolult kapcsolatban.

Bátor vállalás

A Szakíts, ha bírsz! nem hozott kasszasikert a bemutatásakor. A kritikusok lehúzták, mert a szereplők közt nem volt meg az a bizonyos plusz – ha leírom, hogy a kémia, a szerkesztőm megöl [dehogy, csak átírom összhangra, vagy kölcsönös vonzalomra, vagy kívánatos feszültségre – szerk.] és így nem igazán tudott kitörni a romantikus filmek közül. Ez a film mégis érdekes: láthatjuk benne a még nem világsztár Russell Crowe-t és Salma Hayeket, akik mindketten hatalmas karriert futottak be néhány évvel később. És ami még fontosabb: a film őszintén és humorral mutatja be a modern kapcsolatok bonyolultságát, a szakítás és az újrakezdés körforgását.