A kis ország, amit imádnak a filmesek

Na jó, mi is imádnánk, ha ott lehetnénk. Szóval messze, messze tőlünk van Új-Zéland, a világ végén – persze innen nézve – ahol zöld mezők, birkák és filmesek vannak leginkább. Kezdjük azzal, hogy nem is egy szigetről van szó, hanem egész szigetcsoportról. Amit imádnak a filmesek, amit az is bizonyít, hogy rengeteg filmet forgatnak ott. És bár azt hinnénk, ez az utóbbi időkre jellemző fellendülés, korántsincs így.

Új-Zéland filmiparának története a XX. század elejére nyúlik vissza nemzetközi szinten, de csak az 1980–90-es években tört ki az országot azóta is övező nemzetközi lelkesedés. A filmipar növekedését az Új-Zélandi Filmbizottság létrehozása és az olyan helyi filmek sikere hozta meg, mint az Egykoron harcosok voltak. Az új-zélandi filmipar az elmúlt két évtizedben globális elismertségre tett szert, A gyűrűk ura-trilógia monumentális teljesítmény volt, az iparág azóta is folyamatosan vonzza a nemzetközi filmeseket, ami egy igazi win-win helyzet mindenkinek. Talán csak a birkáknak nem.

Na jó, de miért ilyen kapós? Új-Zéland rendkivül változatos, így a filmkészítők számos helyszín közül választhatnak, beleértve az érintetlen tengerpartokat, a hófödte hegyeket és a zöldellő erdőket. Az ország tájait számos nagyszabású film is használta díszletként, köztük az Avatar, a King Kong és A gyűrűk ura-trilógia, mely még inkább turistacélponttá tette az országot.

A filmeseket akár 40 százalékos adóvisszatérítéssel támogatják, nem véletlen, hogy az Új-Zélandi Filmbizottság szerint a filmipar 2019-ben összesen 3,3 milliárd NZD bevételt termelt, szemben a 2018-as 3,2 milliárd NZD-vel. Az iparág emellett több mint 15 ezer munkahelyet teremtett és több mint nyolcezer vállalkozást támogatott.

Víz kell? Van! Fotó: Kevin/Flickr

És hogy ne csak kiszolgáló helyként tekintsünk Új-Zélandra, az ország olyan kritikusok által elismert filmeket készített, mint a Boy, a Vademberek hajszája, és a Jojo Rabbit, amelyek számos nemzetközi elismerést és díjakat kaptak. Na és vannak ott olyan színészek, mint Sam Neill, Anna Paquin és Taika Waititi, akiket szintén nemzetközi szinten jegyeznek.

Hobbitlak Fotó:  Anup Shah/Flickr

Annabelle Sheehan, az Új-Zélandi Filmbizottság vezérigazgatója szereti azt mondani, hogy a Thor: Ragnarök című filmje „a valaha készült legdrágább új-zélandi film volt – amit Hollywood és Ausztrália fizetett ki”. A film persze valójában egyáltalán nem új-zélandi produkció, és a rivális Ausztráliában forgatták. De a kiwi rendező, Taika Waititi rendhagyó humorának köszönhetően a Marvel Studios blockbustere összetéveszthetetlenül új-zélandi volt. Akárcsak a Mulan, a Narnia krónikái, és még megannyi más film.

És, hogy egy kicsit hazabeszéljünk, a Brokenwood titkai is ott játszódik, méghozzá egy kisvárosban kavarja meg a dolgokat egy nyomozó ( A GALAXY4-en keresse!); illetve ott van Lucy Lawless színésznő, aki igazi hazai pályán mozgott, amikor az Élete a halált forgatta. Ebben visszavonult nyomozót játszik, akik nem bír a vérével, és persze hogy nyomozni kezd. A sorozatot keresse hétvégenként a TV4-en!