A legkeményebb jócsaj: Katheryn Winnick

Tudvalevő, hogy minden akciódús filmbe szokás tenni egy olyan nőt, aki jól néz ki, és mind a maffiózók, mind a főhős vágyának tárgya. Igen, ez a klasszikus tárgyiasítás példája, amelyben a csinos női szereplő nagyjából egy trófeának számít, esetleg a megoldás kulcsa, de semmiképpen sem terelheti el a figyelmet a főszereplőről.

Jelen cikkünk főszereplőjének, Katheryn Winnicknek is jó párszor volt ez a sorsa, így például A lopás művészetében (kedd, 20:00, FILM4), amely igazából nem is az ő történetének krónikája, csak hát közel áll hozzá, így benne van a képben. A sztori egy Crunch Calhoun nevű börtönviselt férfiről (Kurt Russell) szól, akit a testvére, Nicky (Matt Dillon) egy rosszul sikerült műkincslopás után beáldoz, hogy ő ülje le a neki járó büntetést. Crunch a szabadulása után kaszkadőrként kezd új életet, amelynek része Lola, a gyönyörű és vakmerő szerelme, de ahogy az már szokott lenni, az új életben olykor előkerülnek régi sérelmek. Crunch ugyanis nem bocsátotta meg testvérének, hogy rákente a balhét, és tervet eszkábál, amelyet viszont a bűnözésben továbbra is élenjáró Nicky igyekszik megtorpedózni. Crunch és csapata egy Gutenberg-Bibliát készülnek ellopni, de ehhez nemzetközi szervezés, elterelő hadműveletek, és ránézésre elég szórakoztató bűnelkövetők szükségesek. Bónusz: a forgatás egy része Budapesten zajlott.

Na, természetesen ezt a Lolát alakítja Winnick, és mondhatnánk, hogy biztos sok felkészülés kellett egy fizikailag ennyire topon lévő, vadóc nő megformálásához, de az az igazság, hogy Winnick ezt kisujjból kirázza. A nagyszülei a Szovjetunióból menekültek Nyugat-Németországba, a szülei (Leszja és Roman Winnick) már ott születtek, aztán Kanadába költöztek. Négy gyerekük lett, Katheryn az Ontariobéli Etobicoke-ban született, 1977-ben – neki még ukrán az anyanyelve, nyolc évesen tanult meg rendesen angolul. (De beszél franciául, olaszul és oroszul is.) Egy évvel korábban kezdte harcművész karrierjét, tizenhárom évesen már feketeöves volt. Tizenhat évesen pedig megnyitotta első dódzsóját, amelyből azóta három lett. A családja Katruszjának becézi.

Ezek után kevéssé meglepő, hogy saját bevallása szerint „fiús lány” volt; mindig is érdekelte a színészkedés (elvégezte a képzést), de a harcművészetek is. A filmes világhoz is úgy került közel, hogy eleinte harcjelenetekre készített fel színészeket, de szépen lassan a kamera elé is bekerült. Játszott kisebb szerepet számtalan sorozatban, a CSI-univerzumtól a Dr. House-on át. Amiről viszont a legtöbben ismerik, az a Vikingek Lagerthája, egy legendás hős, aki valószínűleg sohasem élt, de olyan jellemrajzot és történetet testesít meg, amire számtalan kultúrkörben rá lehet érezni és kapni; egy erős, határozott nő, szilárd elvekkel, remek harci képességekkel, és úgy mellesleg egy másik legendás figura, Ragnar Lothbrok felesége.

Vikingek: Winnick Lagerthaként, Travis Fimmel Ragnarként. Köztük hátul a Ragnar testvérét, Rollót alakító Clive Standen.

„Azt mondták, ennél a csatornánál túlsúlyban vannak a férfiak, és a nézők közt is több a férfi, mint a nő. Ez egy sorozat vikingekről, és te csak a feleség vagy. Emlékszem, hogy arra gondolta, ezt én nem így fogom eljátszani” – idézte fel egyszer a kezdeteket, amelyből egy izgalmas női figura lett, összetett és átélhető életúttal, kellő mennyiségű harci dicsőséggel.

Annak a sorozatnak már vége van, de Winnick továbbra is forgat (legutóbb a Big Sky című sorozat főszerepét játszotta el), de benne van a June Shine italgyártó cégben is, amely ellenőrzött forrásból származó, és környezetvédelmi szempontoknak is megfelelő módon készít mindenféle alkoholos és alkoholmentes terméket is. Van egy boltjuk West Hollywoodban, amelynek a szomszédjában a sorozatbéli fiát, Björnt alakító Alexander Ludwig alapított családi vállalkozást.