A náciszimpatizáns szülőktől a szenvedélyes szerelmekig: így lett világhírű Audrey Hepburn!

Mit adott nekünk Belgium? Néhány sörfőző szerzetest, EU-és NATO-székhelyet – na meg Audrey Hepburnt! Most vele szeretnénk folglalkozni színésznőszerda rovatunkban, hogy elmeséljük, hogyan is lett szupersztár az őzikeszemű, örök stílusú nő.

1929. május 4-én született Brüsszelben, Audrey Kathleen Hepburn-Rushton néven. Apja, Joseph Hepburn-Rushton angol bankár volt, anyja, Ella Van Heemstra holland bárónő. Kora gyermekkorában apja munkája miatt Anglia, Belgium és Hollandia között ingázott szüleivel.

Ella Van Heemstra, a harmincas években. (Fotó: Wikipedia)

1935-ben, amikor Audrey még csak hatéves volt, szülei elváltak, ami mély hatással volt rá, az iskoláit már Angliában kezdte meg. A második világháború kitörése után, 1939-ben édesanyja úgy döntött, hogy visszaköltözik szülőhazájába, Hollandiába, mivel, az úgy tűnt, kimarad a háborúból – abban bott, hogy a dolgok ugyanúgy alakulnak, mint az I. világháborúban. Az ötlet jónak tűnt, de 1940. május 10-én Hollandiát megszállták a németek, és Audrey, az édesanyja és két, előző házasságából származó féltestvére átélhette, milyen a német megszállás. Hepburn alultáplált lett, a háború utolsó évében a család az arnhemi csatát szenvedte meg, de csodával határos módon mindannyian túlélték a háborút.

A legenda szerint a tizenéves Hepburn mindent megtett, amit csak tudott, hogy támogassa az ellenállást. Sok más holland gyerekhez hasonlóan ő is futárként dolgozott időnként, papírokat és pénzt szállított az ellenállók egyik csoportjától a másikhoz. A gyerekeket azért bízták meg ezzel a munkával, mert a nácik őket nem ellenőrizték. Hepburnről szívesen mesélték, milyen tetteket hajtott végre a háború alatt – de azt mindenki igyekezett eltitkolni, hogy szülei náciszimpatizánsok voltak.

Annyira, hogy a Brit Fasiszta Unió tagjai voltak. 1935-ben a szervezet más tagjaival, köztük a hírhedt Mitford nővérekkel (akiket náciszimpátiájuk miatt börtönbe zártak) együtt járták Németországot. Miután elváltak, anyja visszatért Németországba, hogy részt vegyen a nürnbergi gyűléseken, és lelkes beszámolót írt az élményről a The Blackshirt nevű brit fasiszta magazin számára. Apja ellen a brit alsóház vizsgálatot indított, mert Joseph Goebbels náci propagandaminisztertől kapott pénzt egy újság indításához, és emiatt a háború alatt börtönben is volt.

Audrey Hepburn táncpróbán, 1950 körül (Fotó: Silver Screen Collection/Getty Images)

A háború után, 1945-ben, amikor Audrey 15 éves volt, a család Londonba költözött, ahol Audrey balettösztöndíjjal táncot kezdett tanulni. Kecses, karcsú és hosszú lábú volt, és hamarosan a modellfelkérések is megtalálták. Egy ikonikus fotó, amelyet Angus McBeam brit fotós készített róla, hozta el számára a betörést a film világába. Az ötvenes évek elején elkezdett színjátszó órákra járni, és angol filmekben játszott mellékszerepeket. Első jelentős szerepe Linda Farrell volt a Monte Carlo Baby-ben 1951-ben. Ugyanebben az évben egy Broadway-darabban is főszerepet kapott.

Következő nagy filmje a Római vakáció volt 1953-ban, amelyben Ann hercegnőt alakította. Hepburn Oscar-díjat kapott a szerepéért, ami összevetve azzal, hogy kezdő volt, nagy sikernek tekinthető. Hat héttel a legjobb színésznőnek járó Oscar-díj elnyerése után Tony-díjat nyert egy Broadway-darabért. 1954-ben a Sabrina című filmben nyújtott alakításáért újabb Oscar-jelölést kapott.

Hepburn és Gregory Peck a Római vakációban

Az évek teltek, a filmszerepek pedig egyre csak jöttek. Valószínűleg 1961-ben érte el karrierje csúcsát a az Álom luxiskivitelben című filmben nyújtott alakításával, ami újabb Oscar-jelölést jelentett számára, és csodás ingyenreklámot a Tiffany ékszercégnek, ami talán minden idő legtartósabb reklámmegjelenése.

Fun fact: Truman Capote, az Álom luxuskivitelben írója azt akarta, hogy Marilyn Monroe játssza Holly Golightlyt a filmben, mert úgy gondolta, hogy ő hihetőbb lenne call girlként. A karaktert jelentősen meg kellett változtatni, hogy Hepburnre illeszkedjen, aki jóval kevésbbé volt szexbomba, mint Monroe.

Álom luxuskivitelben

De nem ez volt az egyetlen közös kapocs a két nő között. Ennél sokkal nagyobb halon osztoszkodtak egy darabig. Ez pedig John F. Kennedy elnök. Amikor JFK még nőtlen szenátor volt, Hepburnnel járt, majd jóval később Monroe lett Kennedy szeretője az elnöksége alatt. Egyébként mindkét nő elénekelte neki a Happy Birthday Mr. President-et, de ebben a témában határozottan Monroe nyert.

Hepburn egyik legmeghatározóbb szerepe a My Fair Ladyben volt, Rex Harrison oldalán. 1967-ben újabb Oscar-jelölést kapott a Várj, míg sötét lesz című filmben nyújtott alakításáért. Utolsó jelentős filmje a Robin és Marian volt Sean Conneryvel.

Miután visszavonult mint színésznő, jószolgálati nagykövetként dolgozott. Idejének nagy részét a latin-amerikai és afrikai gyermekek ügyének szentelte. 1988-ban Audrey Hepburn az UNICEF különleges nagykövete lett, és ezt a tisztséget 1993-ig, halála évéig megtartotta.

Egy Oscar-díjátadón (Photo by Ron Galella/Ron Galella Collection via Getty Images)

Szerelmi élete más színésznőkhöz képest kifejezetten unalmasnak mondható. Első komoly kapcsolata a Római vakáció forgatása alatt csúcsosodott ki, amikor a Gregory Peckkel forgatott jelenetek és a James Hanson gazdag brit üzletemberrel való közelgő esküvőjének megszervezése között zsonglőrködött idejével és figyelmével. Mint leendő lord, Hanson izgatottan várta, hogy összekösse az életét a színésznővel, aki annak ellenére, hogy nagyon készült a nagy napra, lemondta az esküvőt.

Bár sok szerelmi kalandja nem volt, William Holdennel, a Sabrina másik főszereplőjével egyáltalán nem ártatlan kalandba keveredett. A férfi hírhedt nőcsábász volt, felesége, Ardis pedig általában eltűrte a hűtlenkedését. Ardis azonban rájött, hogy Hepburn veszélyt jelent a házasságukra, mivel Holden valóban kész volt elhagyni őt a lányért. Egyetlen probléma volt csak: Hepburn gyerekre vágyott.

Holden viszont közölte vele, hogy korábban vazektómián esett át, így Hepburn szakított a férfivel, majd gyorsan összejött Mel Ferrer színésszel, aki ugyanúgy gyereket akart. A Paramount stúdió, aggódva amiatt, hogy a bulvársajtó leleplezi Holden és Hepburn viszonyát, arra kényszerítette Hepburnt és Ferrert, hogy nyilvánosan jelentse be eljegyzésüket Holden házában, mind ő, mind a felesége jelenlétében. El lehet képzelni, hogy milyen lehetett ez az eljegyzési parti, ahol ott van a leendő férj, az ex-szerető, a megcsalt feleség egyaránt. A jó hír, hogy a gyerek, Sean megszületett, a házasság pedig 14 évig tartott.

Audrey Hepburn és Mel Ferrer az olaszországi szőlőjükben (Fotó: Dwayne and Gina DeJoy/Corbis via Getty Images)

Hepburn Az apáca története forgatása alatt, hogy is mondjuk, bensőséges kapcsolatot alakított ki Robert Andersonnal, a film forgatókönyvírójával, azután, hogy szárnyra kaptak olyan pletykák, mely szerint férje a házasságon kívül lop magának vidám perceket.

A válás után alig egy évvel Hepburn újra férjhez ment, ezúttal dr. Andrea Mario Dottihoz, aki olasz volt és pszichiáter. Ebből a házasságból is született egy fia, Luca. A történelem ismétli önmagát, Hepburn újra elvált, talán köszönhetően egy Robert Wolders nevű üzletembernek, aki holland volt, özvegy és nagyon tetszett neki a színésznő.

Amikor Hepburn és Wolders kapcsolata komolyabbra fordult, a Dottival kötött házassága már teljesen megromlott. Hepburn azonban igyekezett a dolgokat a helyükön kezelni, és a családi életet nem feldúlni. Ez nem sikerült, elvált, és ezután haláláig Wolders volt a partnere.

Hepburnnél 1991-ben vastagbélrákot diagnosztizáltak.1993. január 20-án a svájci Tolcheneyben hunyt el. Filmjein kivül egy tulipánfajta emlékeztet rá – ugyanis a háború alatt gyakran tulipánhagymákat evett, hogy ne haljon éhen. Hepburn részt vett az avatási ceremónián, amelyet családja hollandiai ősi otthonában tartottak. Hollandul fejezte ki háláját a megtiszteltetésért. Az első hivatalos Hepburn-tulipánt idős nagynénjének, Jacqueline-nak adta át. (Itt láthatnak egy dokumentumot, amely regisztrálja ezt a fajtát.)