A német Klasszikus, amely ezúttal tényleg sorsdöntő lehet

Nagyon rég volt arra utoljára példa, hogy ennyire izgalmas körülmények között rendezzék a Klassikert a Bundesligában. A szombati házigazda Bayern München hátránya mindössze egy pont a Borussia Dortmunddal szemben, és külön pikantériát ad a német bajnokság szuperrangadójának, hogy a bajorok edzőváltáson vannak túl, és Thomas Tuchel éppen volt csapata ellen mutatkozhat be a kispadon. Nem túlzás, ez a meccs kihagyhatatlan!

Sok mindennel alá lehet támasztani, hogy a Bundesliga két legjobb csapata találkozik egymással szombaton 18.30-kor az Allianz Arenában, igyekeztünk ezek közül jó néhányat összeszedni, ha valaki esetleg ebben kételkedne.

A két leggólerősebb együttesről van szó, a Bayern 72, a BVB 55 találatnál jár. A bajorok +15,0-s lövési hatékonysággal szintén listavezetők, és bár e tekintetben a Dortmund összességében „csak” negyedik, ebben a naptári évben övék a legjobb mutató (+10,4).

Eric Maxim Choupo-Moting szinte tökéletesen pótolja Robert Lewandowskit (Fotó: GettyImages)

Ha játékosokra lebontva nézzük, az ellenfél kapuja előtt a három leghatékonyabb futballista ugyancsak a Bayerné (Eric Maxim Choupo-Moting és Jamal Musiala) vagy a Borussiáé (Julian Brandt).

Nem elég, hogy ez a két gárda életveszélyesen támad, de még a gyorsaságot nézve is kitűnik az ellenfelekkel összehasonlítva. Karim Adeyemi, a BVB 21 éves csatára ebben a szezonban 36,7 km/órával megdöntötte a Bundesliga-rekordot, de a teljes mezőny élbolyában további két Bayern-játékos is képviselteti magát: Alphonso Davies 36,2, míg Leroy Sané 35,9 km/órára volt képes 2022/23-ban.

Sokan úgy gondolják, hogy a Klassikeren meghatározó lesz a két csapat legkreatívabb játékosainak formája. Nos, nem véletlen a nagy elvárás velük szemben, hiszen Jamal Musiala, illetve Jude Bellingham a német bajnokság két, legtöbbször nyomás alá helyezett futballistája a statisztikák alapján, vagyis őket támadják a legtöbbször – nem véletlenül.

Ezzel szemben Dayot Upamecano az olyan szituációkból, ahol megtámadták, 73 százalékos rátával tudott kiszabadulni, ezzel a müncheniek védője a vonatkozó rangsor első helyezettje. Őt pedig Salih Özcan (BVB, 72) és Joshua Kimmich (Bayern, 71) követi, és Josip Stanisic (Bayern, 70) is kevéssel marad el tőlük.

A passzpontossági mutatóban tarol a Bayern München, +312,2-del magasan első a Bundesligában. Ráadásul Joshua Kimmich, Benjamin Pavard és Thomas Müller a három legjobb, ha külön, a játékosokat vesszük górcső alá. A BVB ebből a szempontból a harmadik.

A Bundesliga számítógépes elemző rendszerében összesen 40 különböző mutatót vizsgálnak hétről hétre, mérkőzésről mérkőzésre, és ezek közül 11-ben Bayern-, négyben pedig Dortmund-játékos a legjobb, miközben a többi 16 klubra átlagban alig másfél első hely jut.

A statisztikai adatok után jöjjenek az egymás elleni párharcok.

Aki a pálya centrumát uralja, a mérkőzést is uralhatja, ennek fényében Joshua Kimmich és Marco Reus találkozásai különösen pikánsak lehetnek. Kimmich az egyik legnagyobb melót végző Bayern-játékos az idényben, nála többször senki nem ért labdához a bajnokságban. Jó az előkészítésben, hatékony a rögzített játékhelyzeteknél is, pótolhatatlan tagja a címvédőnek. Reus pedig különösen 2023-ban szenzációs: legutóbb, a Köln ellen megszerezte pályafutása 149. és 150. Bundesliga-gólját, ebben a naptári évben összesen hat találatban volt főszereplő (négy gól, két gólpassz).

Marco Reus és Raphael Guerreiro a Dortmund tavaszi hadjáratának legjobbjai (Fotó: GettyImages)

A rutin és a fiatalos lendület párgarca jellemezheti Thomas Müller és Jude Bellingham kettősét. Müller, bármilyen hihetetlen, de már a 25. Klassikerjére készülhet, az eddigi 24 közül 14-et megnyert – ami klubrekord. A müncheni klasszis, aki Julian Nagelsmann-nál talán a vártnál kevesebb játéklehetőséget kapott, főleg az előkészítésben jeleskedik, a szezonban már hét asszisztnál jár. Bellingham ugyan még nem nyert a Bayern ellen (egy döntetlen, négy vereség a mérleg), de az őszi, 2–2-vel zárult rangadón a mezőny egyik legjobbja volt, ő nyerte a legtöbb párharcot. Tizenkilenc évesen elmondhatja magáról, hogy a dortmundiak egyik fővezére, akinek a napi formájától nagyban függ csapata teljesítménye.

Lássuk a klasszikus védő-csatár párharcokat: Matthijs de Ligt már az első müncheni idényében az együttes védelmének fővezérévé vált, ő a legerősebb a párharcokban (63 százalékban nyerte meg eddig azokat), ráadásul ő passzol a legpontosabban a csapatból. Nem lesz tehát ellene könnyű dolga betegségéből a közelmúltban felgyógyuló Sebastien Hallernek. A De Ligthez hasonlóan ajaxos múltú játékos még nincs ugyan százszázalékos erőállapotban, de az elszántsága elképesztő, és a felépüléséből komoly erőt meríthet a folytatásban. Legutóbbi két tétmeccsén három gólt is szerzett, vagyis úgy tűnik, sokat lendíthet a BVB-n a tavasszal.

Ami a gólfelelősöket illeti, a Bayernnél Eric Maxim Choupo-Moting szinte a lehetetlenre vállalkozott a bajnokság kezdetén: a Barcelonához távozott Robert Lewandowskit kellett pótolnia az ellenfelek kapuja előtt. A kameruni válogatott támadó azonban kellemes meglepetés: remekül feltalálta magát ebben a helyzetben, hiszen már tízszer volt eredményes, amivel máris beállította saját korábbi szezonrekordját. A hatékonyságáról már esett szó, de emellett a védekezésbe is besegít, és kellemetlen stílusa miatt nem igazán kedvelik a riválisok védői. Közülük várhatóan Nico Schlotterbeckre vár a feladat, hogy megállítsa Choupo-Motingot, a szőke hátvéd rögtön az első dortmundi idényében kimagaslóan teljesít. A Bundesligában ő nyerte a legtöbb párharcot (68 százalékos hatékonyság), remekül bánik a labdával, és a szögleteknél, szabadrúgásoknál a másik térfélen is veszélyes – már négy gólja van a BVB-nél.

Ami a széleket illeti, ott is már előre dörzsölhetjük a tenyerünket, például akkor, amikor a Bayern bal és a BVB jobb oldala találkozik, Alphonso Davies és Julian Brandt jóvoltából. A kanadait nem véletlenül nevezte el csapattársa, Thomas Müller „Roadrunner”-nek, vagyis Gyalogkakukknak, mert tényleg olyan sebességgel rohangál fel-alá a pályán, mint a legendás rajzfilmfigura, csak emellett a labdával is jól bánik. Kérdés, hogyan találja fel magát azzal a Brandttal szemben, aki élete formájában volt pár héttel ezelőttig, és bár sérülés miatt a legutóbbi két bajnokit ki kellett hagynia, minden bizonnyal összedrótozzák szombatra. Meglepetésre nyolc góljával ő a Dortmund házi gólkirálya, gólpasszokat is osztogat, és szinte minden támadásból kiveszi a részét.

Ha a jelenlegi formákat nézzük, a BVB egyáltalán nem esélytelen az Allianz Arenában, sőt: tíz idei bajnokijából kilencet megnyert, egyszer döntetlent játszott, miközben a Bayern már kétszer is vereséget szenvedett 2023-ban (Mönchengladbachban és Leverkusenben). Ráadásul a sárga-feketéknek már csak a hazai porondra kell koncentrálniuk, míg a Bayernre hamarosan kőkemény párharc vár a Manchester City ellen a BL-ben (és utána még jöhetnek további feladatok, ha eljutnak a döntőig).

Ennek ellenére dőreség lenne kijelenteni, hogy nem a bajorok a favoritjai a Klassikernek. Egyrészt hazai pályán még – az Union Berlinnel egyetemben – veretlenek a bajnokságban, másrészt amikor leírják őket, általában csattanós választ adnak. Ősszel, amikor volt egy négymeccses nyeretlenségi szériájuk, 4–0-ra ütötték ki a Leverkusent a Bundesligában, majd 5–0-ra a Plzent a Bajnokok Ligájában. No és persze ne feledkezzünk meg arról sem, hogy Thomas Tuchel új impulzusokat, új lendületet adhat nekik, amellett, hogy sokakat ismer a dortmundi korszakából.

Egy biztos: ez egy olyan Klassiker lesz, amelyet vétek lenne elmulasztani, hiszen az aranyérem szempontjából sorsdöntő összecsapásról beszélünk, a német futball csúcsmérkőzéséről. Ne feledjék: szombaton már 18 órától, stúdiós felvezetéssel, helyszíni kapcsolással az ARENA4-en és a NET4+ SPORT-on.

A fordulót és a csúcsrangadót ezúttal szombaton 14.30-tól vezeti fel a NyitóBuLi című magazinműsor, amelyben exkluzív interjút láthatnak a helyszínről Lőw Zsolttal, a Bayern másodedzőjével: